Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Shagara teda tie verše

70
reakcií
634
prečítaní
Tému 24. augusta 2019, 23:27 založil to-mi.

podobné témy:1.
označiť príspevok

to-mi muž
   24. 8. 2019, 23:27 avatar
Vytvoril som novú tému aby to bolo prehliadnejšie.

Teda vysvetli tieto verše.
16 Vtedy sa shovárali medzi sebou tí, ktorí sa báli Hospodina, druh s druhom, a Hospodin pozoroval ušima a počul, a bola písaná pred ním pamätná kniha pre tých, ktorí sa boja Hospodina a myslia na jeho meno. 17 A budú moji, hovorí Hospodin Zástupov, na deň, ktorý ja učiním, zvláštnym vlastníctvom, a zľutujem sa nad nimi, jako sa zľutuje človek nad svojím synom, ktorý mu slúži.


36.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:20 avatar
1, ....sú to slová ktoré poukazujú na to čo som už písal - na pomazaných duchom. Ty si tento text oddelil, ale je to len proroctvo a týka sa toho istého , čo píše Peter .
1. Petra 2:9

"9 Ale vy ste „vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, ľud pre zvláštne vlastníctvo, aby ste široko-ďaleko oznamovali znamenitosti“ toho, ktorý vás povolal z tmy do svojho podivuhodného svetla."

Teda, predkresťanskí ctitelia Boha nie sú tým "zvláštnym vlastníctvom". Aj ked práve židom bola daná prednosť zaplniť kráľovské posty v nebi, Aj v tom spočívala ich jedinečnosť, vyvolenosť.
A text o Jánovy Krstiteľovi z Matúša 11 kapitoly jednoznačne poukazuje, "že po Jána" ctitelia Boha nemohli získať nebeské povolanie. Ani samotný Ján tam nebude, a to je pritom "najväčším človekom narodeným zo žien".


2.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 09:37 avatar
"Henoch chodil s Bohom. Po narodení Matuzalema Henoch žila tristo rokov a splodil synov a dcéry. Celkovo Henoch žil tristošesťdesiatpäť rokov. Henoch chodil s Bohom, ale zrazu ho nebolo, lebo Boh ho vzal k sebe." Gen 5:22-24

"Vierou bol Henoch prenesený a neuzrel smrť; nenašli ho, lebo Boh ho preniesol. Ešte pred prenesením si získal svedectvo, že sa páčil Bohu." Heb 11:5

Čo sa stalo s Henochom Shagara? Podla vášho učenia musí byť vzkriesený do Mesiášskeho tisícročného kráľovstva a uveriť v Krista, aby získal život. Ale ako vysvetlíš tieto verše, poukazujúce na to, že Henoch neuzrel smrť a Pán ho vzal k sebe? A netvrď, že nás biblia nezaujíma, lebo práve kvôli nej pochybujeme o Tvojich slovách.
Súhlasí to-mi


3.
označiť príspevok

to-mi muž
   25. 8. 2019, 10:02 avatar
Citujem Shagaru.
"to by si ako kresťan mal vedieť, je to nespochybniteľný fakt. Zmieriť natrvalo sa nikto nemôže bez Krista! Alebo Kristus zomrel len za niektorých? Nie za "všetkých"..." nie za hriechy celého sveta"?
Skutky 4:12
"12 A v nikom inom niet záchrany, lebo niet pod nebom nijakého iného mena daného ľuďom, v ktorom máme byť zachránení.“
„Ja som cesta a pravda a život. Nikto neprichádza k Otcovi, iba prostredníctvom mňa.“ ?(Ján 14:1–6) Tam čítaš - "nikto", žiadna výnimka!"

Čo ty na to Ludwig?


4.
označiť príspevok

to-mi muž
   25. 8. 2019, 10:05 avatar
Žeby rozpor v písme?


32.
označiť príspevok

Morning muž
   25. 8. 2019, 17:59 avatar
Nie je rozpor. Riešenie je v texte: "Viem o človeku v Kristovi, ktorý bol pred štrnástimi rokmi — či už v tele, neviem, či mimo tela, neviem, Boh vie — uchvátený až do tretieho neba. "


33.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   25. 8. 2019, 18:00 avatar
A bol pri tom triezvy?
Súhlasí djjaro


34.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 18:44 avatar
ktovie,,


35.
označiť príspevok

to-mi muž
   25. 8. 2019, 20:08 avatar
A co to ma spolocne s Henochom, ktory bol preneseny, neuzrel smrt a nenasli ho? Teda asi nebol preneseny na nejaky cas, ale na trvalo.


42.
označiť príspevok

Morning muž
   25. 8. 2019, 23:57 avatar
Reagoval som na vetu "Nik nevystúpil do neba, jedine ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka" v príspevku 5. (Omylom som ho priradil k 4.) Nie je iba jedno nebo. Henoch skrátka nevystúpil do toho neba, z ktorého zostúpil Syn človeka. Podobne i Eliáš.


49.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 8. 2019, 17:51 avatar
42,.......z tohto textu obrazného nevieme pochopiť ako je to v nebi.

