Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kresťanstvo a armáda

21
reakcií
2011
prečítaní
Tému 13. júna 2009, 20:36 založil Guidalgo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Guidalgo muž
   13. 6. 2009, 20:36 avatar
Hallo. Dosť dlho ma trápi otázka - Čo hovorí na armádu Kresťanstvo? Som kresťan. Viem že v armáde slúžia aj kňazi, ale čo taký vojaci v prvých líniách, ostreľovači, bojový piloti,... Čo hovorí Kresťanstvo na zabitie z príkazu? Ak na toto vie niekto odpovedať, prosím o odpoveď. (rád by som bol, keby neodpovedal ateista. Tie názory už poznám)


4.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 6. 2009, 22:22 avatar
Pokrytectvo je sucastou krestanstva min 1700 rokov.


5.
označiť príspevok

Poroslav muž
   13. 6. 2009, 22:52 avatar
Ty ateista jeden, ze sa nehanbis sem pisat!  
A veru ani Ja! A tak Ta opravim!  
Krestanstvo je rozstiepene na rozne smery a nabozenske spolocenstva. U Jehovistov napriklad je predsavzatie nepouzivania zbrani voci ludom principialne, ak sa nemylim. Co sa tyka katolikov tak darmo ti hovoria o tzv. spravodlivej, obrannej a neviem akej vojne. Kedze sami sa hlasia k akejsi tradicii, a z historie dobre vieme o kriziackych vypravach (pre neznalych historie neslo len o vojny na blizkom vychode, ale aj o vypadoch do Ciech, dokonca do Ruska a vselikade mozne).
Ak by sme skusili sa pozriet ocami pravidla "sola scriptura", tak minimalne v knihe Zjv (kapitola 19) mozno badat proroctvo o vojne medzi privrzencami Antikrista a falosneho proroka a bozimi bojovnikmi.

Pre Guidalga:
Kazdopadne som prekvapeny ze nechces citat odpovede ateistov. Lebo dobry religionista Ti moze dat vycerpavajucu a presnu odpoved, bez ohladu na jeho vierovyznanie alebo svetonazor. Aj ked musim priznat ze moja malickost nie je religionista.
Súhlasí činčin


6.
označiť príspevok

A-čko muž
   13. 6. 2009, 22:56 avatar
Poro sorry , že ta otravujem od veci otazkou,ale si zbehlý ,aspon v niektorých veciach , potreboval by som vediet , ci je symbolom antikrista prevratený pentagram ,alebo je to len blud .


8.
označiť príspevok

Poroslav muž
   13. 6. 2009, 23:10 avatar
Coby si otravoval?! Mna neotravujes.  
V Pisme to nema oporu, podla vsetkeho slo o pripad demonizacie nabozenskych symbolov inych nabozenstiev.
Je o tom pisane aj na wiki:
en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Citujem:
This symbol originally had no connection to Satan, Christianity or the devil until the Spanish inquisition, when any pagan symbol, religion, or practice was considered "The Devils Work".


9.
označiť príspevok

A-čko muž
   13. 6. 2009, 23:27 avatar
Tak toto bolo zaujímavé -dík  


11.
označiť príspevok

Poroslav muž
   14. 6. 2009, 10:30 avatar
Nie je zac. Mna sameho prekvapili krestanske pentagramy napr.:
upload.wikimedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 6. 2009, 23:37 avatar
S tymi vetvami suhlasim, urcite su nejaki krestania, co su dosledni v tomto. No su to take malilinkate vetvicky, ze u nas ich ni nevidiet,
(No neviem, ci sa Jehovisti zaraduju medzi krestanov.)


12.
označiť príspevok

harrybka žena
   14. 6. 2009, 12:51 avatar
Podla mňa ako kresťanky nie je to nič moc.Už len z morálneho a citového hladiska. Podla mňa to s človekom nerobí dobré keď teraz sa musí postaviť voči druhému a zabiť ho.Jeho svedomie potom môže otupieť alebo stvrdnú jeho city.Veď Boh nás stvoril na to aby sme sa my ľudia milovali a nie zabíjali.Neviem čo na to hovoria cirkevný hodnostári ale ja s tým určite nesúhlasím.


