Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Technológia prípravy informačných žoldnierov

14
reakcií
616
prečítaní
Tému 4. novembra 2018, 22:40 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
13. 12. 2015
37
05. 02. 2012
12
05. 02. 2012
34
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 11. 2018, 22:40 avatar
Technológia prípravy informačných žoldnierov

http://www.youtube.com/watch?v=X0t7n7p_syw Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&feature=youtu.be


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:45 avatar
Rusko skúša ovplyvniť dianie všade po svete. Inak, než si väčšina myslí

Otázka tzv. ruského vplyvu na internete sa rieši v USA, na Slovensku v Českej republike aj inde vo svete.

Rusko využíva okrem iného aj kyberpriestor a sociálne siete. Väčšina ľudí má ale o týchto ruských snahách skreslenú predstavu. Pozrite sa na veci, ktoré sú už o ruských taktikách verejne známe. "Ruský hacker" sa stáva veľmi obľúbeným pojmom, takmer klišé, píše iDnes.cz.

Pretože sa v posledných rokoch - napríklad v spojitosti s americkými voľbami alebo teraz aj voľbami v Česku - častejšie hovorí o snahách ruskej vlády zasahovať do politického diania prostredníctvom on-line operácií, má väčšina ľudí aspoň nejakú všeobecnú predstavu o tom, čo taký "ruský hacker "robí.

Lenže väčšinou je táto predstava silne ovplyvnená osobnými skúsenosťami a vlastným politickým presvedčením. Rozhodli sme sa preto zostaviť prehľad toho, čo sa o ruských on-line aktivitách a tzv. informačných operáciách skutočne vie.

Každý štát sa samozrejme snaží ovplyvniť politiku ostatných štátov vo svoj prospech. Prečo sa teda hovorí hlavne o ruskom vplyve? Sčasti je to preto, že je Rusko ako geopolitický pokračovateľ Sovietskeho zväzu v unikátnej pozícii, kedy zdedilo niektoré inštitúcie, čím sa nijako netají.

Tento článok sa týka okrem iného aj operácií tajných služieb. Z povahy veci samozrejme vyplýva, že tieto informácie je možné spochybniť ako spravodajskú hru. Pochybnosti sú napokon jedným z najobľúbenejších nástrojov (nielen ruských) tajných služieb.

"Charakteristickým nástrojom nie je až toľko klasická propaganda s cieľom presadiť určitý prokremeľský názor, ako skôr snaha presadiť pocit relativizácie a zahmlenia možnosti vôbec nejakú objektívnu pravdu nájsť," hovorí Benedikt Vangeli, vedúci Centra proti terorizmu a hybridným hrozbám Ministerstva vnútra ČR.

"Ďalším charakteristickým nástrojom je vyvolávanie nenávisti a posilňovanie existujúcich rozporov v spoločnostiach, na ktoré operácie cielia. Typické je tiež organické preväzovanie kybernetických operácií a informačných operácií."

Americké prezidentské voľby - Iba špička ľadovca

Celosvetovo najznámejšou kauzou súčasnosti, ktorá sa týka ruského ovplyvňovania, je nepochybne údajné ruské ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Ruský prezident Vladimir Putin toto obvinenie odmietol: "V Spojených štátoch bola vyvolaná hystéria, že Rusko ovplyvňuje americké prezidentské voľby. (...) Je oveľa ľahšie odviesť pozornosť ľudí takzvanými ruskými hackermi, špiónmi a zasahovaním," povedal Putin novinárom v októbri 2016.

"Naozaj si niekto myslí, že by Rusko mohlo akokoľvek ovplyvniť voľbu amerického národa? To je snáď Amerika nejakou banánovou republikou? Amerika je veľká mocnosť," dodal ruský prezident.

V tomto vyjadrení Putin vynikajúco zhrnul jednu z bežných mylných predstáv o dezinformačnej kampani. Ľudia majú často predstavu, že aby bola dezinformačnú kampaň účinná, musí byť všeobjímajúca, stopercentná, musí zmeniť názory voličov.

Techniky, ktoré podľa amerických tajných služieb (odtajnená správa ICA z januára 2017 v PDF) Rusi využili, sú ale oveľa pestrejšie a delikátnejšie.

Hlavné závery amerických tajných služieb FBI, CIA a NSA z januára 2017:

"Domnievame sa, že ruský prezident Vladimír Putin nariadil kampaň s cieľom ovplyvniť americké prezidentské voľby. Cieľom Ruska bolo podkopať dôveru americkej verejnosti v demokratickú voľbu ...
"Všetky tri organizácie súhlasia s tým, že ruská vláda sa pokúšala zvýšiť šance kandidáta Trumpa tým, že diskreditovala ministerku Clintonovú ..."
"Ruský postup sa vyvíjal spolu s tým, ako sa menili vyhliadky jednotlivých kandidátov. Keď sa Moskve zdalo, že ministerka Clintonová je favoritkou volieb, ruská kampaň sa viac zamerala na to, aby poškodila jej budúcu prezidentskú úlohu."

Ruské snaženie podľa spoločného vyhlásenia amerických tajných služieb zahŕňalo tieto prvky:

informačné operácie kyberútokov - vrátane útokov na Republikánov aj Demokratov
operácie tajných služieb
operácie prostredníkov a tretích strán
činnosť platených užívateľov sociálnych sietí, tzv. trolov
činnosť štátom financovaných médií
zverejnenie odcudzených súkromných informácií cez prostredníkov

Americké agentúry zároveň varujú, že "Moskva vyhodnotí účinnosť svojho snaženia v amerických voľbách, a tieto novonadobudnuté skúsenosti využije v budúcich pokusoch ovplyvňovania vo svete."

style.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:47 avatar
Putinovi trollovia, riadne si to odrobia. Odmenou je sladký ortieľ, čaká na nich ruský rubeľ

Najznámejšou trollovacou skupinou je firma Internet Research Agency, ktorá sa nachádza na okraji Petrohradu. Zamestnáva niekoľko stoviek ľudí, ktorí nonstop píšu proruské komentáre a blogy

Štvorpodlažná budova v mestskej časti Petrohradu Oľgino na ulici Savuškin 55 nie je na prvý pohľad ničím zvláštna. Ak však pred sivú a nevábnu budovu odparkujete auto, každých 12 hodín z budovy vyjdu desiatky mladých ľudí, ktorých vystrieda ďalšia šichta. Pozoruhodný je fakt, že zamestnanci sa stále ponáhľajú a z budovy a do nej bežia, aby ich tváre nezachytila kamera alebo novinársky fotoaparát.

V úzkych chodbách budovy sú „oddelenia sociálnych médii“. Ide o maličké newsroomy, v ktorých pracujú vedľa seba bloggeri, ktorí ovplyvňujú svetovú mienku o režime prezidenta Vladimira Putina.

V každej 12-hodinovej smene pracuje 250 ľudí. Zamestnať sa nie je žiadny problém, o čo sa úspešne pokúsili viacerí novinári.

„Okná sú zatiahnuté roletami a nikto sa nemôže pozerať von do ulice. S nikým sa nemôžete rozprávať a vlastne na to pri tejto práci ani nemáte čas. Rovnako sa o práci nemôžete rozprávať ani s novinármi,“ tvrdí ruská novinárka Alexandrea Garmazhapova, ktorá pracovala v roku 2013 v „trolling“ firme Agentstvo Internet Issledovanii (Internet Research Agency).

Proces trollovania

Nedávno sa o práci rozhovoril pre rádio Slobodná Európa blogger Marat Burkhard, ktorý na trolling farme pracoval niekoľko mesiacov. Zastáva prozápadné postoje, proruským bloggerom sa stal z dvoch dôvodov: pre „dobrodružstvo, ktoré nikde inde na svete nezažije“, a, samozrejme, slušný zárobok a jedlo zadarmo. Jeho mesačný plat sa pohyboval okolo 650 eur (45-tisíc rubľov), čo je pre mladého človeka, ktorý si v Rusku ťažko nájde prácu, mimoriadne lákavý benefit.