V Biblii môže slovo „nebo“ znamenať doslovné nebo. (1. Mojž. 11:4; 27:28; Mat. 6:26) Ale toto slovo sa v nej používa aj v inom zmysle. Niekedy sa vzťahuje na ľudské vlády. (Dan. 4:20–22) Inokedy poukazuje na vládu Boha, napríklad prostredníctvom Božieho Kráľovstva. (Zjav. 21:1)

Pavol videl „tretie nebo“. Prečo práve „tretie“? V Biblii sa občas niečo opakuje trikrát na vyjadrenie intenzity alebo dôrazu. (Iz. 6:3; Ezech. 21:27; Zjav. 4:8) Zdá sa, že výrazom „tretie nebo“ mal Pavol na mysli nadradenú formu vlády — mesiášske Kráľovstvo, v ktorom vládne Ježiš Kristus a jeho 144 000 spoluvládcov. O tomto Kráľovstve hovoril apoštol Peter, keď napísal, že podľa Božieho sľubu očakávame „nové nebesia“. (2. Petra 3:13)
„Tretie nebo“ ....... spomínané v 2. Korinťanom 12:2 je teda pravdepodobne mesiášske Kráľovstvo, v ktorom vládne Ježiš Kristus a jeho 144 000 spoluvládcov. Je totožné s „novými nebesami“. (2. Petra 3:13)

Opakujem ale, že ak toto videnie mal zrejme Pavol a videl skutočnú realitu v budúcnosti, stále to nedokazuje, že niekto pred 2 príchodom Krista šiel do neba.
Dúfam ,že nespochybňuješ biblický fakt, že akúkoľvek odmenu alebo trest/zničenie/ môžme získať až po druhom príchode?
Biblia nikde na žiadnom mieste neučí, že by pred Kristovým, druhým príchodom mohol ísť niekto do neba. Už tento fakt poukazuje na také nepravdiví náuky ako je - nesmrteľná duša, peklo, očistec! A samozrejme odhaľuje tých čo zavrhli pozemský raj, ako klamárov. Sorry


52.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 18:07 avatar
To su len tvoje hypotezy Shagara. Uz len to slovo ktore si pouzil ("pravdepodobne" svedci o tom, ze si si nie celkom isty svojim tvrdenim. A zabudas na to, ze vzdy mozu existovat nejake vynimky. Ci uz co sa tyka Henocha, Eliasa a podobne, u ktorych je jasne ze uz v nebi su. Pravdepodobne nie v tom tretom, ale v druhom. Alebo priklad ako sa Kristus rozpraval s Mojzisom a Eliasom. Kontext pisma jasne hovori ze sa to stalo v ten okamih a nie v nejakej buducnosti. Alebo v tom, ze starozakonnym zidom stacila viera v Boha, ze Abraham a spol budu stolovat v nebeskom kralovstve, cize ich spasa je uz ista a podobne. Pricom samotny Abraham uz videl Kristov den a zaradoval sa. To tvrdil samotny Jezis. Lenze jednoducho to nesedi s vasim vykladom pisma tak sa stoj co stoj snazis podobne ako katolici skakat okolo pisma ako okolo vatry len aby ti to davalo zmysel a neodporovalo vasim dogmam.


64.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 8. 2019, 19:13 avatar
52,......to - "pravdepodobne" len poukazuje ,že nechcem byť dogmatický, čo JS nie sú a radi zmenia svoj názor, ak zistia ,že je nesprávny. Tiež daný sporný text je pre vieru kresťanov úplne bezpredmetný a nič sa tým nerieši. Nakoľko nemôžeme s istotou vedieť o čo presne tu išlo?!
Ak Biblia nespochybniteľné píše a mnohými slovami, textami tvrdí, že nikto pred druhým príchodom Krista nemohol byť vzkriesený, tak to "tretie nebo" je pasé.
Ja sa až pohoršujem ako hrubo ignorujete Písma a presadzujete svoje ľudské a zdedené, pohanské názory.
Ak by bolo pravdou to, čo píšeš,.....tak Kristus by nebol "prvé ovocie vzkriesených" a protirečilo by to aj slovám , že "pred nim nikto nevystúpil na nebesia" a mnohým iným.
Vaša chybná interpretácia spočíva v inej chybnej náuke - náuke o nesmrteľnej duši!
Ale asi budem končiť, lebo to nemá význam stále točiť dookola. Pletiete si kozu s vozom.
Verte si čomu chcete,........ale pravda je taká, že nezískate ani ten pozemský raj, ktorý odmietate. Boh totiž nenávidí filozoficko-pohanské špekulácie.


65.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 19:17 avatar
Zabudas na jeden fakt. Nikde sa v pisme nepise ze napr. Henoch bol vskrieseny, ale ze bol preneseny a nezomrel. Ako mohol byt vzkrieseny, ked nezomrel?


66.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 19:27 avatar
A kedy som pisal ze odmietam pozemsky raj? Alebo Ludwig? Shagara ti uz vylozene klames a tvrdis veci ktore si ani nemyslime a ty tvrdis ze tomu a tomu verime. Dalej pises ze verime v nesmrtelnu dusu, co takisto tuto pohansko-katokicku dogmu odmietame. Neklam.


68.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 19:30 avatar
"Ale asi budem končiť, lebo to nemá význam stále točiť dookola. Pletiete si kozu s vozom."

Omyl pleties si ju ty. Ty verse a slova ktore su jasne napisane doslova prekrucas a davas im iny vyznam len aby to pasovalo tvojmu vykladu. Si ako katolici o ktorych tak rad pises ako prekrucaju pismo a ignoruju verse, ktore odporuju ich dogmam.


