Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Sexuálna výchova na školách! Áno? Nie?

16
reakcií
1370
prečítaní
Tému 29. novembra 2012, 12:40 založil luke85.

podobné témy:1.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 12:40 avatar
Sexuálna výchova na školách! Áno? Nie?

Z času na čas na verejnosti silnejšie zarezonuje problematika sexuálnej výchovy na školách. Mnoho hlasov je za a mnoho proti, pričom paradoxne obe skupiny majú pravdu. Majú pravdu tí, ktorí cítia potrebu informovanosti v oblasti sexuálnej výchovy, pretože ide o zásadnú oblasť ľudského života, s ktorou sa je nútený každý človek určitým spôsobom vysporiadať. Avšak zároveň majú pravdu aj tí, ktorí sa voči niečomu takémuto ostro búria. Sú to zväčša ľudia, hovoriaci o citlivom, morálno etickom probléme, ktorý táto problematika prináša.

Ako je možné tvrdiť, že pravdu majú obe skupiny? Pozrime sa teda na podstatu daného problému.

Ako už bolo povedané, človek nemôže v nijakom prípade obísť realitu vlastnej sexuality. Z tohto dôvodu by mali byť o nej aspoň čiastočne poučené staršie deti a samozrejme, omnoho vyčerpávajúcejším spôsobom dospievajúce deti vo vyšších ročníkoch základnej školy.

Ak sa tak zo strany rodičov, učiteľov a vychovávateľov nedeje, deti si hľadajú informácie inde. To inde znamená, že zväčša zo zdrojov neseriózneho a pokútneho charakteru, ktorých v dnešnej dobe nie je málo. Na ich základe si však mladý človek môže vybudovať pokrivený, nesprávny, ba až zvrátený prístup k ľudskej sexualite. Z tohto dôvodu by mali mať deti právo dozvedieť sa o tejto problematike zo spoľahlivého, seriózneho a kompetentného zdroja. Od prirodzených autorít, ktorými by pre nich mali byť rodičia, vychovávatelia a učitelia.

Avšak skupina ľudí, uznávajúcich duchovné hodnoty, bez ohľadu na konkrétne vierovyznanie, ľudí, uznávajúcich určitý morálno etický prístup k životu sa voči sexuálnej výchove na školách celkom oprávnene búri preto, lebo v súčasnej dobe sa spôsob a forma, akou má byť daná problematika prezentovaná mladej generácii nie príliš odlišuje od od rôznych, už spomínaných zdrojov pokútneho charakteru. Presnejšie povedané, neodlišuje sa od nich ničím, i keď je snaha tváriť sa učenejšie a exaktnejšie. Za súčasného stavu by totiž vždy išlo prevažne o detailný popis biologicko chemických reakcií ľudského tela, čo zväčša pôsobí zahanbujúco, trápne, či dokonca zvrhlo. Vyvoláva to červeň na tvári, rozpaky, alebo vulgárne reakcie, ktoré sú iba snahou tieto vnútorné rozpaky zakryť.

Prečo je tomu tak? Pretože súčasní ľudia vo všeobecnosti, a učiteľov nevynímajúc, nevedia vôbec nič o pravej ľudskej dôstojnosti, ktorá vyvstáva z povinnosti bdieť nad čistým a ušľachtilým prístupom k životu. Z povinnosti bdieť v prvom rade nad čistotou vlastného vnútorného života. Nad čistotou a ušľachtilosťou vlastných citov a myšlienok, na základe čoho potom takýto človek ani nemôže jednať inak, ako iba čisto a ušľachtilo, a to v každej životnej situácii. Vo vzťahu ku všetkému, čo život prináša, a teda i vo vzťahu k problematike ľudskej sexuality. Jedine takýto, vnútorne čistý človek by teda mohol tým správnym spôsobom a tou správnou formou poučiť mladú generáciu o sexualite, bez akéhokoľvek znižovania ľudskej dôstojnosti.

Pre lepšie pochopenie uvediem príklad: Predstavme si vodu, naliatu v čistom, priezračnom pohári. Je rozdiel v tom, ak nám niekto podá pohár čistou rukou, alebo špinavou, zablatenou a neumytou rukou, keďže sa práve vrátil z práce v záhrade? Z ktorého pohára nám bude viac chutiť? Z toho čistého, alebo z toho zablateného?

Presne v tomto spočíva podstata toho, prečo sa mnohí rodičia búria voči sexuálnej výchove na školách za daného stavu a v súčasnom ponímaní. Búria sa oprávnene preto, lebo podvedome vyciťujú, že by to nemohlo byť nič iného, ako onen pomyselný pohár, podávaný ich deťom špinavou rukou.