Či bloger M. Burkhard však aj skutočne existuje je týmto portálom spochybnený. Bloger má byť nastrčenou figúrkou, ktorá má bojovať proti ruskej propagande.

„Rádio Sloboda je súčasť Rádia Slobodná Európa, ktoré je priamo riadené Spojenými štátmi.” Kampaň Marata Burkharda” nie je potom nič iné ako súčasť informačnej klamlivej vojny USA a Západu. Zároveň je to signál na paušalizáciu všetkých kritikov ako platených agentov Kremľa a preto každú kritiku treba nielen odmietnuť ale začať aj postihovať jeho pôvodcu za vlastizradu,“ reaguje portál Medzicas.sk.

Web vznikol 12. augusta 2014 a venuje výlučne Ukrajinskej kríze z pro-ruského pohľadu, ako redaktori sú podpísaní Peter Králik, Ľubomír Vavrek, Juraj Poláček a Dušan Doliak. Stránka neobsahuje lži, dezinformácie alebo konšpiračné teórie, len je názorovo orientovaná kriticky voči EÚ a "chápavejšie" voči Rusku. Tvorcovia webu tvrdia, že nie sú platení ruskou stranou (v prípade iných webov to nevylučujú), ale len „reagujú na nehorázne lži a cieľavedomú demagógiu slovenského mediálneho mainstreamu“.

Napriek tomu výpoveď v rozhovore sa až nápadne podobá výpovediam a skúsenostiam novinárov, ktorí sa v minulosti na trollovacej farme zamestnali. Či ide v prípade M. Burkharda o americkú propagandu, nechávame na názore čitateľov.

Internetoví trollovia boli podľa neho rozdelení do trojčlenných tímov. Úlohou jeho tímu bolo zúčastniť sa na internetových diskusiách na weboch ruských miest a obcí a reagovať na otázky a postrehy na fórach.

„Jeden z nás vystupoval ako kritik ruských úradov, čo mu dodávalo autenticitu. Ďalší dvaja s ním nemali súhlasiť a tvrdili, že všetko je v poriadku. Jeden z nich pridávať obrázky alebo infografiku, ktorá mala do kontextu problematiky zapadnúť. Ďalší posielal linky, ktoré mali podporovať ich argumenty,“ vysvetlil celý proces M. Burkhard.

Medzi sebou členovia tímu nekomunikovali, pretože na to ani nebol čas. Každý komentár musel mať aspoň 200 znakov a za 12 hodín mali vyprodukovať najmenej 135 komentárov. „Musíme tam sedieť a písať a písať donekonečna,“ sťažoval sa v rozhovore.
Obamova žuvačka: Použite vulgarizmy

Komentáre sa týkali aj maličkostí, ktoré mali virálny potenciál. Raz napríklad reagoval na amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mal počas návštevy Indie v ústach žuvačku.

Povedali im, že na jeho adresu „sa nemusia hanbiť vyjadriť, ako len chcú“. Môžu použiť aj vulgarizmy. V zadaní bol príklad, že B. Obama je čierna opica, ktorá sa nevie správať. „Je to sranda, že sme museli reagovať aj na také maličkosti. Na druhej strane to sranda nie je. Je to absurdné a za hranicou slušnosti,“ povedal v rozhovore bloggr.

Okrem tímov zameraných na ukrajinské a ruské noviny sa nachádzajú v budove aj tímy, ktoré trollujú na webstránkach BBC, New York Times alebo CNN. Ide o prestížnejšiu pozíciu, na ktorej sa vyžaduje znalosť angličtiny. Plat sa tu pohybuje až okolo 1 000 eur (65-tisíc rubľov). „Mal som ponuku, aby som prestúpil na toto oddelenie. V pracovnom interview sa ma však spýtali na moje politické presvedčenie. Povedal som, že je apolitické, neviem a nesledujem nič. Evidentne vtedy zhasla moja perspektíva,“ vysvetlil M. Burkhard.

Manažéri, ktorí zarábajú 70- až 80-tisíc rubľov (do 1 300 eur) mesačne, dohliadajú na všetko, čo je zverejňované trollmi. Sú zodpovední za svoj rajón, kde sa trollovia pohybujú. Raz M. Burkhard omylom zverejnil karikatúru ukrajinského exprezidenta Viktora Janukoviča namiesto súčasného Petra Porošenska. „Zavolali si ma na koberček a pýtali sa, ako som si to mohol dovoliť. Nemôžeš si robiť srandu z Janukoviča. To je jeden z tých dobrých chlapíkov,“ dodal.

V budove je aj 40 miestností, v každej asi 20 bloggerov, ktorí sa špecializujú len na sociálne siete – buď komentujú na Facebooku, na ruskej sociálnej sieti Vkontakte alebo na blogovacej platforme Livejournal.

Život v trollovacom ghette nie je jednoduchý:

sociálny kontakt a priateľstvá medzi rôznymi oddeleniami a v rámci tímu nie sú vedením podporované
ak sa troll omešká do práce o minútu, vedúci šichty mu strhne okamžite 500 rubľov
zamestnanci nemôžu rozprávať o práci s nikým
cez bežný pracovný deň sa nemôžu pohybovať po ulici, aby sa nestretli s novinármi
cez deň slnečné svetlo zamestnanci, zadebnení v kanceláriách, nevidia
neustály tlak na plnenie kvót a hrozba vyhadzovu aj za smiech na pracovisku

Na ďalšej strane: Komu vlastne patria trollovia a aká je slovenská a česká realita

Firma blízka Putinovi

Budova a organizácia Internet Research Agency (IRA) je spájaná s firmou Concord Catering, ktorá patrí podnikateľovi v reštauračných službách Jevgenimu Prigozhinovi, ktorý je priateľom prezidenta V. Putina. Ten si budovu s plochou 2 400 metrov štvorcových prejal zrejme ešte v roku 2012, kedy bola ponúkaná realitnými maklérmi. Cena za prenájom sa pohybovala vtedy okolo troch miliónov rubľov (okolo 50-tisíc eur).

Na reštauračnú firmu má väzby aj finančný riaditeľ IRA Kirill Skladovich, ktorý bol kedysi šéfom parlamentu v Petrohrade.

V IRA pôsobí na manažérskom poste aj Alexej Soskovets, ktorý pozná prezidenta z čias, kedy pôsobil vo verejnej správe v Petrohrade. V súčasnosti je zodpovedný za recruting nových trollov.

Jeho firma North-Western Services Agency zvíťazila v 17 verejných obstarávaniach na služby mesta Petrohrad. Jednou z nich bolo zabezpečenie dopravy pre mladých účastníkov kempu Seliger, ktorý je považovaný za platformu mládežníckeho hnutia Naši, podporujúci V. Putina. V minulosti tento kemp niekoľkokrát sám navštívil s premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Pred pár rokmi účastníci tohto kempu boli zapojení do škandálu, pri ktorom znázornili lídrov západných krajín a kremeľskú opozíciu ako dôstojníkov nacistickej SS. Stravovanie v tomto kempe zabezpečoval práve Concord Catering. Jeho majiteľ má niekoľko reštaurácií nielen v Petrohrade, ale aj v Moskve a má dobré vzťahy so štátnou správou.

V roku 2009 otvoril Jevgenij Prigozhin prvú a doteraz jedinú reštauráciu v budove ruského parlamentu. Tá istá firma organizovala catering pri inaugurácii do úradu prezidenta Dmitrija Medvedeva a zabezpečuje jedlo pre väčšinu moskovských škôl.

Minulý rok poslal svojich manažérov do USA, aby natočili film o ruských emigrantoch, ktorí ľutujú, že sa tam presťahovali. Šlo o jeden z jeho projektov, ktorým mal démonizovať vplyv a kultúru Západu. Mali podplatiť potenciálneho navrátilca Andyho, ktorému mali zaplatiť 50-tisíc rubľov. Za trolling farmou by mal rovnako stáť tento podnikateľ.
Hackeri odhalili vnútro trollingu

Celý systém trollingu má byť bohato financovaný Odborom vnútornej politiky prezidentskej kancelárie, ktorého zástupcom riaditeľa je Timur Prokopenko. Tento človek bol kedysi šéfom inej mládežníckej organizácie Mladá garda, kým si ho V. Putin nevzal k sebe.