69.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 19:54 avatar
Dalej pises, ze Svedkovia Jehovovi nechcu byt dogmaticki a radi zmenia svoj nazor ak zistia, ze je nespravny. Preco potom ak ma nejaky svedok jehovov v niecom iny nazor ako slachta z Brooklynu tak uz ho idu exkomunikovat, teda vylucit zo spolocenstva? Pricom sa neskor moze ukazat ze mal pravdu a nakoniec sa stane ucenim Svedkov Jehovovych? Co potom s tym odpadlikom? Ospravedlnite sa mu a prijmete ho spet? Uz len to, ze po tolkom case co uz Svedkovia Jehovovi su a stale menia nazory, ktore sice nie su dogmaticke, ale pre ktore sa dokonca vylucuje zo spolocenstva za tzv. Odpadlictvo, cize su dogmaticke a musi sa tomu verit ako svatej pravde aj ked len na cas, ked tu svatu pravdu vystrieda ina svata pravda a to, ze nemate uceleny vyklad, ale taky ktory sa meni a fakt ze ste lzivo prorokovali nasvedcuje tomu ze nie ste Bozia cirkev. Sorry. 


41.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:56 avatar
32,......ale tu musíme opäť pochopiť, čo to znamená? Mal niekto len vydenie niečoho v nebi,.....alebo tam šiel sám? A bolo po Kristovi? Lebo jeho určite nemohol predbehnúť! A aj Písmo tvrdí ,že vzkriesenie nastane až v čase druhého príchodu Krista. Pochopte, ak by sme tvrdili ,že niekto šiel pred Kristom do neba , alebo aj po ňom,....tak ide proti celému Písmu!
A to už nie sme kresťania,...ale šarlatáni. Kresťan si ctí Božie slovo, Krista, Boha!


43.
označiť príspevok

Morning muž
   25. 8. 2019, 23:59 avatar
Kristus je v inom nebi, než Henoch. Z textu vidíme, že existujú minimálne tri nebá. Henoch ani Eliáš nie sú v tom, z ktorého zostúpil Kristus.


48.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 16:24 avatar
Dobre je v inom nebi. Lenze to potom znamena, ze ni len vierou v Jezisa je clovek spaseny, ale starozakonny zidia su spaseny lebo uverili Bohu a verili v Boha. Cize Kristova obeta sa vztahuje automaticky aj na nich.


71.
označiť príspevok

Morning muž
   26. 8. 2019, 21:45 avatar
Kristova obeť sa vzťahuje aj na ľudí do minulosti, ktorí sa znažili žiť podľa zákona. Kristus dokonca židov sprevádzal aj na ceste púšťou 1Kor 10:4


10.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 12:02 avatar
Nechcem tu rozvíjať nejakú vlastnú teológiu. Mnohým veciam nerozumiem a priznávam to, ale ak mi niekto tvrdí, že je to či ono nespochybnitelným biblickým faktom a musím tomu bezpodmienečne veriť, pričom sa však na základe biblických veršov ukazuje, že to vôbec takým jednoznačným faktom nie, tak vtedy sa ohradzujem a žiadam vysvetlenie. Ako aj v tomto prípade.
Inak môj názor je, že sa dané verše nijako nevylučujú s tým, že spásu mohli dosiahnuť aj nábožní ľudia v starozákonných časoch vo svojej viere. Kristova krv proste ospravedlnila ich hriechy dodatočne. Ježiš predsa v predvečer svojej smrti povedal, dávajú apoštolom chlieb a víno, že sa jeho krv vylieva za všetky hriechy sveta, teda rozumiem tomu tak, že aj za hriechy predošlých generácií, aj za ľudí čo zosnuli pred Ježišovým príchodom na zem.
Súhlasí to-mi


40.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:50 avatar
10,.....to je všeobecne tá "široká a pohodlná cesta". Teda, vykupné platí, a ja nemusím mať ani vieru v túto obeť ?! Takto to nefunguje! Ale pred Kristom zomreli aj malé deti, a tí, čo nemohli veriť v Krista/z rôznych dôvodov/ a ani v Boha. A ti čo? Budú zachránení, a prídu k spáse ako slepé kura k zrnu? Bolo by to spravodlivé? A práve toto je tá "vlastná, ľudská teológia".


44.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 04:04 avatar
Čo sem miešaš zomreté malé deti? Reč je o patriarchoch, o prorokoch, o Abrahámovi, otcovi veriacich. Podľa Teba ani on nie je ešte spasený a nebude stolovať v Božom kráľovstve, ani Izák, ani Jakob, hoci Kristus hovoril niečo iné. A toto má byť podľa Teba spravodlivé, že bohabojní muži, ktorým sám Boh vydal svedectvo musia ešte raz prežiť život medzi neveriacimi a uveriť s nimi?


5.
označiť príspevok

to-mi muž
   25. 8. 2019, 11:07 avatar
Lenže Ludwig písmo píše.
Jn 3,13
Nik nevystúpil do neba, jedine ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka.

Všimni si, že hlavné rozpory sú v evanjelium podľa Jána. Podľa mňa toto evanjelium nepatrí do kanónu. A to tvrdili aj ranní kresťania.


6.
označiť príspevok

to-mi muž
   25. 8. 2019, 11:21 avatar
A ak si Boh vzal k sebe Henocha, tak mohol kľudne aj Máriu k sebe preniesť.
Súhlasí -era-


18.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:34 avatar
A ako ho zobral k sebe ,,,
pise sa chodil s bohom a zrazu ho nebolo lebo boh ho vzal,,
teda mohol aj umriet ,,, a vtedy ho vzal,,,
boh ho vzal moze byt ze mohol aj umriet,,,6


19.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:35 avatar
Nečítaš dostatočne pozorne. "Vierou bol Henoch prenesený a neuzrel smrť"
Teda nemal by zomrieť, ak nuezrel smrť.