Nechcem nikomu krivdiť, ale koľko je dnes na školách učiteľov, ktorí sa snažia vedome bdieť nad čistotou a ušľachtilosťou vlastného vnútorného života? Koľko je učiteľov, ktorí sa snažia o čistý a ušľachtilý prístup ku všetkému vo svojom živote? Ak takí sú, česť im! Sú to však žiaľ zväčša iba svetlé výnimky. Iba svetlé výnimky, pretože väčšina si pokojne necháva preháňať vlastným vnútorným životom akúkoľvek nečistou, prúdiacu k nim v prebohatej miere zvonka. Z časopisov, filmov, internetu, televízie kníh a podobne.

Najväčší paradox spočíva v tom, že chceme poučovať deti, ale sami seba nezvládame. Ľudsky dôstojným a správnym spôsobom nezvládame svoj osobný vnútorný život a tak všetkého, čoho sa, hoci aj v dobrom chcení chopíme, je poškvrnené a pošpinené. A práve na tak citlivej problematike, akou je sprostredkovávanie poznatkov o ľudskej sexualite mladej generácii sa to vypuklo prejavuje.

Áno, aj tu platí ono už dávno známe: Ak chceš poučovať iných, ak chceš meniť iných, zmeň v prvom rade samého seba. Zmeň prístup ku kvalite svojho vlastného vnútorného života. Bdej nad čistotou a ušľachtilosťou svojich citov a myšlienok.

Ak budeme mať takýchto učiteľov, ak budeme mať učiteľov dodržiavajúcich tento princíp, potom sexuálna výchova na školách pokojne môže byť.

Ak takýchto učiteľov ale mať nebudme, všetko sa nakoniec zvrhne iba na jeden z ďalších zdrojov pokútnych informácií, ktorý sa iba navonok tvári solídne. Prečo? Pretože iba čistý môže sprostredkovávať čisto! A teda celkom logicky, nie čistý nemôže niečo sprostredkovávať čistým spôsobom.

Ale aby sme stále nepranierovali len chudákov učiteľov, tento problém absencie čistého a ušľachtilého prístupu k životu, vrátane vlastného vnútorného života, je pálčivým problémom celej spoločnosti. Problémom celej ľudskej civilizácie! Chýba čistý a ušľachtilý prístup k politike, k podnikaniu, k zamestnancom, k partnerom, proste kompletne ku všetkým oblastiam ekonomického, spoločenského i osobného života.

Nič nemôže byť dobré, pekné, čisté a ušľachtilé, pretože ľudia nie sú takými vo svojom vnútri. Preto všetko, čo dnes robíme a čoho sa chopíme je poškvrnené a pošpinené nezriadenosťou nášho vlastného, vnútorného života.

Existuje však cesta k pravej ľudskej dôstojnosti! Spočíva v jednoduchom, prostom, ale v zásadnom poznaní nevyhnutnosti udržiavania vlastného cítenia a myslenia čistým.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


2.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 12:47 avatar
By ma zaujímalo, ako vyzerajú "nečisté" sexuálne myšlienky . U iných, u seba to poznám.


15.
označiť príspevok

zajomato
   29. 11. 2012, 16:46 avatar
#/luke pohlavné potreby máme vrodené, nič načistého na tom nie je, pravdu máš, že je dôležitá forma akou sa to podá a kto do toho dieťa zasvätí,
...nie je mi celkom jasné kam mieríš otázkou o nečistých sexuálnych myšlienkách


16.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 16:51 avatar
Otázka vyvstala pri čítaní Milanovho textu. Čistá zvedavosť.


3.
označiť príspevok

dorota
   29. 11. 2012, 13:29 avatar
v niecom aj suhlasim, aj ked si myli ucitelov s guruom ktr ti vravi ako spravne zit.


4.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   29. 11. 2012, 13:45 avatar
Sme na škole kukali raz také video, kde sa pýtali študentov v 90tych rokoch, že čo vedia o HIV. I skoro všetci si mysleli, že to môžu dostať bozkávaním. A niektorý dokonca tak, že by si sadli na misu, kde pred nimi sedel nakazený.


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   29. 11. 2012, 13:47 avatar
V správnom čase a v správnej miere, v podstate o základných informáciách a rizikách spojených so sexom. Súhlas a nepodceňujme deti, najmä teraz v ére internetu, možno že vedia o tom viac ako učiteľ alebo rodič........ 