Ten sa zviditeľnil v čase, keď hackeri zo skupiny Anonymná internacionála hackli telefón iPhone premiérovi D. Medvedevovi a zverejnili jeho selfie z Kremľa. Známi sú aj pod názvom Shaltay Boltay a svoju prácu robia len na zákazky - ich cena sa pohybuje okolo 30-tisíc dolárov, čo potvrdil jeden z ich členov v rozhovore, niekedy na získanie informácií sa nechajú zamestnať na pozíciách úradníkov blízkych Kremľu.

Skupina okrem toho zverejnila korešpondenciu už spomínaného T. Prokopenka s kremeľskou aktivistkou Kristínou Potupčikovou, ktorá vedie kampane proti aktivistom opozície. Hackeri zverejnili aj jej fotku, ako v kancelárii sedí pred kabelkou plnou peňazí.

V prílohách boli zoznamy tém pre trollov ako analýza Obamovej fašistickej zahraničnej politiky alebo prečo európske súdy vynášajú absurdné rozsudky. Téme sa vlani venoval portál Buzzfeed, ktorý obsah korešpondencie detailne popísal.

„Zahraničné média v súčasnosti veľmi aktívne formujú negatívny imidž Ruskej federácie v očiach globálnej komunity. Ako každá značka formovaná verejnou mienkou, Rusko má svojich podporovateľov a svojich odporcov. Hlavný problém je, že ich pomer v zahraničnej internetovej komunite vyzerá byť 20:80,“ píše v uniknutom dokumente jedna členka projektového tímu Svetlana Bojko, ktorá bola pri vzniku nápadu internetových trollov.

Uniknuté dokumenty odhalili očakávanú pracovnú náplň každého trolla a štandardizovaný profil:

počas priemerného pracovného dňa majú ruskí trollovia odpovedať na jeden článok 50-krát.
každý bloggr má mať šesť účtov na Facebooku a na nich publikovať aspoň tri proruské posty denne a diskutovať o článkoch v skupinách aspoň dvakrát denne.
na konci prvého mesiaca sa od nich očakáva aspoň 500 „odberateľov“ a takisto aspoň päť odpovedí na každý zo svojich postov za deň.
na sociálnej sieti Twitter majú mať bloggeri desať účtov s minimálne 2 000 followermi a tweetovať aspoň 50-krát denne.

Stovky uniknutých mailov, ktoré stáli za vznikom IRA, mali za cieľ vytvoriť armádu internetových trollov, ktorá je časťou masívnej propagandistickej kampane, ktorú Kremeľ odštartoval od vypuknutia ukrajinskej krízy vlani vo februári.

Financie vyčlenené na trollovací projekt sú dostatočne štedré. Projekt začal fungovať v apríli 2014, keď na zozname bolo len 25 zamestnancov, ktorí stáli 75-tisíc dolárov. IRA po 1,5 roku fungovania zamestnáva už viac ako 600 ľudí. Pozície nie sú opísanie spôsobom, že sa hľadajú internetoví trollovia, ale prezentujú sa pod pojmami social media specialist, internet operator, content manager alebo copywriter (inzerát na pracovnú pozíciu do IRA vyzerá asi takto).

Ak ruská vláda bude míňať rovnakým tempom, ako od decembra 2013 po apríl 2014, rozpočet na trolling presiahol len na okraji Petrohradu 10 miliónov dolárov. Polovica budgetu je podľa uniknutých dokumentov označená, že bola vyplatená v hotovosti, keďže trollovia dostávajú výplatu v obálkach a o pracovných zmluvách sa im môže len snívať.

Slovenská a česká realita

Existuje podozrenie, že proruskí trollovia rozsievajú dezinformácie aj v česko-slovenskom regióne. Denník N pred mesiacom oslovil stredoškolského profesora Juraja Smatanu, ktorý sa sa pokúsil zostaviť zoznam internetových stránok, ktoré pomáhajú na Slovensku vytvárať obraz sveta vyhovujúci ruskej politike (tu je zoznam).

Minulý rok prišla na Slovensko ruská aktivistku Elena Gluško (video z jej tlačovky), ktorá na základe svojich skúseností z Ruska a Ukrajiny priamo označila niektoré slovenské servery, ako napríklad internetové rádio Slobodný vysielač alebo rodinajezaklad.sk, za súčasť informačnej vojny.

Tiež poukázala na to, že viacero Rusov, ktorí u nás žijú, začali dostávať zákazky na preklad správ z ruského jazyka, a tieto zákazky sa časovo prekrývajú s obdobím vzniku najväčšieho počtu týchto webov.

Články na týchto portáloch sú anonymné, ale po mnohých stránkach profesionálne zvládnuté. Príkladom je portál hlavnespravy.sk, ktorý kombinuje preberanie správ z agentúr ako TASR a dopĺňa ich kritickými komentármi.

„To však stačí na to, aby správa navodila dojem, že celá pochádza z oficiálnych zdrojov a že sa v ničom nelíši od správ, ktoré publikuje povedzme Sme“ dodal J. Smatana.

Situáciu proruských serverov na Slovensku a v Česku nedávno popísal aj magazín Foreign Policy, ktorý upozornil napríklad na portál Aeronet.cz. Za stránkou má byť firma American European News so sídlom v Holandsku.

Ako upozornil týždenník Respekt, zdroje správ Aeronet.cz nemožno nijako identifikovať ani verifikovať. Ide skôr o anonymné špekulácie a nedokázateľné bláboly typu „Obama sa bojí, že sa Kalifornia odtrhne od USA podľa vzoru Krymu, a vyhráža Rusku!".

Napríklad minuloročné verejné protesty proti prezidentovi Milošovi Zemanovi opísal Aeronet.cz v anonymnom texte ako špekulantskú akciu americkej ambasády v Prahe, ktorá tak chcela Zemana potrestať za jeho vystupovanie proti ruským sankciám.
www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:48 avatar
Armáda internetových diskutérů ve službách Ruska
05.02.2018 20:23

Říká se jim různě. Brigádníci, ruská armáda trolů nebo trolí továrna. Později též „Trolové z Olgina“, podle čtvrti v Petrohradě, kde část této „armády“ podle dostupných údajů sídlí. Jejich úkoly jsou různé, ale cíle jsou v zásadě podobné: působit zmatek na webových diskuzích a podporovat zprávy odpovídající vizi Kremlu. A to nejen propagací nějakého konkrétního názoru, ale třeba i tím, že diskuzi na nějaké téma de facto znemožní.

„Tito trolové dokážou zahltit některé diskuze takovým způsobem, že je další diskuze nemožná,“ popisuje ruský novinář Sergej Černov. „Na vybrané zprávy reagují tito trolové ohromným množstvím špíny a nadávek. Normální diskutující tak pokračovat v diskuzi prakticky nemůže.“

Reportáž BBC ukázala i některé konkrétní údaje o této trolí armádě. „Internet Research Agency zaměstnává v nevýrazné budově v Petrohradu asi 400 lidí,“ uvedla BBC v roce 2015. Tito trolové mají za úkol spravovat falešné účty, které se tváří jako skutečné. Obvykle se vydávají za ženy v domácnosti nebo „rozhněvané americké občany“. Aby se vyhnuli podezření, kromě politických témat plní své falešné profily také nevinným obsahem: odkazy na recepty, nápady na cestování nebo obrázky domácích mazlíčků.

Bývalá zaměstnankyně této trolí agentury uvádí konkrétní příklad: „Po vraždě (Borise) Němcova jsme měli za úkol šířit zprávy, že šlo o provokaci ze strany opozice, že byl zabit svými vlastními společníky,“ popsala Lena pro Radio Svoboda.