21.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:37 avatar
tak kde teda je ,,, ?
to si myslis naozaj ze telesne bol preneseny?
sinsa totalne zblaznil?


22.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:38 avatar
no ja som debil, ale co sa s vami deje to je na plač,,


24.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:39 avatar
Tak choď plakať...


23.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:39 avatar
"Zbláznil" sa potom autor listu Hebrejom, ja ho len citujem. A načo sa miešaš do diskusie o Biblii keď ju považuješ za bláznovstvo?


25.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:43 avatar
povazujem za blaznovstvo to ze henoch bol vzaty telesne ,
vam uz šibe,,,
biblia sa posudzuje duchovne nie telesne ,,,
dam ti jeden prikad ,,,, len jeden ako debil,, podla tela ,,,
a kain spoznal svoju ženu a ona pocala a porodila, ,
aku zenu spoznal kain ked nebolo nikoho len adam eva a dvaja synovia to co ako si predstavujes ze spal s evou mamou?


26.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:45 avatar
duchovne henoch znamena zasveteny,,,


27.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:46 avatar
tak podobne by si mal byt zasveteny do slova duchovne ,nie do tela,,, nem tudom?


28.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:48 avatar
djjaro, vezmi prosím do úvahy, že mňa tvoje pseudofilozofovanie vôbec nezaujíma a zariaď sa podľa toho...


31.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:52 avatar
A co ta zaujima nechces pravdu?
tak ok,
hladaj podla tela ,,,


29.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:48 avatar
veruze placem nad teomon,, teda vaškom ci tomim,,,
nacisto ste ho do toho bali, ,,


30.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:49 avatar
veruze placem na tomim,,,
doriadili ste ho,,,


51.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 8. 2019, 18:02 avatar
19,.......nie, on usnul v smrti takým spôsobom, že to spôsobil Boh, aby ho uchránil pred odporcami. On neuzrel adamovskú smrť. Teda, nezomrel prirodzenou smrťou v dôsledku dedičného hriechu.
Ale ak "usnul v smrti", tak istotne nešiel do neba, ale bude vzkriesený v "posledný deň", do pozemského raja.
Nakoľko nebol znovuzrodený, tak nemôže isť nijak do neba.


53.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 18:10 avatar
Boh si ho vzal k sebe. Myslim si ze to je rozdiel medzi nim, a ostatnimi.
Súhlasí Veľký Kocúr


55.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 18:14 avatar
A nebol sám o kom sa to píše. Aj Eliáš bol vzatý k Pánovi.
Súhlasí to-mi


54.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 18:11 avatar
Nemienim sa o tomto nejako horlivo prieť, lebo si nemyslím, že na tomto stojí a padá viera v Boha. Ale kvôli princípu, vôbec nemáš pocit, že teraz úplne meníš dosť jasný zmysel tých veršov len preto, aby si obhájil svoje presvedčenie?


56.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 18:17 avatar
8 Božie prikázanie opúšťate a držíte sa ľudských obyčajov." 9 A hovoril im: "Šikovne viete zrušiť Božie prikázanie, aby ste si zachovali svoje obyčaje.


57.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 18:30 avatar
Nebol, nemoze. Ak to Boh chcel, tak ho jednoducho do neba vzal a zariadil to tak, ze do toho neba ist mohol. Ty robis z Boha nejakeho slabocha. Nemohol, nemoze, on nema kuzelnu palicku aby to mohol urobit tak. Zapamataj si, ze Boh moze vsetko a cokolvek urobi tak je to spravne. Kto si ty aby si to posudzoval? Co Boh moze a podobne. Alebo spochybnoval Boha? Krutis s pismom len aby to pasovalo tvojmu vykladu.


58.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 18:41 avatar
On to skôr dáva do roviny, že Boh to tak pevne stanovil a preto nebude konať inak. Ale to je sporné, či to tak stanovil.


59.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 18:47 avatar
Lebo ak by to bolo tak, že nikto nevojde do neba bez viery v Ježiša, prečo dal Boh zapísať slová ktoré svedčia o tom, že preniesol k sebe Henocha a že preniesol k sebe Eliáša? Toto mi nedáva zmysel.
Súhlasí to-mi


61.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 18:56 avatar
Tiež je pre mňa nepochopiteľné, ako mohol Ježiš hovoriť o Abrahámovi, Izákaovi a Jakobovi ako o dedičoch Božieho kráľovstva, keď podľa Shagarovho učenia vôbec nemajú Božie kráľovstvo isté a takpovediac nad nimi visí otáznik, či uveria v Krista a zdedia život v Božom kráľovstve alebo neuveria a nezdedia...Toto zase nedáva zmysel.
Súhlasí to-mi


62.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 19:00 avatar
Tak nedava to zmysel. Ale vies. Ani RKC dogmy nedavaju zmysel, ale pre nich davaju zmysel lebo musia davat zmysel. Shagara pise stale o logike, ale ked nieco nepasuje jeho vykladu, tak sa kruti ako trinitary pri obhajobe trojjedinosti.
Súhlasí Veľký Kocúr