14.
označiť príspevok

čočkin muž
   14. 6. 2009, 23:17 avatar
Boh nás stvoril na to aby sme sa my ľudia milovali. A ako sa máme milovať? Pracujem od 6.00 a vstávať o 3.00 by sa mi každý deň nechcelo  


16.
označiť príspevok

A-čko muž
   15. 6. 2009, 00:11 avatar
čočkin je to jedno. Nie všetkych stvoril . Len niektorých a o tých sa stara ostatnych asi stvorila tma.


18.
označiť príspevok

čočkin muž
   15. 6. 2009, 09:32 avatar
Ja som už prišiel na to, kto ma stvoril. Mama a to od A-do Z. Ale, možno bola vtedy pri tom aj tma. 


13.
označiť príspevok

Krištof
   14. 6. 2009, 18:50 avatar
Je to trochu zložitejšia otázka. Kresťanstvo je v podstate mierumilovné, stačí sa začítať do jeho základu – Novej zmluvy, Ježišových alebo rečí apoštolov a pod. Prvotní kresťania proti židovským a rímskym prenasledovateľom nebojovali, ak to bolo nutné, nechali sa aj zabiť. V skutočnosti tomu bolo podobne aj potom, čo sa už kresťanstvo stalo oficiálnym náboženstvom podporovaným panovníkmi a vládcami, a prípadne realizujúcimi vojny, ba sväté vojny a pod. Aj vtedy existovali „obyčajní“ veriaci, evanjelizátori takpovediac s holými rukami, bez zbraní... Tak je to aj dnes, väčšinou sú veriaci skôr mierumilovní. Boh je láska. To hlavne, ale on je - ak sa nemýlim - aj moc a spravodlivosť. Som názoru, že aj v histórii boli niektoré boje a vojny opodstatnené a spravodlivé, no niektoré iné skôr naopak... Usama bin Ladin považuje prítomnosť spojencov v moslimských krajinách za „medzinárodné križiacke ťaženie...“ A nie je neznáme, že sám G. Bush označil svoju vojnu namierenú do Afganistanu ako „križiacku výpravu proti Al-kaide“... Tak či onak je pochopiteľné, že aj spoločnosť, kde je nemalé percento kresťanov, potrebuje tiež políciu a armádu. A že títo policajti a vojaci môžu byť takisto veriaci, pokiaľ si plnia svoje povinnosti zodpovedne a nezneužívajú svoje právomoci. Samozrejme, že niektorí veriaci, zvlásť svedkovia Jehovovi (hm, teda nie svedkovia Ježišovi, ale Jehovovi?) majú na to iný názor... Takisto by sa dalo hovoriť o tom, či a ako môže kresťan použiť nutnú obranu, či sa môže venovať bojovému umeniu a pod... Je však jasné i to, že určité spoločenstvo veriacich nebude v sebe pestovať bojovnosť alebo čosi také, lež práve oné evanjeliové hodnoty...
Súhlasí Mojka


2.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 6. 2009, 20:41 avatar
nuž ja neviem, ale počula som, že keď išli vojaci do prvej línii, tak farár požehnal....iba neviem, či ich životy, alebo ich víťazstvo......čo je podľa mňa veľký rozdiel  


3.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 6. 2009, 20:44 avatar
No ja som dnes pozerala dokument, v ktorom farár slúžil zádušnú omšu za domáceho maznáčika... v podstate zrejme nie je problém požehnať čomukoľvek...