Cílem zde nebylo přesvědčit někoho o tom, že to tak skutečně bylo. Cílem bylo rozšířit představu o tom, že existuje velké množství lidí s takovýmto názorem, což přispívá k relativizaci problému. „Je to taková cenzura naruby,“ popisuje ruský novinář Peter Pomerantsev. „Ruská vláda nedokáže zabránit tomu, aby se nějaká informace objevila na internetu. Dokáže ale takovou informaci utopit v záplavě konspiračních teorií a neověřených zvěstí.“

Uniklé dokumenty ukazují, že trolové mají jasně dané „kvóty“ na svou činnost. V roce 2014 se od nich očekávalo, že napíšou 50 komentářů denně. Každý měl také spravovat šest Facebookových stránek, na které denně dodává aktuality. Ruská vláda pravost uniklých dokumentů rozporovala.

Kromě těchto skrytých a anonymních aktivit samozřejmě Rusko provozuje i zcela oficiální či polooficiální média, která zdůrazňují a podporují ruský pohled na světové i domácí dění. Výše zmíněná zpráva amerických tajných služeb například zmiňuje televizní stanici RT (dříve Russia Today). V Česku zase známe ruský Sputnik (dříve Hlas Ruska) dostupný v desítkách jazyků.

Severoatlantická aliance označuje Sputnik a další ruská média za prostředky ruské propagandy. Amerika proti vlivu ruských médií bojuje například tím, že vyzvala RT k registraci jako „cizí agent“. Jak ale poukazuje Jim Rutenberg z New York Times, boj s mediální „propagandou“, šířenou ruskými médii, je velmi obtížný, dokonce obtížnější, než boj s troly a hackery: „Bezpečnost počítačů můžete vylepšit . Ale RT a Sputnik operují jako mediální organizace, a požívají tedy ochrany, které jim západní liberální demokracie nabízí.“

Bezpečnostní informační služba ČR (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2016 uvádí, že Česká republika byla „zasažena vlivovými operacemi či aktivními opatřeními, které byly přímými či nepřímými komponenty ruské hybridní kampaně proti jiným cílům.“

„V roce 2016 ruské vlivové a zpravodajské operace v ČR korespondovaly s popsanými teoretickými schématy. Tyto ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v prvé řadě ruskou ingerencí do českých vnitřních záležitostí (ve škále vlivových opatření od bílé po černou). Ve strategické rovině jsou však vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU,“ stojí ve zprávě BIS.

EU dlouhodobě varuje před ruskou propagandou, jak upozorňuje i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR.

Jaké konkrétní příklady ruských informačních operací Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám zaznamenalo? „Jde např. o otevření konzulátu Doněcké lidové republiky v Česku (viz např. Sputnik), o aféru kolem sochy maršála Koněva v Praze (viz společný dopis velvyslanců Ruska, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska a Kazachstánu ministrovi zahraničních věcí ČR a odpověď ministra zahraničních věcí ČR) Dále také o informace o tom, že v Česku je mučen hacker Nikulin (viz článek Izvestija a článek Aeronetu),“ vypočítává vedoucí CTHH, Benedikt Vangeli.

Nedůvěra není vedlejší produkt

Také on připomíná, že dezinformace nemusejí mít jeden konkrétní politický cíl a dezinformace si tak mohou dokonce vzájemně konkurovat a protiřečit. „Cílem všech těchto informačních operací je však mj. podkopávání demokratických hodnot a institucí, šíření nejistoty a prosazování neshod živených strachem,“ shrnuje Vangeli. „Tedy oslabování společnosti a státu protivníka, subverze.“

Čímž se dostáváme k otázce, která možná napadla i naše čtenáře. Proč vychází článek o „ruském vlivu na internetu“ právě po českých prezidentských volbách? Odpověď je jednoduchá: protože se o tom tématu právě kvůli volbám více mluví, a tak vyplouvají najevo mýty o tom, jak takový vliv funguje. Někteří lidé se domnívají, že „Rusko tahá za nitky“, jiní zase, že „k žádnému ovlivnění nedochází“.

Skutečné techniky, které jsme za použití výše odkázaných zdrojů popsali, jsou ale o poznání jiné. Nemají obvykle tak konkrétní záměry, jaké jsou jim často připisovány. Zmatek, nedůvěra a totální rezignovanost obvykle nejsou jejich vedlejším produktem, ale jejich hlavním cílem.


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:49 avatar
Armáda trollů Veb-brigady, v anglických médiích běžně označovaná jako troll army) jsou státem financované internetové loutkové skupiny napojené na ruskou federální službu bezpečnosti. Jedná se o týmy komentátorů, kteří se pomocí loutkových účtů podílí na ruských i mezinárodních webových blozích a internetových diskuzích s cílem šířit proputinovskou a proruskou propagandu.

Armáda trollů je propagační projekt v dimenzi multimiliónové dolarové operace.[1] Podle deníku The Guardian je záplava proruských příspěvků součástí koordinované „informačně-psychologické válečné operace

Skupiny placených trollů manipulují internetové diskuze až stovkami příspěvků denně, ve kterých kritizují opozici a vychvalují kremelskou politiku a její tvůrce

Placení trollové simultánně reagují v diskuzích na zahraniční politiku USA a Evropské unie a v Rusku tabuizovaná témata, jako je historická role Stalina, politická opozice, disidenti jako Michail Chodorkovskij, zavraždění novináři a mezinárodní konflikty se zeměmi jako je Estonsko, Gruzie a Ukrajina.[3] Podle žurnalisty a odborníka na Rusko Petra Pomeranceva není ani tak cílem publikum přesvědčit, jako spíše zmást. Jedná se o systém opačné cenzury. Pokud není možné informace cenzurovat, je možné je „zahltit odpadem konspiračních teorií a pomluv“.[6]

Účty trollů se převážně vydávaly za „ženy v domácnosti“ nebo za „zklamané občany USA“. Aby odvrátili podezření, vkládali propagační příspěvky mezi neutrální články o cestování, vaření a domácích zvířatech.[6] Tito trollové zahltí internetovou diskuzi tak, že věcný dialog znemožní.[9][10]

Efekt způsobený těmito trolly není velký, ale daří se jim znehodnotit mnohé diskuze natolik, že ostatní komentátoři přestávají přispívat, pokud je troll aktivní a trvale udržuje agresívní a nepřátelskou atmosféru vůči oponentům. Na určité zprávy trollové reagují záplavami hanobení. Rozumný člověk je tak z účasti na diskuzi de facto vytlačen.[5]

Sbírka dokumentů, které pronikly na veřejnost, a publikované Moyem Rayonem, ukazuje, že práce „doupěte trollů“ je přísně podřízena souboru pravidel. Podle na veřejnost proniklých dokumentů musí každý příspěvek obsahovat nejméně 700 znaků ve dne a nejméně 1000 znaků v noci. Povinné je používání klíčových slov a grafiky v nadpisu i textu. Kromě obecných směrnic jsou k dispozici „technické úkoly“ ve formě klíčových slov a tematických bodů u specifických témat, jako je Ukrajina, opozice v Rusku a vztahy se Západem.[6] Za průměrnou pracovní směnu je předepsáno 50 reakcí na novinové články, každý musí spravovat šest facebookových profilů s nejméně třemi příspěvky denně a nejméně dvakrát denně se podílet na skupinové diskuzi.[8]
Typy příspěvků

V praxi používají tyto skupiny řadu typů textových i multimediálních příspěvků:[11]

textové příspěvky v blozích a internetových diskuzích
aktivní i pasivní odkazy na externí zdroje
nevyžádaná obchodní sdělení (spam)
multimediální obsah (nejčastěji upravený obrazový materiál)

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:51 avatar
Ruských trollov sú stovky, pracujú na zmeny, hovoria bývalí zamestnanci Prigožinovej firmy

Ruskí internetoví trollovia sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti. Publikujú príspevky, ktoré majú vyvolať určité nálady či reakcie.