60.
označiť príspevok

to-mi muž
   26. 8. 2019, 18:50 avatar
Lenze aj keby nieco stanovil tak to neznamena, ze je to jedina moznost. Napriklad. Ja poviem, ze kazdu nedelu si pojdem zacvicit s cinkami. Nieco som si stanovil. Lenze to neznamena ze nemozem v utorok cvicit vlastnou vahou. 
Súhlasí Veľký Kocúr


7.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 8. 2019, 11:35 avatar
Ešte môže byť rozdiel medzi "vystúpiť" a "byť vzatý".
Súhlasí the X


9.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 8. 2019, 11:48 avatar
tomi

A môžeš aj menovať tých "ranných kresťanov"? Inak je to presne to, čom písal v komentári 152. diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

djjaro muž
   25. 8. 2019, 14:36 avatar
9 , marko, janko ,lukasko,matusko,stevko,ondrejko,petko,bertík,atď,


11.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   25. 8. 2019, 12:06 avatar
Evanjelium podľa Jána nepatrí do kanonu? .....chápem lebo " smrdí" trojjedinostou....
 


12.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 12:16 avatar
Lebo sú v ňom dosť vážne rozpory so synoptickými evanjeliami, preto existujú oprávnené pochybnosti o jeho kanonickosti.
Súhlasí to-mi


13.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 8. 2019, 12:25 avatar
Tieto pochybnosti skôr vychádzajú z dielne "unitárov", jednoducho preto, lebo Jánovo evanjelium podáva nový Kristologický materiál. A akosi im nepasuje do konceptu jednoosobného boha.

Skopírujem to, čo som písal o Jánovom evanjeliu v inej téme.

Jánovo evanjelium bolo napísané ako posledné, a tomu čo je "najnovšie", či najaktuálnejšie zvykneme pripisovať väčšiu dôležitosť. Ján kladie vo svojom evanjeliu väčší dôraz na kristológiu, a preto Jánovo evanjeliu má v tomto smere najväčšiu hodnotu. Podľa starokresťanskej tradície evanjelium podľa Sv.Jána napísal apoštol „učeník, ktorého Ježiš miloval“ – ako sa on sám v ňom označuje – v Malej Ázii na konci prvého storočia. Svedčí o tom sv.Irenej (zomrel r. 202), Muratoriho zlomok (spred r. 200), Tertulián, Klement Alexandríjský, Origenes. Po r. 70 po zbúraní Jeruzalema, sv.Ján preniesol svoje pôsobisko do Malej Azie, zvlašť do Efezu – kde kedysi pôsobil sv.Pavol a po ňom Timotej – a tam aj zomrel.
Práve v tomto prostredí Malej Ázie, ako už vysvitá z posledných listov sv.Pavla (Ef-Kol, 1,2 Tim), sa začali rodiť židovskokresťanskom prostredí prvé gnostické špekulácie, ktoré si žiadali priamy zásah apoštolov a Cirkevnej vrchnosti. Zaoberá sa nimi viacero apoštolských listov, ako sme videli vyššie a neskoršie sa nimi musel zaoberať aj sv.Ján, ako vidno z jeho 1. a 2.listu zo Zjav 2,3. Títo gnostickí bludári hlásali, že človek Ježiš nebol skutočným Mesiášom ani Synom Božím, ale len načas bol spojený s Mesiášom (por. 1 Jn 2,22; 4,2n; 5,1.5). Podľa sv.Ireneja hlavný z týchto bludárov sa volal Kerint a práve aj proti nemu a aj proti podobným bludárov sv.Ján napísal svoje listy i svoje Evanjelium ( Adversus haereses I, 26,1 a III, 11,1) Sv.Jan, ako už sv.Pavol v listoch z väzenia (Kol a Ef) sa usiluje jednoducho vyzdvihnúť a dokázať, že človek Ježiš nie je iný ako vtelené Slovo Božie, Syn Boží – Boh, a Mesiáš ( Jn 20,31; 1, 14-18, 1, 1 -18, 1Jn 1, 1-3) Pre tento cieľ pozbieral zo svojich apoštolských pamätí všetky dôležité reči a skutky Ježišove, z ktorých vysvitá jeho Božstvo, a tak zostavil nové „kristologické“ Evanjelium.
Sv.Ján zachoval pôvodnú osnovu Evanjelií no na rozdiel od iných kánonických evanjelistov, v strednej čiastke Evanjelia Ján neuverejňuje ešte raz, čo už iní uverejnili o Kristovej verejnej činnosti, ale zachovajúc všeobecnú schému, podáva len nový kristologický materiál. Z druhej strany sa zasa samo sebou rozumie, že Ján nemohol nájsť vyšši materiál o Ježišovom Božstve a pod, aký potreboval pre svoj cieľ, v Ježišových rečiach na vidieku v Galilei, ale skôr, ak nie výlučne, v Jeruzaleme, v debatách s tamojšími učenými bohoslovcami. No do Jeruzalema chodil Ježiš na veľké sviatky, preto je pochopiteľné, že u Jána máme väčšinou zachytené to, čo Ježiš učil a konal cez veľké židovské sviatky v Jeruzaleme. A vlastne práve svojím kristologickým obsahom ( o Božstve Kristovom a pod.) , sústredeným okolo veľkých židovských sviatok v Jeruzaleme, sa Jánovo Evanjelium zásadne nelíši od ostatných troch tzv. synoptických Evanjelií. Nie je v tom žiadne tajomstvo dôvod som práve vysvetlil. Nie je pravda, že by Jánovo Evanjelium bolo akousi bohosloveckou špekuláciou. On sám ho určuje ako „svedectvo“, martyria ( Jn 21 ,21; 20,31; 19,35; 1,7n,15, 19n atd), teda ako dokumentáciu o Božstve a plnej mesiášskej hodnosti človeka Ježiša. A za také ho musíme považovať aj my.


