Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Na Slovensku alebo v Slovensku?

10
reakcií
5892
prečítaní
Tému 11. novembra 2013, 18:37 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   11. 11. 2013, 18:37 avatar
Literárny týždenník
dvojčíslo č. 31-32, 18. septembra 2013

Štefan Hrušovský
Na Slovensku alebo v Slovensku?

Štáty majú svoje atribúty, ako sú štátne symboly, územie, regióny, mena, usporiadanie moci, inštítúcie. A majú svoje názvy. Ten náš má hrdý názov Slovenská republika, skrátene Slovensko.
Na koho, na čo? Na kom, na čom?
Akože to používame názov nášho moderného štátu? Euro je mena, ktorou sa platí vo Francúzsku, v Španiel-, V Portugalsku, v Taliansku, v Nemecku, v Belgicku, v Holandsku, vo Švédsku, vo Fínsku, v Rakúsku a... na Slovensku. Stanleyho pohár sa dostal do Kanady, Fínska, do Švédska, do Ruska a... na Slovensko! Ako je možné, že v slovenčine sa všetky názvy štátov v druhom, a v šiestom páde skloňujú s predložkami do a v (s výnimkou ostrovných štátov, ako je Nový Zéland, Kuba či Srí Lanka), iba náš vlastný štát sa skloňuje ) štvrtom a v šiestom páde s predložkou na?
Nikto nikdy nepoužil výrazy „idem na Fínsko, vraciam sa na Taliansko, posielam ti to na Nemecko", cestujem na Československo", ba ani „na Česko-Slovensko". Čože sa stalo, že keď odpadla prvá časť názvu [(Česko-), odrazu sa namiesto do Slovenska húfhe cestuje „na Slovensko"? Nikto nikdy nepobudol „na Holandsku, na Belgicku, na Estónsku, ani „na Česko-Slovensku". Čo sa to z lingvistického hľadiska porobilo, že sa všetci odrazu ocitlí ,,na Slovensku"? Vari Československo, ba dokonca Česko-Slovensko bol ešte štát, kým Slovensko je iba územie, región, oblasť?!
Nuž, isto mi čitateľ dá za pravdu: necestuje sa na štát, ale do štátu. A nežije sa na štáte, ale v štáte. Politici sa nechystajú na stretnutie na štáte, ale v štáte. Politici odcestovali na samit do Kanady, a nie na Kanadu. Ekonómovia sveta sa stretli v Švajčiarsku, nie na Švajčiarsku. Športovci cestovali zo všetkých konti¬nentov do Ruska, nie na Rusko. Mnohí strávia dovolenku v USA, nie na USA.
Je viacero dôvodov nevhodného používania výrazov na Slovensku, na Slovensko, Prvým dôvodom je, že Slovensko ako samostatný štát existuje iba krátko a slovo Slovensko sa dodnes stotožňuje viac s územím ako so štítom. Ďalšia príčina je mimo Slovenska a Slo-vákov: Česi - vycestujú si na Ostravsko, na Královohradecko, na Českobudéjovicko, na Moravu, na Kladensko, na Liberecko a, „proč taky ne" na Slovensko. Ale je zaujímavé, že vždy sa vyberú „na dovolenou do Chorvátska, do Slovinska, do Itálie", nikdy nie „na Chorvátsko, na Slovinsko, na Itálii"! A nevracajú sa „na Česko", domov nemajú „na Česku", hoci Česko ako štát má presne rovnako krátke trvanie ako Slovensko - 20 rokov. Česi si zrejme na českú štátnosť rýchlo zvykli, a od slovenskej -rýchlo odvykli! (Pravda, donedávna aj oni jezdili" do Československa, „bydleli" v Československu.)
Do koho, do čoho? V kom, v čom?
Dvadsať rokov je dostatočný čas na to, aby si ľudia osvojili nové skutočnosti. Na štátnosť vo všetkých dôsledkoch sa však pozabudlo a naďalej zabúda. Tak je to aj s výrazmi do Slovenska, v Slovensku. Čí je to záujem? Komu to neprekáža?
Vyskúšajme si nové slovné spojenia! Prepíšme voľne nedávne správy z médií v novej optike, v optike slovenskej štátnosti. Prečo by európski politici nabudúce nemohli odcestovať na samit do Slovenská? Prečo by sa ekonómovia sveta nemohli stretnúť v Slovensku? Prečo by si v Slovensku nemohli zmerať sily športovci? Objem investícií z daňových rajov je najväčší v Češku, potom v Slovensku, najmenší je v Maďarsku. Silnejšie oživenie príde do Slovenska zrejme až v roku 2015. Vďaka novým projektom by v Slovensku mali vzniknúť nové pracovné miesta. Do zoznamu UNESCO zaradili osem drevených kostolov v Poľsku, deväť kostolov v Slovensku a deväť v Rumunsku. Podobné otázky si kládli experti v Chorvátsku, v Srbsku i v Slovensku. V Zimbabwe zvolili prezidenta, v Afganistane prepukla cholera, v Grécku vypadla elektrina, v Maďarsku vyšetrujú úmrtie novorodencov, v Argentíne zadržali dvoch robotníkov, v Nórsku sa zrazili dva autobusy... Nuž a v Slovensku, vyšetrujú výbuch v Šibeníku, v Slovensku vyčlenili milión eur, v Slovensku sa ochladilo, do Slovenska putujú nové objednávky, tovar previezli do Slovenska, všetci sa zasa zišli v Slovensku... Českej vláde sa podarilo vyslať nového veľvyslanca do Ruska a veľvyslankyňu do Slovenska - tak by sa o tom aspoň malo písať v Slovensku!