Americkým médiám sa prihlásili dvaja zamestnanci spoločnosti, ktorú úrad špeciálneho vyšetrovateľa ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb Roberta Muellera – spolu s dalšími dvoma firmami a trinástimi jednotlivcami – obvinil v súvislosti so snahami ovplyvňovať výsledok prezidentských volieb v prospech ich neskoršieho víťaza Donalda Trumpa. Obaja Rusi tvrdia, že to, čo Muellerov úrad v 36-stranovej popisuje, je podľa ich skúseností nepochybne pravda.

Američania sa podľa nich mýlia – alebo sú nedôslední – v jedinom: Obvinili 13 ľudí, ale Rusov, ktorí sú v tejto ruskej spoločnosti zamestnaní, sú stovky. Sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti a pracujú na smeny.

Ljudmila Savčuk aj Marat Mindijarov, dvaja bývalí zamestnanci firmy s nič nehovoriacim názvom Internetová výskumná agentúra, pracovali síce obaja na jej domácom oddelení, no činnosť vykonávali v zásade rovnakú, akú popisujú vo svojej správe Američania. Išlo o vytváranie a publikovanie príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré mali v ruskej spoločnosti vyvolať určité nálady či reakcie. Savčuk ani Mindijarov nepochybujú, že rovnaké metódy používa firma aj pri pôsobení v zahraničí.

Na oddelení, ktoré malo na starosť Spojené štáty a americké prezidentské voľby v roku 2016, pracujú podľa Mindijarova len „ľudia s vynikajúcimi jazykovými znalosťami, profesionálni prekladatelia, absolventi vysokých škôl“. Sám sa do tohto oddelenia hlásil, no nevzali ho, pretože jeho angličtina podľa jeho nadriadených nebola na potrebnej úrovni. Podľa Mindijarova je takmer nemožné rozoznať, že pracovníci tejto firmy, vystupujúci pod vymyslenými identitami Američanov, sú v skutočnosti Rusi.

Savčuk aj Mindijarov potvrdzujú, že aj na domácom oddelení bolo pravidlom, že jeho pracovníci nikdy nevystupovali na sociálnych sieťach pod svojím menom, ale mali vytvorené falošné identity. Tie im vytvárali ich šéfovia podľa toho, na akú skupinu mali práve zapôsobiť. Savčuk spomína, ako sa sama nevedela vynačudovať, keď pozorovala, ako jej vymyslené príspevky ľudia berú vážne a zdieľajú ich. „Mysleli si, že sú to ich vlastné myšlienky. Ale boli to myšlienky vymyslené propagandistami,“ hovorí.

Muellerov tím vo svojej správe uvádza, že hlavným zámerom obvinených ruských občanov a inštitúcií bolo „podnecovať konflikty v rámci politického systému Spojených štátov, okrem iného počas prezidentských volieb v roku 2016“. Ich aktivity smerom do Spojených štátov sa pritom podľa vyšetrovateľov začali už v roku 2014 a až po dvoch rokoch sa začali zaoberať najmä prezidentskými voľbami.

Jednou z obvinených osôb je aj Jevgenij Prigožin, podnikateľ z Petrohradu, ktorý je šéfom Internetovej výskumnej agentúry. „Nehnevám sa, že som sa ocitol na tomto zozname,“ reagoval na svoje obvinenie Prigožin, ktorý je známy aj ako „Putinov kuchár“, keďže ruský prezident zvykne vodiť zahraničné návštevy do jeho reštaurácií. „Američania sú veľmi citliví ľudia. Vidia to, čo chcú vidieť“, povedal.

Správu amerických vyšetrovateľov neskôr komentoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý tvrdenia v nej obsiahnuté označil za „táraniny“. „Kým neuvidíme fakty, všetko ostatné sú len táraniny,“ povedal na bezpečnostnej konferencie v Mníchove.

Opatrnejšie sa v pondelok vyjadril Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Podľa neho sú obvinenia zo strany Američanov síce smerované proti „ruským občanom“, ale „nijako nenaznačujú, že by do toho bola akýmkoľvek spôsobom zapojená ruská vláda“.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 22:53 avatar
Neúplný, ale stále aktualizovaný zoznam webových stránok, ktorých linkovaním si koledujete o moju odbornú starostlivosť

www.svetkolemnas.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.zvedavec.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.ac24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.rodinajezaklad.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.stopautogenocide.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.vzdor.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- DOMÉNA JE NEAKTÍVNA
www.osud.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
zemejas.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - tradičná "záhadológia", bez politických cieľov
czech.ruvr.ru Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
slovak.ruvr.ru Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.zemavek.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - vychádza aj na papieri, organizuje prednášky po Slovensku, Tibor Eliot Rostas má oficiálne kontakty so zástupcami Ruskej federácie, viď jeho facebook:
www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

panobcan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.czechfreepress.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
vaseforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.slobodnyvysielac.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.hlavnespravy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- podľa žiadosti o 2% ich vydáva občianske združenie SBMS z Košíc,
www.ives.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.badatel.sk, Tento odkaz smeruje mimo DF.skwww.badatel.net - apolitické, alternatívna strava a liečba, spochybňovanie ofic. medicíny + predaj produktov
www.protiprudu.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.beo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
obcianskytribunal.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.sho.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.voxvictims.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
freeglobe.parlamentnilisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.magnificat.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Na žiadosť členov FB skupiny "Aktivisti, aktívni a nasratí" zaraďujem aj www.freepub.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
vkpatriarhat.org.ua Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - veľmi zaujímavý web tzv. Byzantského katolíckeho patriarchátu. Napriek názvu je organizácia v konflikte s pápežom - ide o schizmatickú sektu. Číry mix tém ako čipy, NWO, očkovanie + protieurópska a protiamerická propaganda + Rusko ako záchranca.

www.spolocnostsbm.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - ďalší zo skupiny webov, ktoré kombinujú "záchranu rodiny pred homosexuálmi" s podporou ruskej politiky voči Ukrajine.

svobodnenoviny.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - kombinácia "záhadológie" s podporou politiky Ruska a odporúčaním Slobodného vysielača
www.auria.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
afinabul.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.dolezite.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.inespravy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - RSS rázcestník na mnoho "alternatívnych" webov
www.tvina.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - MOMENTÁLNE NEFUNKČNÉ
www.nadhlad.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - proruská propaganda okorenená nadpriemernou dávkou antisemitizmu. Vydavateľ anonymný.
www.ze-sveta.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
nwoo.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
orgo-net.blogspot.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.cez-okno.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.vlastnihlavou.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.neskutocne.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - klasická zmes "fuj USA/EÚ - silné Rusko", obalená veľkým množstvom zaujímavostí zo sveta, anonymný prevádzkovateľ
www.bezpolitickekorektnosti.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - vydávané združením Alfa libera, s uvedením mier autorov a redaktorov, v poslednej dobe začali šíriť "protihomosexuálnu" propagandu a "nezávislé" správy z Ukrajiny. Viď napr. článok
www.bezpolitickekorektnosti.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.eiaktivity.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - anonymný prevádzkovaľ, koktail UFO-záhady-Slovania-dobré Rusko-zlý Západ.
www.nazorobcana.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- autori sú anonymní, portál "Prevádzkovaný pod spoločnosťou Emília Prekopová - SLUŽBY, Pruské 9, 018 52 Pruské.
www.alternews.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - Rusko je dobré, Ukrajina, USA a EÚ zlé. Anonymný prevádzkovateľ.
pravdive.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - proti EÚ, proti Ukrajine, záchrana z Ruska, anonymný prevádzkovateľ. Rázcestník na mnohé spriaznené blogy.
www.aeronet.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- jednostranne pro-putinovské správy. Najstaršie správy sú z júna 2014 (proti Majdanu). Okrem politiky aj rubrika "Mystika a ezoterika" - napríklad článok "Obama je Antikrist". Portál je podľa tiráže pripravovaný "českými a slovenskými krajany žijícími v Holandsku, Rusku a v USA."
www.slovenskeslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Tento web pomerne dlho unikal našej pozornosti, hoci je jedným z najstarších - funguje od marca 2013. Používa veľmi šikovnú maskovaciu techniku: aj keď je samozrejme vydávaný anonymne, preberaním článkov z rôznych užšie špecializovaných stránok (Slovenské národné noviny, Kultúra...) a grafickou úpravou s odkazmi na "spriaznené" organizácie vyvoláva dojem, že ho vydávajú nejakí matičiari. Inak úplne klasický obsah: všeslovanská vzájomnosť, silné dobré Rusko, zlé Poľsko a Ukrajina, perverzná EÚ, zločinecké USA, Putin bravúrny politik. A samozrejme lživé správy typu prechod rubľa na zlatý štandard.