14.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 12:29 avatar
Unitári si vymysleli, že sa Ježiš zoznamuje s Petrom za úplne iných okolností než ako uvádzajú synoptici? Unitári si vymysleli, že zatiaľ čo Ježiš synoptikov sa nerozprával so zástupmi inak ako v podobenstvách, tak Jánov Ježiš sa v podobenstvách k zástupom vôbec neprihováral? Unitári si vymysleli, že Ježiš v Jánovom evanjeliu zomiera o deň skôr než u synoptikov a zatiaľ čo Ježiš synoptikov sa chystá na Pesach, Jánov už je ukrižovaný? A takto sa dá pokračovať...
Súhlasí to-mi


15.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 8. 2019, 12:56 avatar
Na podobné argumenty som už odpovedal v inej téme. Len skopírujem.

Vo Svätom písme Boh hovorí človeku ľudským spôsobom. Pri úvahe nad Svätým Písmom a pri jeho samotnom vysvetľovaní treba dávať pozor na to, čo mali ľudskí autori v úmysle naozaj povedať a čo nám chcel Boh ich slovami skutočne zjaviť. Keďže apošloli (prípadne žiaci apoštolov) sú pravými autormi Písma, nevylučuje sa možnosť omylu na čisto profánnom poli. Aby sa zistil úmysel svätopiscov, treba vziať do úvahy podmienky ich doby a kultúry, „literárne druhy“, ktoré sa v tom čase používali, ako aj spôsob myslenia, vyjadrovania a rozprávania, ktorý bol bežný v tom čase. „Lebo pravda sa vždy ináč podáva a vyjadruje v textoch, ktoré sú rôznym spôsobom historické alebo prorocké, alebo poetické, alebo [sú napísané] v iných druhoch vyjadrovania.“

Preto by ti na tvoju otázku vedeli lepšie odpovedať študovaní biblisti.
Evanjelium Svätého Jána vzniklo za iných okolností ako synoptické evanjeliá, a preto sa v niečom sa líši. No nemožno uprieť Jánovmu svedectvu pravdivosť, keďže on sám hovorí: "To je ten učeník, ktorý o týchto veciach vydáva svedectvo a toto napísal. A vieme, že jeho svedectvo je pravdivé." Jn 21, 24. Odpoveď na tvoju otázku by sme azda mohli nájsť v časovosti daných stretnutí. Žiadny zo svätopiscov neupriamuje pozornosť čitatela na historickú chronológiu deja vo vzťahu k ziačiatku verejného učinkovania Krista. To nebol úmysel svätopiscov podať historický dôkaz ale skôr vypovedať o skutočnostiach, ktoré sa stali v tom období. Preto aj u Lukáša je iná chronológia udalostí ako nájdeme u Matúša a Mareka. Lukáš kladie udalosť uzdravenia Šimonovej testiny ešte pred povolaním Šimona Petra, ktoré opisuje o kapitolu ďalej. Kdežto Marek a Matúš túto udalosť uvádzajú až po povolaní Šimona Petra. Preto aj apoštol Ján mohol sledovať inú chronológiu udalostí, čo sa vôbec nevylučuje so svedectvom synoptických svätopiscov. Prevláda názor, že potom čo bol Kristus pokrstený Jánovým krstom odišiel na púšť, kde strávil štyridsať dní. Keď sa vracal z púšte prechádzal okolo miesta, kde ho pokrstil Ján a tam ho spoznali dvaja učeníci Jána Krstiteľa a to bol apoštol Ján a apoštol Ondrej. A pýtali sa ho: "Učiteľ -, kde bývaš?" Apoštol Ondrej išiel vyhľadať svojho brata Šimona Petra a povedal mu, že našli mesiáša. No podľa niektorých zdrojov (najčastejšie videnia vizionárov) Peter neuveril slovám svojho brata. Kristus po nejakom čase sám prišiel tam, kde býval Šimon a Ondrej, a tam sa potom udiala scéna z Genezaretského jazera. Do tohto kontextu zapadá aj to, že akoby nejaká vina kázala Petrovi povedať: "Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny." Lk 5, 8. Teda vina nad tým, že neuveril hneď svojmu bratovi.

Taktiež je prirodzené, že ak by traja ľudia boli svedkami nejakej udalosti a mali by túto udalosť opísať, stalo by sa, žeby sme čítali 3 výpovede s odlíšnými charakteristickými "rukopismi" (nie v zmysle písma písaného rukou). Preto nie je nič nezvyčajné, že môžu byť v textoch nejaké nezhody na profánnom poli.
Nakoniec bol to len Ján, ktorý bol očitým svedkom Kristových udalostí, preto aj označuje svoje texty za svedectvo. Ostatní traja svätopisci pravdepodobne nečerpali zo svojich "pamätí" na Krista ale z rozprávania niekoho iného.
Ak už ale existujú nejaké pochybnosti, ktoré by mohli niekoho zaťažovať, potom sa treba opýtať odborníkov na bibliu t.j. biblistov. Tí ti určite poskytnú dostačujúcu odpoveď.