Kto nechce, hľadá dôvody, kto chce, hľadá spôsoby.
Možno namietať všeličo. Jednou z námietok je, že Slovensko nie je oficiálnym názvom štátu. Je nim Slovenská republika. Ale to sa týka aj Francúzka, preto však necestujem ani „do Francúzskej republiky „, ani „na Francúzsko"!
Druhou námietkou môže byť, že výrazy na Slovensko, na Slovensku sa vžili. No práve - ktosi nám „vžil" a neustále „vžíva", že Slovensko nie je naozajstný štát! Keď sa zamyslíme kritickejšie, čo iné ako štát dnes po¬jem Slovensko označuje? Veď neznamená rieku či jej povodie ani hory, ani územie..; Nie je dnešné Slovensko práve a výlučne štátny útvar?
Treťou námietkou je, že si to takmer nikto nevšimol. Nech mi čitateľ odpustí, ale toto beriem ako lichôtku. Z úst viacerých politikov, osobitne diplomatov, však už nevdojak vyšlo i „do Slavenska“, „v Slovensku". Prvým bol minister zahraničných vecí Slovenskej republiky (1996-1997) Pavol Hamžík .
Ďalšou námietkou je, že výraz „na Slovensku" vyslovene pasuje napríklad na predpovede počasia. Vskutku? A už ste počuli či čítali, aké bude počasie na Španielsku, na Maďarsku, na Alžírsku, na Vietna¬me, na Zimbabwe? Prečo práve a výlučne na Sloven¬sku? Predsa aj predpoveď počasia sa ohraničuje na štát: taký štát Španielsko sa myslí od brehov Stredozemného mora po Atlantický oceán a štát Slovensko sa rozprestie¬ra od Tatier k Dunaju.
Koľko sa ešte nájde dôvodov, námietok a zámienok, prečo neskloňovať Slovensko ako riadny štát? Bolo by absurdné, keby sa správnemu písaniu o Slovensku ako štáte vyhýbali predstavitelia štátu a osobitne výkonná moc. Ťažko si predstaviť, že by to odmietali minister¬stvá, ako je ministerstvo kultúry či ministerstvo škol¬stva, ktoré má na starosti vzdelávanie. Riešenie preto existuje. Je priame, jednoduché rýchle a účinné. Na začiatok sa výrazy do Slovenska a Slovensku musia do¬stať do učebníc. Odtiaľ už poľahky preniknú do našich rodín, do médií, do praktického života - slovom, do celého Slovenska!

Poznámka redakcie: Problém sme konzultovali s Jazykovou poradňou Ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Pripúšťajú, že slovné spojenie s predložkou na sa u nás udomácnilo v čase Rakúsko-Uhorska; keď sa Slovensko pokladalo za región, za Horné Uhorsko, a keďže jazyk je živý, tradície sa držia¬ci organizmus - obyčajne i rešpektuje zaužívaný úzus. Predložka na sa v slovenčine síce používa najmä v prípade regiónov (na Orave, na Spiši či na Morave), ale - ako pravidlo -.aj v prípade umiestnenia štátov a ostrovoch a polostrovoch (na Malte, na Madagaskare). Výnimočne sa na po¬užíva; pre štát - okrem Slovenska - v prípade Ukrajiny: „na Ukrajine" (možno to súvisí s tým , že časť Ukrajiny patrila do prvej ČSR a že teda bola vnímaná len ako krajina je však zaujímavé, že vnímaniu slovenčiny sa nevzpierajú ani výrazy „ do Ukrajiny“. „ v Ukrajine“. Napíšte nám svoje názory.


3.
označiť príspevok

Al_ice
   11. 11. 2013, 20:58 avatar
ked to akosi nelahodi uchu,napr.idem do Mallorky :o)
a aby som nechodila daleko,ani do Moravy;


2.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   11. 11. 2013, 20:53 avatar
To je ako ze bol som v dome a nie na dome?! Nic ine ma nenapadlo...


