Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Oplzlosti v Biblii 3

10
reakcií
1246
prečítaní
Tému 9. marca 2015, 17:32 založil Lucifero.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
13. 03. 2015
3
10. 03. 2015
2
25. 04. 2017
2
 
 


1.
označiť príspevok

Lucifero muž
   9. 3. 2015, 17:32 avatar
Na knihe Jozue totiž nie je hrozná jedna udalosť, jedno vyvraždenie, ale práve to, že tak to ide v tejto „hrdinskej“ knihe stále a stále, bez prestania. Vraždenie, dobýjanie mesta po meste, a boh pri tom výdatne pomáha, radí, usmerňuje, organizuje. Ani slovka súcitu s obeťami, ani najstručnejšie ospravedlnenie, nič – veď boh predsa zasľúbil túto zem svojmu ľudu! Súhrn všetkého pyšne podáva tento text: „Takto porazil Jozue celú krajinu: pohorie i Negeb, Nížinu a svahy i so všetkými kráľmi a nedal nikomu ujsť. Na všetkom živom vykonali kliatbu, ako prikázal Hospodin, Boh Izraela… A všetkých tých kráľov i s ich krajinami zaujal Jozue naraz, lebo Hospodin, Boh Izraela, bojoval za Izrael.“ (Joz 10, 40-42). Pýtal som sa vtedy sám seba, či nekonečne múdry a dobrotivý boh naozaj nebol schopný poskytnúť svojmu „vyvolenému“ národu úrodnú, ale neobývanú krajinu, do ktorej by ten ľud prešiel bez krviprelievania? Veď ju mohol na tento cieľ rovno aj stvoriť! Myslím si dnes, že naozaj nemohol, pretože on ani chvíľku nejestvoval. Izraelci jednoducho dobyli cudziu krajinu a vymysleli si legendu o božom zasľúbení. Mne toto vysvetlenie pripadá až triviálne jednoduché, vám nie? (Podobná otázka sa mi vynorila neskôr, v inej súvislosti: nemohol boh ľuďom odpustiť hriechy ináč, len tak, že dal krvavo obetovať svojho syna? Aj odpoveď som našiel úplne rovnakú.)
Dúfal som vtedy – ja naivný – že tým to hádam skončilo. Ale kdeže! Prišla kniha Sudcov, kde som sa dozvedel, ako Jozueho vnuci zabudli na Hospodina: „Izraelci robili, čo sa neľúbilo Hospodinu a slúžili baalom. Opustili Hospodina, Boha svojich otcov, ktorý ich vyviedol z Egyptskej krajiny, a chodili za inými bohmi“ (Sdc 2, 11-12). Nečudo, že potom „vzplanul hnev Hospodinov proti Izraelu a vydal ho do rúk plieniteľom“ (Sdc 2, 14). Už menej pochopiteľné bolo pre mňa, že „potom im Hospodin vzbudil sudcov, ktorí ich zachránili z rúk plieniteľov… lebo Hospodin sa zľutovával nad nimi pre ich vzdychy pred ich utlačovateľmi a sužovateľmi. Ale akonáhle sudca zomrel, znova konali horšie ako ich otcovia, chodili za inými bohmi, slúžili im a klaňali sa im“ (Joz 2, 16-19). Boh, o ktorom som mal pri čítaní prvých strán Biblie úctivú predstavu, sa teraz už správal krajne iracionálne – nemohol som si pomôcť, ale jeho chovanie mi pripadalo hysterické. Mohol sa predsa rozhodnúť, že ten nevďačný národ ponechá jeho osudu a zabudnúť naň, nemusel sa nad ním každú chvíľu rozpaľovať do biela a vzápätí ho ľutovať. Veď bol predsa bohom! Komentátor NPPS to však vidí ináč: „tato doba zdaleka nebyla tak krvelačná, jak by se povrchnímu čtenáři Písma sv. zdálo. Boj byl veden především proti pohanským svatyním a modlám. V tom směru to byla doba slavná přes tolikerá utrpení, slavná doba ,svatých válek‘ za vítězství Hospodinovo“ (NPPS 4, str. 112). No neviem, ja by som žiadne vojny za sväté nepovažoval, pretože sa v nich vraždia nevinní ľudia, a bojovať proti inému náboženstvu totálnym vyhladzovaním jeho vyznavačov nepovažujem za učebnicový vzor náboženskej tolerancie. Na rozdiel od akéhosi evanjelického exegétu si totiž nemyslím, že „za vítězství Hospodinovo“ sa má bojovať holokaustom inovercov.
Toto opúšťanie boha, s nasledujúcim úpením, ktoré bolo vyslyšané zoslaním nového sudcu-osloboditeľa, ktorý pomohol, ale Izraelci po chvíli nadšenia opäť bežali k baalom, mi začalo vtedy v detstve podozrivo pripomínať cesty veriacich, ktorých som poznal vo svojom okolí: od hriechov k spovedi a späť. Taká cirkusová predstava o periodicky hrešiacich a kajúcich sa ľuďoch a periodicky trestajúcom a pomáhajúcom bohu, ma urážala. Je však základným kameňom aj dnešnej katolíckej viery. Povedal by som, že cirkev by postihla pohroma, keby ľudia naraz prestali hrešiť (a farári by potom nemali komu odpúšťať hriechy).
K slzám ma dojal príbeh Jefteho dcéry, ktorej otec tak veľmi túžil po tom, aby mu boh „vydal Ammóncov do rúk“, že mu za túto službu nerozvážne sľúbil obetovať „ako spaľovanú obeť“ (Sdc 11, 31) prvé, čo mu po víťaznej bitke vyjde v ústrety z domu. Boh mu naozaj zabezpečil veľkolepé víťazstvo nad Ammóncami, ale svojou nekonečnou mocou rafinovane spôsobil aj to, že Jefteho po víťaznej bitke uvítala akurát jeho dcéra! Túto pannu, jediné svoje dieťa, vlastný otec naozaj obetoval Hospodinovi, ako bol sľúbil. Chúďa dievča proti odporne surovému otcovi neprotestovalo,