7.
označiť príspevok

A-čko muž
   13. 6. 2009, 23:04 avatar
Nepoznam na tuto celu problematiku postoj krestanskej masinerie o tom ci je povolene zabíjat ,ak je to príkaz pana a o tom, ako legitimizuju vojnu ,ale z pohladu inej knihy- bhagavadgíty tam bolo nutné zabíjanie odovodnene sluzbou bozskemu zameru .Islo o to, že presvedcenie o tom, že ktosi skutocne tým , že je vo vojne a je nutený zabíjat je predurčené a dané Božstvom samym . Ale to samozrejme sebe vlastnym sposobom cítit . Mimo iné tam bolo spomenuté, že i tak sa nič nestane s dusou cloveka ,kedze ta je neznicitelná a je možné získat slavu a ine veci a ze ked aj neverí niekto v nesmrtelnu dusu i tak ako telo má smrt istu . Ze je treba to cele brat v kontexte nejakych planov s ludmi a ludstvom a kazdy tam ma svoju ulohu a je na nom ,ako sa jej zhostí .Śamozrejme je to iba moja snaha nejak volne to pretlmocit .


15.
označiť príspevok

ether muž
   14. 6. 2009, 23:28 avatar
ešte že máme Valhallu...


17.
označiť príspevok

činčin žena
   15. 6. 2009, 07:34 avatar
Guliver, no tvoju otazku odpovie druhá: Ktože to bol, čo viedol križiacke vojny?


19.
označiť príspevok

Martinekk muž
   23. 7. 2009, 09:57 avatar
Tiež niesom veľmi múdry v tejto oblasti... Ale zakladateľ kresťanstva Ježiš Kristus sa nechal poraziť a vôbec nebojoval... Keď ho chcel učeník obrániť s mečom, sám mu povedal, aby meč stiahol.
Jeho nasledovníkov mučili a zabíjali...No oni učili ďalej.

Mne z toho vyplýva že vojna a krestanstvo sú nezlúčiteľné. A tí ostatní "kresťania" brali náboženstvo len ako zámienku pre vojnu.


20.
označiť príspevok

A-čko muž
   23. 7. 2009, 10:02 avatar
Pocul si pojmy jing -jang? Jezis predstavoval jinovu energiu-zosobnenú , takže len ustupoval až na smrt. Je to obycajny cyklus-dosiahol maximum v jangu a automaticky musel prejst v opacny extrem. Skratka dualita ku nemu je jangova a tak sa krestanstvo prejavuje, ako vybojne agresívne nabozenstvo -ved je to logicke  
Súhlasí Martinekk


21.
označiť príspevok

Martinekk muž
   23. 7. 2009, 10:15 avatar
Ty určite u Jonga aj nakupuješ.


22.
označiť príspevok

anonym7 žena
   1. 8. 2009, 01:08 avatar
ja som bývalá vojačka. bola som tam dva roky.
som veriaca, takže aj mňa trápila otázka, ako sa na to pozerá Boh, ak by som niekoho zabila, hoci v sebaobrane alebo na príkaz v boji. Je to otázka názoru. Každý si to vysvetlí po svojom.
Napríklad vojaci nemali problém podvádzať svoje manzelky/pochopitelne nie všetci/. Jeden vojak mi vravel, že on to nepovažuje za podvádzanie, a niekolkonásobne ju už podviedol. Proste on si to vysvetlí po svojom, ale v Biblii je napísané nezcudzoložíš /nie je tam nejaká výnimka, že môžeš, ak si prestaneš rozumieť so ženou , alebo ťa začne priťahovať iná/.

Takisto je v Biblii jasne napísané Nezabiješ- a nie je tam dodané, ak si vojak Slovenskej armády , tak máš výnimku zabiť. Výnimky neexistujú v kresťanstve. Ináč by tam Boh niečo dopísal. To už len ľudia špekulujú a dodávajú si tam nutné obrany. Kto vymyslel pojem nutná obrana. Je to právny pojem, a právo nie je stále morálne.
Ježiš zobral Petrovi z ruky zbraň, a ako niekto vyššie uviedol, on sa nebránil.