4.
označiť príspevok

TvojOponent19
   11. 11. 2013, 21:10 avatar
Letím na Maltu alebo letím do Malty? 
Súhlasí Al_ice


7.
označiť príspevok

Al_ice
   11. 11. 2013, 21:15 avatar
dufam, ze sa Kasafran* nenastve:
http://www.youtube.com/watch?v=FGzqsGJU4_w Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

TvojOponent19
   11. 11. 2013, 21:27 avatar
Jéééj,Bukaosvý masív. To si mi urobila radosť. A urobíš mi väčšiu, ak nájdeš niekde od Labudu Tetu Ilonu...rýchlikom na návštevu na návštevu prišla teta Jolana... 


10.
označiť príspevok

TvojOponent19
   11. 11. 2013, 21:43 avatar
Teda tetu Jolanu Nemáte niekto?


11.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 11. 2013, 23:53 avatar
Al_ice,
dúfaš správne - naopak som Ti vďačný za pripomenutie "Bukasovcov"...


5.
označiť príspevok

TvojOponent19
   11. 11. 2013, 21:14 avatar
A čo Filipíny? Ísť na Filipíny. Nie do Filipín. Podobne Kuba. Island. Seychely. Kamčatka.Srí Lanka.


6.
označiť príspevok

hardcandy
   11. 11. 2013, 21:14 avatar
niekto chce zrusit vsetky ypsilony, rody a budeme vraviet "ten postel"  

vo Francuzsku, v Anglicku

na Malte, na Ukrajine, na Morave, na Slovensku

normalne.


9.
označiť príspevok

TvojOponent19
   11. 11. 2013, 21:42 avatar
No ten smajlík je síce rozosmiaty. ale žiaľ pravda je trpká. Genderistky považujú slovenčinu za rodovo diskriminačnú a chcú ju preorať. V prvom štádiu pôjde o odstránenie slov a zámen: oni/ony, radi/rady, sami/samy...a odstránenie prechyľovania (-ová)...a nasledovať bude odstránenie rodového rozlišovania. V konečnej fáze budú vykopané pozostaky Štúra a slávnostne spálené na Pride Bratislava 
Súhlasí Kasafran
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:56,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/72568142_10214302084098309_3015736506934362112_n.jp...
dnes, 16:56,  Takto by sa dalo zhrnúť to, čo povedala Čaputová vo svojom krátkom vystúpení, zatiaľ čo...
dnes, 16:55,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/10648416_10202599747947219_9218779054144476815_o.j...
dnes, 16:52,  sv. J. Escrivá Pane, zomieraš na kríži, aby si spasil ľudí: ale pre jediný smrteľný...
dnes, 16:48,  Reči tvoje a reči svätých sú obrovský rozdiel. Ako povedal Ježiš (podľa vás...
dnes, 16:41,  ad "Veď antirúškari si namýšľajú, že žiadna choroba nie je." Myslím, že...
dnes, 16:23,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/122000439_665056627750592_198321810232587751_n.jpg?...
dnes, 16:19,  https://youtu.be/kdaAUa5aN0s *11
dnes, 16:07,  36. To, čo si napísal, je neľudský hnus.*23 "Inteligenčný" fašizmus.
dnes, 15:56,  Keď si niekto neváži zdravotníctvo, zdravie občanov, tak prečo by mal mať kompletnú...
dnes, 15:47,  Testovanie bude celkom dobrovoľné, ale opovážte sa nezúčastniť. Tento pilotný experiment...
dnes, 15:43,  Václav Klaus nedávno povedal, že v Česku bez tohto vírusu ročne zomrie do 120 000 ludí,...
dnes, 15:36,  Ano väčšina bola slušných !
dnes, 15:34,  "Osvieteny" präkäkät musi byt hologram . V realnom svete predsa taky kokot existovat...
dnes, 15:34,  súdruh ano Shooty vie vystihnuť obrázok vždy . Shooty, občianskym menom Martin Šútovec...
dnes, 15:28,  Tam bola zmes. Rôzni ľudia. Od chuligánov, násilníkov, až po slušných a pokojných.
dnes, 15:27,  Hlupák, to nebolo klamstvo, pretože skutočne v Moskve podpísali dohodu. Takže si opäť sa...
dnes, 15:26,  Uz im to aj podpredseda vlady Sulik kazi. Ten tvrdi, ze na proteste bol a bolo tam aj vela...
dnes, 15:26,  Škoda, že nevieš myslieť vlastným mozgom.
dnes, 15:26,  Lemmy ty maš kde vlastný rozum keď si skopíroval ruský hovnomet že azerbajdžana armensko...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 229 bytes in 3,148 seconds)