www.svobodny-vysilac.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - v Českej republike vznikol sesterský projekt Slobodného vysielača. Kontaktné osoby sú: Pavel Hlávka, Jaroslav Mencl a Jiřina Holotová.

www.vedy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- "slovansko-árijské védy". Stránka funguje cca od roku 2010, ale donedávna sa venovala takmer výlučne vynaliezaniu zabudnutej slovanskej mytológie, tradičnej slovanskej múdrosti atď. Po vypuknutí ukrajinskej krízy však sa však zrazu objavili články o "fašistických Ukrajincoch" a súčasne pozvánky na "krátky kurz nácviku bojovej činnosti malej jednotky o rozsahu 2 až 3 dni. Základom je tradičná kazacka príprava osvojovania si bojových návykov v rámci malej bojovej skupiny."

leva-net.webnode.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Leva-net je prapodivný web, existujúci už niekoľko rokov, momentálne veľmi pro-putinovský. Jeden z najprepracovanejších systémov bludov, s akými som sa v živote stretol. Prekonáva ho snáď iba pán Benda so svojimi Vesmírními lidmi.

www.novysmer.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- dlhšie fungujúca stránka (už z čias protestov v ČR proti americkému radaru), anonymná, silne pro-ruská a protiamerická, dnes protiukrajinská. Nájdete na nej i také skvosty, ako spomienky 5-ročného dieťaťa na august 1968, ako pekne sa pohralo v okupačnom tanku, a teda to nebola vôbec žiadna okupácia: novysmer.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.novarepublika.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - starší projekt občianskeho združenia Nová republika, ktorý v posledných mesiacoch nabral tvrdý proruský, protiamerický a protiukrajinský kurz, vrátane preberania materiálov z konšpiratívnych webov a Hlasu Ruska. Má však zverejnených konkrétnych redaktorov, napríklad bývalého ministra za ČSSD, pod článkami je reálna diskusia čitateľov, teda aj s kritickými názormi.

www.extraplus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - týždenník ExtraPlus, známy už roky ako bašta ideológie HZDS, samozrejme nemohol zostať mimo aktuálneho trendu. Na rozdiel od väčšiny "rýchlokvasených" webov ide o dlhodobejší projekt s neanonymnými autormi.

www.maat.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - web vznikol v septembri 2014, spĺňa všetky kritériá na zaradenie do zoznamu: anonymný, silne protiamerický, EÚ vykresľuje ako zvrátenú civilizáciu, konšpiračné teórie o páde Dvojičiek, ebole... preklady ruskej propagandy, Rusko a Putin vykresľovaní ako záchrancovia tradičnej rodiny atď.

Poznáte ďalšie podobné?
Pridajte do diskusie!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŠEDÁ ZÓNA
Weby, ktoré sa niečím vymykajú zo schémy vyššie uvedených stránok.

www.noveslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk-
Nové Slovo je tradičný ľavicový web, ktorý v minulých rokoch kritizoval neoliberalizmus, imperializmus a fašizmus, prinášal články alternatívnych ekonómov a pomerne často sa v ňom objavovali témy ako ekológia, ekonomická demokracia alebo práva LGBTI. Pravidelný čitateľ nás upozornil, že cca od leta/jesene roku 2013 aj tu došlo k citeľnej zmene kurzu "valdajským" smerom.

www.lifenews.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk- dlhodobo sa venujú protipotratovej a protihomosexuálnej téme z náboženského pohľadu. Tým pádom sa v zozname správ vyskytujú aj články, tlmočiace názory Putina, pravoslávnej cirkvi atď.

www.isstras.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
"Institut slovanských strategických studií byl založen 3. října 2013 v Praze.
Cílem Institutu slovanských strategických studií je posílení role slovanské vzájemnosti v geopolitickém prostoru slovanských zemí, do nichž Česká republika historicky patří od dávných časů.
Zejména dnes, ve znesvářeném světě, považujeme za důležité odkrývat kořeny, na nichž stojí naše národy Čech, Moravanů a Slezanů, a seznamovat s nimi také všechny ostatní národy, které žijí v naší i dalších slovanských zemích.
My i ostatní slovanské země máme bohaté historické a kulturní dědictví, které se často prolíná dějinami našich národ, ale také vytváří základ pro jejich další rozvoj. Poznání tohoto dědictví proto může přispět naší vzájemnosti a upevnit slovanské kořeny i v rámci sjednocené Evropy, která tím může jen získat."

"Institut slovanských strategických studií" vydáva aj web www.borrea.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk s obdobným smerovaním.

rodobrana.wordpress.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Stránka naviazaná na kotlebovu Pospolitosť - zatiaľ sa tam však občas vyskytnú aj články kritizujúce Putina, takže má len 3 zo 4 znakov (bludy + proti EÚ + proti USA + za Putina).

www.chelemendik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - v poslednej dobe už priama propagácia vystúpenia z NATO (= neutralita Slovenska) a primknutia sa k Rusku (="Dobrá sila" - 300 miliónov Slovanov)

protiproud.parlamentnilisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Zakladateľom a prevádzkovateľom stránky je Petr Hájek: "Vicekancléř prezidenta Václava Klause a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků a poradců. V novém Institutu Václava Klause vede sekci pro humanitní a mediální studia. Vytvořením "kontrarevolučního časopisu Protiproud" se vrací do mediální praxe."
Od 17. novembra 2014 funguje aj verzia v ruštine. Petr Hájek sa vyjadril, že
"Ruského sponzora zatím nemáme, ale uvítal bych ho,"
echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inkubátor (projekty zachytené vo fáze zrodu - sledujeme, ako sa vyvinú):

www.kontroverznirealita.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

medzicas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - web vznikol pred dvomi dňami (12. 8. 2014), zatiaľ sa venuje výlučne Ukrajinskej kríze z pro-ruského pohľadu, ako redaktori sú podpísaní

Peter Králik
Ľubomír Vavrek
Juraj Poláček
Dušan Doliak

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Články vysvetľujúce fungovanie propagandy:

A dá se tomu věřit? Naučte se, jak neutonout v propagandě o Ukrajině
Zdroj: zpravy.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

zpravy.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Cílem letité ruské propagandy na Ukrajině není přesvědčit lidi, že Moskva má pravdu. Cílem je přesvědčit je, že pravdu nemá nikdo. Cílem je zasít do jejich vědomí hluboké přesvědčení, že lžou úplně všichni.
Nejsme my v Česku už také nakaženi tímto ruským virem? Až příliš často slyším u nás lidi říkat: všichni lžou. Politici lžou, média lžou, Brusel lže, Moskva lže, Washington lže. Není komu věřit. Jenže společnost, která je zevnitř rozložená nedůvěrou v sebe sama a v instituce, jež tvoří její demokratickou strukturu, je pak už lehkou obětí Putinova viru. Tanků ani nebude třeba.

respekt.ihned.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zbierka ruskou propagandou manipulovaných fotografií a videí:

echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ako Moskva vymenila tému "boja za mier" za tému "ochrana tradičnej rodiny":
ceskapozice.lidovky.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Stránka, ktorá odhaľuje falošné správy, nekriticky šírené tradičnými médiami:
bulsit.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Zaujímavá poznámka v tiráži stránky: "Nenajdete zde vyvracení zpráv ze serverů jako AC24, Svetkolemnas.info, Protiproud.cz a podobně, neboť jejich čtenáři se rekrutují v podstatě výhradně z řad idiotů a zabránit šíření zpráv mezi idioty je nemožné. Výjimkou jsou případy, kdy nabere zpráva z podobného serveru na takové popularitě, že se plíživě vydá i mezi neidioty."