3.
označiť príspevok

veriaci-4
   9. 3. 2015, 18:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:18 avatar
Ty brdo, o chvilu to bude telenovela  


2.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   9. 3. 2015, 18:23 avatar
To dôjdeme po tému až po 1000, kým ti dôjde, že to nikoho nezaujíma, alebo ti to nedôjde nikdy?  


4.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   9. 3. 2015, 18:53 avatar
Tými svojimi témami akurát utvrdzuješ existenciu Boha. Ak by si si myslel, že neexistuje, tak by si do toho nepchal tie svoje paprče...Poďme sa baviť o ružových koníkoch žijúcich v dúhe. Veď tie podľa všetkých tiež neexistujú.
Prečo by si pchal do niečoho, čo neexistuje? Má to skôr opačný dojem...


6.
označiť príspevok

Lucifero muž
   9. 3. 2015, 20:40 avatar
2. 4. anonymný koník. Keď ťa to nebaví, tak to nečítaj. Ktosi mi napísal, že moje témy nikto nečíta. Pozri si môj Danajský dar boží. Prečítalo ho vyše 700 čitateľov. Uvedom si, že som napísal prečítalo. A to už je sila. Koľko čitateľov číta tvoje témy? A tom, že sú aj témy, ktoré uvádzam, a tie sa vyznačujú tým, že nevyžadujú opovede, to ty nemôžeš pochopiť.


7.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:41 avatar
Ako sa hovori, aj negativna reklama je reklama


8.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   10. 3. 2015, 16:19 avatar
Ale prečo píšeš o Bohu, Biblii a náboženstve, keď ty nie si veriaci? Mohlo by ti to byť tak jedno...ale ty ideš stále to svoje. Mám o tebe pochybnosti


9.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 3. 2015, 17:55 avatar
Si sa preklikol, asi si chcel odpovedat Luciferovi...

Ja som reagoval na Luciferove "Prečítalo ho vyše 700 čitateľov. "
Tym som chcel povedat, ze aj zla reklama dokaze nalakat ludi, aby si to precitali a preto tolko "citatelov"


10.
označiť príspevok

karas muž
   10. 3. 2015, 18:23 avatar
Tak to ti poviem, konicku, te tvoje pochybnosti mu budu straaaaaasne trhat zily.  