Uvidiem príklad: ak si napríklad nejaký mafián objedná vraždu, nájomný vrah ju vykoná za peniaze. Kto je vinník? Obaja. Jeden dal zavraždiť, druhý vraždil za peniaze.
Vo vojne vydá príkaz politik- pošle ho vojenským veliteľom- a vykoná to vojak. Vojak za peniaze. Vinní sú všetci, jeden to vymysleli a druhí si dali za to zaplatiť.
Ja som chodila každý mesiac na strelby, a veru som bola presvedčená, že ak ma pošlú ,tak budem zabíjať. ale myslím , že sa mi otupieval charakter takýmto myslením. Mama mi stále hovorila, či budem môcť vraždiť civilistov. tak to by som nemohla.
ak si vojak/ten vyššie uvedený, ktorý si sa pýtal na tento problém/ ja by som ti poradila, vykonávaj si svoje povinnosti, ale zatial ťa nikto neposlal bojovať. ale ak sa nechceš cítiť zle, a z armády len tak nemôžeš vystúpiť, tak žij s tým , že nikoho nikdy nezabiješ. ak by ti raz aj taký príkaz dali, nemusíš ho splniť. Ja som neplnila v armáde všetky rozkazy. Musíš sa vedieť aj vzoprieť. ale ak nezabiješ ty, napríklad nepriateľa, zabije on teba. Takže podľa toho, čo hovoril Ježiš, mal by si sa dať zabiť, ak príjdeš k takej situácii.Veď v armáde si platený aj za iné veci, môžeš pomáhať civilistom vo vojne, vojakom, vykonávaš aj iné poslania.
V armáde som sa s kňazom na túto tému nikdy nerozprávala. ale raz dávno nám jeden kňaz na náboženstve povedal, že zabíjanie vo vojne nie je zabíjanie. s týmto som vstupovala do armády, že ide o obranu. ale časom som zmenila názor.
Je to Ťažké, myslím že kresťania by nemali do vojska ani vstupovať.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 04:19,  Mna tu najviac laka to ze tu mozem S.I.S karom skorumpovanym vlastizradnym sfetovanym...
dnes, 01:52,  Zdravím. Pardon za názov témy, je jasné, že to mi zistí obvodný lekár po odbere krvy, ale...
dnes, 01:00,  https://www.youtube.com/watch?v=hjTcOYfMl9Y Svetlá dobrú noc, * ranexil *
dnes, 00:02,  Zdá sa, že tu máme späť mil a nička alias kacíra......*13 vitaj, kade si sa fľákal...
včera, 23:44,  100- áno a v 16 to tvrdím citáciu Poppera: "... že pravda je pre človeka...
včera, 23:25,  Čo ťa láka na tomto fóre, ale pravdu ?!!!!!!!!!!!!!!!
včera, 23:25,  Ale ja píšem pravdu. Pravda.
včera, 23:23,  Ak by si písala pravdu, tak nemáš dôvod chodiť na toto agresívne fórum, takže tvoj život...
včera, 23:17,  Môj život nikdy nebol nudný ani plytký. Ba naopak, je nesmierne bohatý a plný...
včera, 23:14,  Je to lož, je to len bohapustá súlož. *03*03
včera, 23:13,  Tak ty máš teda nudný život keď túto stránku berieš za najzaujímavejšiu, nechceš ešte...
včera, 23:12,  Áno. Pravda. *40
včera, 23:11,  Táto stránka je to najzaujímavejšie, čo sa mi v živote udialo. Záleží, ako sa na DF-ko...
včera, 23:06,  Ak chodí žena s dvomi chlapmi naraz ,berieš ju za štetku ? *06*06
včera, 23:04,  Ak pije každý raz za týždeň, každý týždeň, mám dôvodné obavy, že áno. Pravda.
včera, 23:03,  Ak si chlap vypije raz za týždeň, berieš ho za opilca ?
včera, 23:02,  Neberiem. :-) Pravda
včera, 23:01,  Ak si chlap vypije raz za pol roka, berieš ho za opilca ? *06*06
včera, 23:00,  Dobre. Neviem, ako by som reagovala, keby sa mi domov vrátil chlap z krčmy. Ja nemám chlapa....
včera, 22:56,  Presne tak, odpovedajte prosím čo možno najbližšie k pravde, ďakujem. *04
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 292 bytes in 0,206 seconds)