Jan Čulík:"To, že česká média jsou prodejná a šíří hloupou protiruskou propagandu, přece proboha neznamená, že automaticky začnu věřit každé pitomosti, kterou šíří ruská televize! Co to je za šílený přístup?"
blisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Článok Karla Dolejšího, dôležitý pre poznanie, že hoci kremeľská propaganda používa slovo "fašizmus" na odsúdenie všetkých odporcov, v blízkosti Putina sa pohybuje viacero poradcov s fašistickým pohľadom na svet:
www.blisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Podrobnosti o Putinovom poradcovi A. G. Duginovi na stránkach českého Centra pro bezpečnostní a strategická studia:
www.rexter.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Obsahovo bohatý článok znalca dejín strednej a východnej Európy Timothy Snydera, o pohľade na súčasnú Ukrajinu, o pravicovom extrémizme v Rusku a na Ukrajine atď.:
echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Prepis Valdajského prejavu V. V. Putina, kde definuje línie budúcich psychologických operácií Ruska aj vo vzťahu k Čechám, Slovensku a EÚ. Väčšina webov zaradených v tomto zozname kopíruje líniu valdajského prejavu:
"Vidíme, jak většina euroatlantických zemí fakticky jde cestou odmítání svých kořenů, včetně křesťanských hodnot, které tvoří základ západní civilizace. Popírají se morální zásady a jakákoli tradiční identita: národní, kulturní, náboženská, nebo dokonce pohlavní. Provádí se politika, která řadí na stejnou úroveň velkou mnohodětnou rodinu a partnerství osob stejného pohlaví, víru v Boha a víru v Satana. Výstřelky politické korektnosti jdou tak daleko , že už se vážně mluví o registraci stran, jejichž cílem je podpora pedofilie. Lidé v mnoha evropských zemích se bojí nebo stydí mluvit o své náboženské příslušnosti. Ruší se a přejmenovávají svátky, aby stydlivě schovali podstatu těchto svátků - jejich morální základ. A tento model se agresivně snaží vnutit celému světu. Jsem přesvědčen, že to je přímá cesta k degradaci a primitivismu, k hluboké demografické a morální krizi."

leva-net.webnode.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ruské tajné služby sa tlačia na sociálne siete (správa z roku 2012)

Ruská rozviedka (SVR) si v neverejných súťažiach za desiatky miliónov rubľov objednala vytvorenie nových metód, ktoré jej majú umožniť kontrolovať internetové komunikačné siete. Informoval o tom dnes na titulnej strane ruský denník Kommersant, podľa ktorého "hlavnou úlohou je formovať verejnú mienku prostredníctvom masového šírenia informácií na sociálnych sieťach".
Internetové sociálne siete sa vlani v decembri stali v ruských veľkomestách dôležitým pomocníkom pri zvolávaní masových opozičných demonštrácií. Krátko potom rozviedka zadala utajené tendre na programy s krycími názvami "Búrka-12", "Monitor-3" alebo "Svár", ktoré jej majú umožniť sledovať sociálne siete v regiónoch a vypracovať metódy "skrytého riadenia" internetu. Majú tiež poskytnúť prostriedky na "presadenie špeciálnych informácií na sociálnych sieťach".
SVR na vývoj v týchto sférach vynaloží viac ako 30 miliónov rubľov (približne 750-tisíc eur) a výsledky čaká už v najbližších mesiacoch. Uplatniť by sa potom mohli v Rusku aj v zahraničí.
Kommersant o tom píše s odvolaním sa na svoje nemenované zdroje v tajných službách. Oficiálne vyjadrenie rozviedka neposkytla. Nevyjadrila sa ani spoločnosť Iteranet, ktorá tendre vyhrala.
Podľa expertov vraj nejde o nič nové. Za studenej vojny sa bojovalo o éter a rušili sa západné stanice, teraz sa zápas presunul na internet. Podobné úsilie vyvíjajú aj americké tajné služby a Pentagon vynakladá na programy sledovania "nepriateľskej propagandy" na internete desiatky miliónov dolárov.

ekonomika.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Armádny analytik" Martin Koller zaujal viacerými radikálnymi výrokmi, vyzdvihujúcimi vojenskú silu Ruska, obviňujúcimi Ukrajinu atď. Je obľúbeným expertom webov z nášho zoznamu, pretože často komentuje aj v tradičných médiách:
Kdo nám vysvětluje situaci v Rusku? Aktivní udavač StB
echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ako ľudia konzumujú konšpiratívne správy na Facebooku? Rovnako, ako bežné správy z mainstreamu. Možno to ignorovať?

V jednom prípade sa objavil falošný tweet "ruského ministra vnútra", že sýrsky prezident Bašár al-Assad bol zabitý alebo zranený. Tweet spôsobil vzrast ceny ropy o viac ako jeden dolár, než obchodníci zistili, že správa bola falošná. V inom prípade v roku 2012, 30.000 ľudí utieklo z indického mesta Bangalore po obdržaní textovej správy, že budú napadnutí.

www.technologyreview.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zopár dobrých tipov, ako čeliť propagandistom v internetových diskusiách:

denikreferendum.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Vtipná recenzia niekoľkých webov z nášho zoznamu:
www.dailymale.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Článok o propagande, ktorý obsahuje aj niekoľko nových postrehov: "Víra v absolutní moc propagandy má kořeny v sovětském myšlení. Avšak mezi sovětskou propagandou a nejnovější ruskou propagandou je jeden velký rozdíl. Pro Sověty byla myšlenka pravdy důležitá - i když lhali. Sovětská propaganda se velmi snažila "dokazovat", že její fragmenty dezinformací jsou pravdivé. Naproti tomu v dnešním Rusku je představa pravdy irelevantní./.../ Účelem této nové propagandy však není kohokoliv o něčem přesvědčit, ale udržovat diváka mesmerizovaného a nesoustředěného - rozbíjet západní narativy, nikoliv poskytovat soupeřící narativ. Je to perfektní žánr pro konspirační teorie, jimiž ruská televize překypuje. Když Kreml a s ním spojená média šířila exotické historky o sestřelení malajského letadla /.../nesnažily se diváky přesvědčit o žádné konkrétní verzi událostí, ale uvést je ve zmatek, vyvolat v nich pocity paranoie a dostat je do stavu pasivity."
www.blisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Konspirační teorie bývaly doménou excentriků. Nyní jsou jimi zaváděni i rozumní lidé

"Příznivci Noama Chomského hlasitě oponují konspiračním teoriím, protože odvádějí hněv, který by měl být zaměřen na skutečné zločiny a klamy, a kanalizují jej do fantazií. Tyto fantazie nejsou neškodné."

blisty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Podrobný článok od Matúša Ritomského - analýza časopisu Zem a vek - "Zem a vek nebezpečných konšpirácií":
www.priestori.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zásadný rozhovor so spravodajcom ČTV o fungovaní ruskej propagandy na našom území. Ruská televízia neváha v hlavných správach odvysielať sfalšovanú reportáž o ukrižovaní trojročného dieťaťa a ruskí diváci to zožerú aj s chlpmi, ale pre nás sú určené sofistikovanejšie druhy manipulácií. Napríklad pomocou webových stránok s konšpiratívnymi teóriami.
zpravy.aktualne.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Článok ruského novinára vysvetľujúci, aký dôležitý je pre ruskú propagandu interpretačný rámec veľkej vlasteneckej vojny a ako k tomuto javu došlo:
echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Bloger Radovan Bránik popisuje metodiku, ako vznikajú a fungujú falošné identity na sociálnych sieťach:

branik.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Cynická obluda radí, ako reagovať na konšpiračné bludy:
www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

PUTINOVA SVÄTÁ ALIANCIA (NIELEN) ZA RODINU II. (ALEBO TEPLÁ VOJNA)
"Rok 2013 môžeme vlastne so spokojným svedomím nazvať "slovenským rokom nástupu demagógií". Množstvo nových stránok a portálu s hlavnými správami, konšpiračných časopisov na kriedovom papieri alebo rádií so "slobodným vysielaním" nás začali zaplavovať konšpiráciami a katastrofickými víziami ako juvenilná justícia, gender ideológia, sexualizácia detí a homosexualizácia spoločnosti. Odkiaľ sa ale valí táto vlna informácií a hoaxov o údajných ohrozeniach smerujúcich k nám z nihilistického Západu a zlého Bruselu? Kto to vymýšľa a rozširuje tie propagandistické novotvary?"

www.jetotak.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 11. 2018, 23:15 avatar
Ožiarený,
opäť si veľmi pohotovo vychrlil svoju sériovú 8 minútovú dávku 6 usizraelských sionfašistických ne/zmyslov...?