6.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 13:51 avatar
Učiteľ a rodič majú na rozdiel od detí so sexom praktické skúsenosti .


7.
označiť príspevok

rose.madder žena
   29. 11. 2012, 13:51 avatar
...takže dieťa môže mať kľudne za matku kurvu, ale učiteľka, ktorá ho učí musí mať nad hlavou minimálne svätožiaru ...
...väčšiu hlúposť som už hádam roky nečítala ...


9.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 14:01 avatar
Však názory M. Šupu nie sú veľmi obľúbené. Aj ja ich pokladám tak najviac na 50% správne.


8.
označiť príspevok

rose.madder žena
   29. 11. 2012, 13:53 avatar
..prvky sexuálnej, rodinnej, etickej výchovy sú už roky zakomponované v učebných osnovách ..
..niekto tu zaspal dobu ...okrem iného
Súhlasí luke85


10.
označiť príspevok

majomajo muž
   29. 11. 2012, 14:20 avatar
Ty máš svätožiaru ? 


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   29. 11. 2012, 14:40 avatar
namiesto náboženstva bY mala bYť sexuálna výchOVA A SPOLOčENSKá ETIKETA ..AKO NEPOVINNá VýUčbA
BA.
Súhlasí Sono Daxis a-Lia


12.
označiť príspevok

nabzlo muž
   29. 11. 2012, 15:26 avatar
čo je to za otázku,práve náboženstvo by malo zmiznúť zo škol,aby si deti nemysleli,že ich nosí bocian...


13.
označiť príspevok

luke85 muž
   29. 11. 2012, 15:36 avatar
Bocian alebo samica, máš to skoro jedno.


14.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   29. 11. 2012, 16:19 avatar
Byl jednou jeden život cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk takéto niečo by mohlo vysvetliť deťom spúvislosti.
Súhlasí winry


17.
označiť príspevok

ether muž
   29. 11. 2012, 16:54 avatar
Táto veta pravdivá je... 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:23,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/122000439_665056627750592_198321810232587751_n.jpg?...
dnes, 16:19,  https://youtu.be/kdaAUa5aN0s *11
dnes, 16:07,  36. To, čo si napísal, je neľudský hnus.*23 "Inteligenčný" fašizmus.
dnes, 15:56,  Keď si niekto neváži zdravotníctvo, zdravie občanov, tak prečo by mal mať kompletnú...
dnes, 15:47,  Testovanie bude celkom dobrovoľné, ale opovážte sa nezúčastniť. Tento pilotný experiment...
dnes, 15:43,  Václav Klaus nedávno povedal, že v Česku bez tohto vírusu ročne zomrie do 120 000 ludí,...
dnes, 15:36,  Ano väčšina bola slušných !
dnes, 15:34,  "Osvieteny" präkäkät musi byt hologram . V realnom svete predsa taky kokot existovat...
dnes, 15:34,  súdruh ano Shooty vie vystihnuť obrázok vždy . Shooty, občianskym menom Martin Šútovec...
dnes, 15:28,  Tam bola zmes. Rôzni ľudia. Od chuligánov, násilníkov, až po slušných a pokojných.
dnes, 15:27,  Hlupák, to nebolo klamstvo, pretože skutočne v Moskve podpísali dohodu. Takže si opäť sa...
dnes, 15:26,  Uz im to aj podpredseda vlady Sulik kazi. Ten tvrdi, ze na proteste bol a bolo tam aj vela...
dnes, 15:26,  Škoda, že nevieš myslieť vlastným mozgom.
dnes, 15:26,  Lemmy ty maš kde vlastný rozum keď si skopíroval ruský hovnomet že azerbajdžana armensko...
dnes, 15:26,  (2) Dosvietený, veľmi výstižný obrázok - to sú všetko Tvoji súkmeňovci aj s autorom...
dnes, 15:24,  A teraz nieco o "premierovi" Kiskovi a o daaaaavnom zruseni LSNS. :-)))))))))) Baba...
dnes, 15:24,  87- ale v pohode, nič nové pod slnkom..... Tých teórií ako to bolo je ešte podstatne...
dnes, 15:23,  Lemmy vieš čo znamená " Dokonca sa pošuškávalo aj o tom, že keď otehotnela "
dnes, 15:22,  Všimni si, že Osvietený alias Čeka či ardun, svätá diskusná trojica v jednom tupcovi,...
dnes, 15:22,  Polícia obvinila dvoch účastníkov sobotňajšieho protestu. Jeden z nich je Čech Ako...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(84 279 bytes in 0,349 seconds)