16.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:22 avatar
To vôbec nie je odpoveď prečo môžu existovať medzi synoptikmi a Jánom také hlboké rozpory.
Súhlasí J.Tull


17.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   25. 8. 2019, 14:31 avatar
Ale každopádne si nemyslím, že v tejto téme je potrebné rozoberať Jánovo evanjelium a prípadné nejasnosti ohľadne neho. Ja by som ani na Shagaru v súvislosti s ich učením popierajúcim spásu starozákonných prorokov zrejme nereagoval, nebyť jeho spôsobu akým ho podáva, ako jednoznačne, jednoznačnú vec, ktorú musí každý bezvýhradne prijať, lebo je jednoznačne, jednoznačná, pričom to nie je podla mňa pravda, ohľadom tej jednoznačnosti...
Súhlasí J.Tull


38.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:41 avatar
17,......nepopieram "spásu" predkresťanských ctiteľov,.....ale poukazujem, že k tej spáse musia pridať aj vieru v Krista počas milénia tu na zemi, tak ako aj ostatní vzkriesení, čo ju nemajú!
A pre mňa, ak Ježiš opakovane povie, že "iba vierou sme ospravedlnení", tak to platí. Ja mu verím a je to pre mňa Božie slovo! Ježiš zomrel za všetkých. Nielen za tých od roku 33 n.l! To tvrdí Písmo!


63.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 8. 2019, 19:01 avatar
Shagara, lenže je napísané:
A videl som tróny, a posadali sa na ne, a dal sa im súd, a videl som i duše postínaných pre svedoctvo Ježišovo a pre slovo Božie, a ktorí sa neklaňali šelme ani jej obrazu a neprijali znamenia na svoje čelo ani na svoju ruku. A ožili a kraľovali s Kristom tisíc rokov. A ostatní mŕtvi neožili, až sa dokoná tisíc rokov. To je prvé vzkriesenie.
Ergo nemuseli "predkresťanskí ctitelia" nič pridávať - "ožili a kraľovali s Kristom tisíc rokov"... nepotrebovali žiadnu vieru, keďže Krista uvideli v Jeho kráľovstve...
 


67.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 8. 2019, 19:30 avatar
63,....lenže to je citácia zo Zjavenia, kde väčšia časť sa týka budúcich vecí, alebo tých , čo sa splnili v 20 storočí a spĺňajú sa aj dnes. Hádam vidíš ,že sa tam spomína milénium/tých tisíc rokov/, teda je to po armagedone pri nástupe milénia, pozemského raja. A o tom stále píšem, že vzkriesenie príde až v ten "posledný deň", ako to potvrdil aj Ježiš. Teda, pri jeho príchode a následnom zničení Božích odporcov. A to vzkriesenie má dve etapy. Prvé ovocie vzkriesených" a iné texty a aj daný text poukazuje, že bude krátko po prvom vzkriesení j druhé."
Vieš čo znázorňujú tri židovské sviatky? Oni neboli dané náhodne.
1, Pesach=Ježiš, ktorý bol prvý vzkrisený
2, Sviatok týždňov /letnice/="prvé ovocie"/prvé zrelé plody/ poukazuje na "prvé vzkriesenie" duchom pomazaných ,čo budú vládnuť v nebi! Všimni si, že práve na letnice boli kresťania pomazaní svätým duchom/nebeské znovuzrodenie/
3, Sviatok stánkov/prístreškov/ = "zber ostatnej úrody"/žatva/- to poukazuje na vzkriesenie tých, čo budú žiť v pozemskom raji.
Teda Tull, skúmaj túto časť Písma, a zistíš,že aj iné náboženstva to spájajú s miléniom, nielen JS. Tieto verše nemajú nič spoločné s predkresťanskými ctiteľmi. A to sa dá ľahko dokázať. Ak by sme uvažovali aj nad inými časťami tejto správy. Ale bolo by to na dlho.


70.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 8. 2019, 20:00 avatar
Shagara, spomína sa tam milénium, ktoré nastane po druhom príchode Krista, potom čo drak, ten starý had, ktorý je diabol, satan, bude sputnaný na tisíc rokov, hodený do priepasti, zatvorený a zapečatený, aby viac nezvádzal národy, kým sa nevyplní tisíc rokov, počas ktorých budú kraľovať s Kristom postínaní pre svedoctvo Ježišovo a pre slovo Božie, a ktorí sa neklaňali šelme ani jej obrazu a neprijali znamenia na svoje čelo ani na svoju ruku a až sa vyplní tých tisíc rokov satan bude z väzenia prepustený a vyjde, aby zvádzal národy na štyroch stranách zeme, Goga a Magoga, aby ich zhromaždil do boja... Potom nastane záverečná vojnu medzi ľudskými vládami a Bohom. Zostúpi oheň z neba a pohltí ich. Diabol, ktorý ich zvádzal, bude vrhnutý do ohnivého a sírového jazera... všetci ostatní mŕtvi budú vzkriesení* pri druhom vzkriesení, súdení podľa toho, čo bolo napísané v knihách, podľa ich skutkov...
*Je písané o dvoch "skutočných vzkrieseniach", vzkrieseniach mŕtvych, nie o tých, ktoré sem motáš ...
 


39.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:45 avatar
5,.....Ján 3,13 len podporuje myšlienku, ktorú opisujú aj iní. Zrušíme aj tých,....lebo nám to nepasuje do krámu? Zrušíme aj Pavlové listy a samotného Ježiša?