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 23:29 avatar
To je kandence co ?


12.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 11. 2018, 23:41 avatar
(9) Ožiarený,
to je už Tvoja totálna dekadencia - dokážeš sa ešte z nej vôbec spamätať? Ja Ti to prajem, možno na to ešte máš...!


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 23:30 avatar
MOSKVA/BRATISLAVA / Vladimír Putin má armádu profesionálnych trolov, ktorí produkujú príspevky na sociálnych sieťach.Ich obsahom je proruská a proputinovská propaganda, píše The Daily Mail. Toto tvrdenie potvrdili televízii JOJ aj renomovaní slovenskí odborníci.

www.noviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Step7


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 23:33 avatar
spomenuli ťa v príspevku na JOJ si hviezda užitočný idiot


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   4. 11. 2018, 23:45 avatar


14.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 11. 2018, 19:14 avatar
Na stráž! Takto znie slovenský národný pozdrav, ktorý sa ozýval a ozýva z hrdiel národne zmýšľajúcich Slovákov a Sloveniek po všetkých krajoch, mestách a dedinách našej Slovenskej vlasti.
V tomto peknom pozdrave počujeme hlas hrdého slovenského sebavedomia, ktoré zapaľuje v očiach plameň junáckej odvahy a spája všetky slovenské srdcia v pevnú reťaz národnej jednoty. Tento zvučný junácky pozdrav vyjadruje všetko, čo je programom
celého nášho národa. Aby tento pozdrav, ktorý sa zrodil v historických chvíľach nášho života a má na sebe pečať týchto dejinných chvíľ, nebol iba zvučnou frázou, ale aby sme si plne uvedomili jeho význam i obsah, je treba, aby
sme si ujasnili jeho hlboký zmysel. Vojak, ktorý stojí na stráži, vie, že koná ťažkú a zodpovednú povinnosť a že od svedomitého splnenia tejto povinnosti závisí osud jeho druhov, bezpečnosť jeho spoluobčanov a často i osud celej vlasti. Dobrý vojak, stojaci na stráži, cíti túto ťarchu zodpovednosti na svojich pleciach, upiera svoj zrak do diaľky, všíma si každého šumu a mocne zviera vo svojich rukách zbraň, aby bol pripravený odstrániť každé nebezpečenstvo, ktoré by hrozilo jeho druhom a tým i jeho vlasti.Preto vojak na stráži je bohatier.Náš národný pozdrav chce nám pripomínať, že my všetci, ktorí s pocitom hrdosti a s vedomím zodpovednosti hlásime sa k svojmu slovenskému národu, sme takýmito vojakmi na stráži. Aby sme však vedeli, prečo, ako a kde musíme stáť na stráži, musíme si jasne uvedomiť, čo je tým vzácnym majetkom, ktorý musíme oddane a vytrvale strážiť. Predovšetkým musíme strážiť svoju slovenskosť ako základ a prameň nášho bytia.
Naša slovenskosť je to, čo robí z nás samostatný a svojrázny slovenský národ.
Táto slovenskosť, uložená najbezpečnejšie v slovenskom jazyku a jeho samobytnosti,
cez dlhé stáročia slovenskej minulosti zachovávala náš národ i vtedy, keď si svoju slovenskosť ani neuvedomoval. Svojím národným pozdravom chceme dať výraz svojmu odhodlaniu, že všetci, ktorí si svoju slovenskosť uvedomujeme, vždy a všade budeme na stráži, aby naša slovenskosť v ničom neutrpela škodu, ale aby sa v slobodnom Slovenskom štáte, rozvíjala tak, aby prenikal celý náš život a všetky jeho prejavy.
Budeme úzkostlivo strážiť a všade uplatňovať práva slovenčiny, ktorá napriek
všetkým pohromám, ktoré za dlhé stáročia stíhali našu vlasť, žila na ústach nášho
národa, ozývala sa po všetkých krajoch Slovenskej krajiny a hoci bola vysmievaná
a znevažovaná, ubíjaná, zachránila naše národné bytie v kalných prúdoch cudzoty.
Boj slovenského národa proti cudzote viedlo sa v znení hesla „Za tú našu slovenčinu!“

Musíme byť všetci na stráži, aby sa zo slovenskej kultúry nestrácali nijaké hodnoty,
aby čistota slovenskej kultúry nepodliehala skazonosným vplyvom takých cudzích
prúdov, ktoré by mienili ohrozovať vývin slovenského života.
Preto sa zdravíme a budeme zdraviť slovenským národným pozdravom
„Na stráž!“


15.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 11. 2018, 22:07 avatar
PartOFgod,
nože mi, ako Slovákovi (zemianskemu potomkovi a hrdému komunistovi na svoj pôvod a národ) vysvetli, kde boli a zaspali naše stráže, keď nás po roku 1989 opäť vydali napospas zmodernizovanému sionfašizmu...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:36,  Čo si to tu furt kompenzuješ. ..
dnes, 23:32,  čawino Zus ;) A to je ktorý? Nejaká diskusia? Ma napadol, že Štefan Hríb, Pod lampou, či...
dnes, 23:32,  Pozerám, vy sa normálne s hippi hokom bavíte.
dnes, 23:30,  Čau Edo, ako sa máš? *21 *21
dnes, 23:22,  V rusku ich 400 dostane ročne gulu do čela
dnes, 23:21,  Čaw ninka, som pozerala dobrého doktora.
dnes, 23:12,  O Judášovi Ježiš jasne povedal, že nie všetci sú Jeho a jasne hovorí, že mnohí Mu budu...
dnes, 23:09,  Nejdem sa s Tebouhádať. Vidím, že nemáš daako nastavenie. Hlavné je len v Krista...
dnes, 23:04,  Prepáć,čo si myslel pod touto vetou? A ak nemáme dostatočne vedomosti z evanjelia, ľahko...
dnes, 23:02,  Pššššššššššššššššššššššššššššššššššššššttttttttttttttttt...
dnes, 23:01,  Elemír, keby katolíci držali pravé evanjelium, tak by sa takéto veci nediali. .. Žiaľ,...
dnes, 23:01,  Ja musím mať pod sviečkou nejaké odizolovanie od dosky, tanieriky či také podstavce na...
dnes, 22:58,  A to z akého dôvodu ?
dnes, 22:57,  A takto by som sviečky nenechala horieť na stole....
dnes, 22:51,  O mníchoch a mníškach, ktorých si Boh povolal do tohto stavu ani nehovoriac.
dnes, 22:49,  Žeby nebol len židovský poskok, ale aj turecký?
dnes, 22:45,  A prečo si vyvolil Judáša? Všetci apoštoli mali chyby, takže si ich nevyvolil? Dávid...
dnes, 22:41,  (15) Dosvietený, spoznávaš sa aspoň trošku...? https://i.imgur.com/1jIEDdI.mp4
dnes, 22:35,  Bombardér, ale Boh nemôže dať dar,ktorý má zlé ovocie. On dáva len dokonalý dar. .....
dnes, 22:34,  45, ..... stránka: Zatajovaný proces ..... citujem: .... "Kdyz se jednou Ferrariho...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žial, dnes je doba, kedy byť hlúpym prináša väčšiu pravdepodobnosť profesionáleho úspechu, ako byť múdrym.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(159 347 bytes in 0,356 seconds)