11.
označiť príspevok

Lucifero muž
   10. 3. 2015, 18:25 avatar
8. anonymný koník. Ty čítaš asi len svoje príspevky. Keby si si pozorne prečítal aj moje, nemohol by si ma nazvať NEVERICIM. Pretože ja viem, že boh Pán existoval. Viem, že sa narodil na Zemi, viem, kto boli jeho rodičia, . Viem aj ako Pán vyzeral, kde pôvodne žil, s kým sa stretával a. t. ď. A čo vieš o ňom ty? Figu borovú. Teda viem, že existoval, že bol nelútostným zabijakom, prečítaj si ako prišla pri ňom o život nevinná panna v mojom poslednom príspevku. V oplzlostiach Biblie sa dočítaš o všetkých jeho krutostiac a svinstvách. A pýtaš sa prečo píšem o Bohu a Biblii. Aby som otvoril oči tým, ktorí dokážu pochopiť, kto v skutočnosti bol Pán. Keby si pozorne sledoval príspevky tohoto fóra dozvedel by si sa, že na základe mojich inforácií sa z jedného veriaceho stal ateista. Koľko ateistov sa stalo veriacimi na základe tvojich príspevkov? A keď už máš o niekom pochybnosti, tak ukáž, kedy ten niekto napísal, čo nie je v Biblii? Kedy napísal nepravdu? Buď konkrétny a nevymýšľaj si. No ale čo môže rozmného vymyslieť niekto, komu dal rozum Pán.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:52,  A Scarlet???? :-)5
dnes, 17:52,  -era- a prečo by som to mal robiť? ... veď predsa mnohé takéto analýzy existujú......
dnes, 17:50,  Što? S kým sa bavíš. .. *39
dnes, 17:49,  Fotón už nemá fórum, momentálne diskutuje na lipke ;)
dnes, 17:48,  https://sk.m.wikipedia.org/wiki/ZEM_%26_VEK
dnes, 17:45,  -era-, kam to otáčam? *01 Budem Ti povďačný, keď mi to prezradíš... pripisujem Ti vari...
dnes, 17:38,  Ja si pamätám, keď začal tento časopis vychádzať, resp. keď začal mať reklamy. .. Som...
dnes, 17:30,  Minule otvorili Zuzke8 hlavu a našli tam šnúrku ;) Prestrihli ju a odpadli jej uši ;)
dnes, 17:28,  A to čo ťa tam v tej hlave toľko bolí? ;) Veď mozog tam nemáš ;)
dnes, 17:10,  Co tady tak stojis kundo? kde mas rousku ?https://youtu.be/kfXOl7xLBzY
dnes, 16:54,  Moja babka ma 93 a tesi sa dobremu zdraviu ta ta este prezije
dnes, 16:49,  RICHARD ĎURANA z inštitútu INESS vyvíjal počas doktorandského štúdia vakcíny. Napriek...
dnes, 16:27,  Nadjaaa, =) vonku svieti slnko.. už naň môžem ísť aj bez okuliarov, nedostanem migrénu. .....
dnes, 16:18,  171. Dobre, tak to zjednoduším: Tak to urob. Urob kompletnú analýzu dopadov na...
dnes, 16:16,  A ty sám o sebe vieš, o čom stále melieš a kam to otáčaš? Nie som si tým istý.
dnes, 15:54,  Konecna pandrlackovia co sedite v tom chlieve ktoremu tak honosne hovoria NRSR a nekonate pre...
dnes, 15:49,  Pan Harabin je pre mna prezident a premier v jednej osobe a Doktor Bukovsky je pre mna kapacita a...
dnes, 15:37,  Aby sa Rostas z Mazurekom nevzburil odhodme rušky a nedajme sa očkovať - Srať na to že 100 %...
dnes, 15:35,  -era-, nerozumiem ani "Tak to urobte... Urobte... prijmite... budú s vami... počítajte......
dnes, 15:34,  Niekomu je málo dôkazov i o tom , že je zem guľatá.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ženy sa obliekajú kvôli ženám a vyzliekajú kvôli mužom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 598 bytes in 0,288 seconds)