37.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 8. 2019, 23:35 avatar
2,.....o tom sme sa už bavili veľakrát. Henoch nie je v nebi. Pozri si preklad Septuagintu na Bible hub a zistíš, že sa tam nebo nespomína. Aj keď niktoré preklady ho tam dávajú, a to je nesprávne.
Otázka stojí: "Kto bol prví vzkriesený na zemi a nikto ho nemohol predbehnúť? Bol to Ježiš. On je "prvé ovocie vzkriesených".
A ja necitujem "naše učenie", ale biblické. Ešte raz, ...... teda Enoch „prenesený, aby nevidel smrť“? Jehova ho zrejme jemne preniesol zo života do stavu smrti, aby ho uchránil pred násilnou smrťou z rúk jeho odporcov. Teda , nejaké vzkriesenie sa nekoná, a ani nešiel do neba. Prečo nechcete pochopiť fakt, čo učia aj iné cirkvi, že až po výkupnej obeti Krista "bola zasvätená cesta do neba"? Prečo ignorujete jednoduché pravdy Písma?
A ešte: "Vieš aká je nevyhnutná podmienka pre tých čo budú vládnuť v nebi"? Nie je to znovuzrodenie?
A boli predkresťanskí ctitelia Boha znovuzrodení, pomazaní Božím duchom? Asi sotva, čo?


45.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 04:07 avatar
Predkresťanský ctitelia nemali Božieho ducha? To hovoríš vážne?


50.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 8. 2019, 17:58 avatar
45,.....aj tu vidno ako nerozumiete Písmam. Samozrejme, Starý zákon je plný tvrdení o duchu a o tom ako ho istí ctitelia mali a konali aj zázraky. Ale niečo iné je duch svätí, čo pomazáva a vytvára "prvé ovocie Bohu",...."znovuzrodených". Ten duch sa prijímal až krstom duchom svätým/kladením rúk/ . Príklad: Zoslanie na letnice bolo prvé zoslanie tohto ducha a predtým ho nikto nedostal v zmysle novozákonnom. Ježiš to opakovane s Pavlom zdôrazňovali. Pletieš si teda Veľký kocúr pojmy.
Skús hádať, prečo Ján Krstiteľ/"plný ducha"/ nie je v nebi a nebude? Nejak sa tejto otázke vyhýbate. Mat.12 kapitola.
A skús hádať, prečo sa má "ján zmenšovať a Kristus rásť"? O čom tu je reč?


46.
označiť príspevok

Veľký Kocúr
   26. 8. 2019, 04:15 avatar
Ešte k tomu Henochovi. Len Septuaginta je teda správny preklad hebrejských Písiem, tie ostatné sú zlé? Aj u Roháčka, všeobecne uznávaného, nachádzam tieto verše:
"A Enoch chodil s Bohom, a nebolo ho, lebo ho vzal Bôh." a "Vierou bol Enoch prenesený, aby nevidel smrti. A nenašli ho, pretože ho preniesol Bôh. Lebo pred svojím prenesením dostal svedoctvo, že sa ľúbi Bohu. "


47.
označiť príspevok

Morning muž
   26. 8. 2019, 09:22 avatar
Citáty v NZ sú zväčša zo Septuaginty sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.ský_zákon#Vzťah_Nového_zákona_k_Starému_zákonu


8.
označiť príspevok

the X žena
   25. 8. 2019, 11:39 avatar
chodte robit radšej niečo uzitočne, namiesto toho čo tu riešite nesmrtelnost chrústa beriete nonstop bozie meno nadarmo.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:39,  Putin: Nový světový řád je v konečné fázi svého evropského mistrovského plánu...
dnes, 01:10,  https://www.milujemezvierata.sk/vernost-a-dobro-zvierat-je-neskutocne-cely-den-vlastnym-telom-zah...
dnes, 00:52,  Někteří covidošílenci vysvětlují nadúmrtí ve srovnání s minulými roky covidem. Ve...
dnes, 00:47,  skus hadat cim to je dokonala masaz od rana do vecera v debilizatoroch a sustavne vyvolavanie...
dnes, 00:39,  Hokinooo, ešte že ste chalani. *21
včera, 23:15,  8 : Ano išlo o biskupov, z toho máme svedectva Hegesioposa z polky 2 storočia. Nazývaj si ich...
včera, 22:37,  najnovšie príspevky od tohto účastníka Emerikánske šroty ? :) (pred 3 minútami)...
včera, 22:36,  manipulujú politici, lekári a už aj vojaci so zdravím človeka, kto nežije v spoločnosti...
včera, 22:36,  PartOFgod to nie je hoax to je šírenie poplašnej správy a propagácia komunizmu čo sa...
včera, 22:34,  Emerikánske šroty ? :)
včera, 22:33,  Edo je trulelek :) Večne prosťučký :)
včera, 22:32,  Existuje :)...
včera, 22:19,  to je hoax berte ho
včera, 22:18,  https://www.facebook.com/100001536583936/videos/3807270152667500/ doktor stefan harabin vam to...
včera, 22:09,  vocca nie je politik . Vova je vova Dôvera Rusov k Putinovi je na historickom minime...
včera, 22:07,  Priateľská Čína vyhodnotila *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13 Číňané...
včera, 22:04,  celosvetovo je Vladimir najdoverihodnejsi politik
včera, 22:03,  Ondro presne ako píšeš Sovětský traktor opětoval palbu a odjel na základnu....
včera, 22:01,  vbloudila??? Pak je to bludička No ano strata jedinej obstarožitnej skoro lietadlovej lode...
včera, 22:00,  No je proste neexistuje *13*13*13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(199 041 bytes in 0,220 seconds)