Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Existuje Boh? Sú dôkazy o tom, že existuje Boh?

145
reakcií
10123
prečítaní
Tému 11. februára 2008, 21:29 založil martinper.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
27. 12. 2008
26
19. 02. 2012
8
16. 04. 2013
23
20. 04. 2015
161
 
 


1.
označiť príspevok

martinper
   11. 2. 2008, 21:29 avatar
"Odplatou za hriech je smrť, ale Boží dar je večný život skrze Ježiša Krista nášho Pána."
Rímskym 6:23

"Vo svojej veľkej milosti nám daroval nový život v živej nádeji skrze vzkriesenie Ježiša Krista." 1 Petra 1:3

"Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného syna, aby každý, kto v Neho uverí, nezahynul, ale mal večný život." Ján 3:16

Otázka: "Existuje Boh? Sú dôkazy o tom, že existuje Boh?"

Odpoveď: Existuje Boh? Je zaujímavé koľko pozornosti sa venuje tejto otázke. Posledné prieskumy ukazujú, že viac ako 90% ľudí na svete verí v existenciu Boha alebo nejakej vyššej moci. Ale akosi situácia je taka, že tí, čo veria, že Boh existuje sú zodpovední za dôkazy o tom, že Boh naozaj existuje. Ja osobne si myslím, že by to malo byť naopak.

Akokoľvke, existencia Boha nemôže byť dokázaná ani vyvrátená. Biblia dokonca hovorí, že musíme vierou prijať fakt, že Boh existuje: “Bez viery však nie je možné ľúbiť sa Bohu. Lebo ten, čo pristupuje k Bohu, musí veriť, že Boh je a odplatí hľadajúcim Ho” (Židom 11:6). Ak by Boh chcel, jednoducho by sa ukázal a celému svetu by dokázal, že existuje. Ale ak by to urobil, už by nebola potrebná žiadna viera. "A Ježiš mu riekol: 'Pretože si ma videl, uveril si; blahoslavení, ktorí nevideli a predsa uverili'” (Ján 20:29).

To však neznamená, že niet žiadnych dôkazov o Božej existencii. Biblia hovorí: “Nebesia rozprávajú o sláve Božej a dielo jeho rúk zvestuje obloha. Deň dňu oddáva zvesť, noc noci podáva poznanie. Niet reči, nieto slov, nepočuť ich hlas. Ich zvuk sa nesie po celej zemi a ich slová až na okraj sveta” (Žalm 19:1-4). Pohľad na hviezdy, pochopenie nekonečnosti vesmíru, pozorovanie divov prírody, nádhera zapadajúceho slnka – všetky tieto veci ukazujú na Boha Stvoriteľa. Ak tieto nestačia, dôkaz existuje ešte aj v našom srdci. Kazateľ 3:11 nám hovorí, “…On vložil večnosť do srdca človeka…” Je niečo niekde hlboko vnútri našej bytosti, čo cíti, že je ešte niečo viac ako tento život a niekto, kto presahuje tento svet. Intelektuálne môžeme popierať toto poznanie, ale Božia prítomnosť v nás a cez nás neprestáva. Napriek všetkému tomuto nás Biblia varuje, že niektorí budú navždy popierať Božiu existenciu, “Blázon hovorí vo svojom srdci: ‘Niet Boha.’” (Žalm 14:1). Keďže viac ako 98% ľudí v celej histórii, vo všetkých kultúrach, vo všetkých civilizáciach, na všetkých kontinentoch verili v existenciu nejakého Boha – musí byť niečo alebo niekto, kto inšpiruje túto vieru.

Okrem biblických argumentov v prospech Božej existencie, sú aj logické argumenty. Po prvé, ontologický dôvod. Najznámejší ontologický dôvod dokazuje Božiu existenciu pomocou konceptu Boha. Začína definíciou Boha ako “toho, od ktorého nič väčšie nemožno myslieť.” Ďalej argumentuje, že byť je viac ako nebyť, a teda aj najvyššia mysliteľná bytosť musí existovať. Ak by Boh neexistoval, nebol by najväčšou mysliteľnou bytosťou – ale to by protirečilo samej definícii Boha. Po druhé, teleologický dôvod. Teleologický dôvod hovorí, že keďže celý vesmír je riadený úžasným systémom, musí existovať aj pôvodca tohto systému. Napríklad, ak by zem bola čo len o pár míľ bližšie alebo ďalej od slnka, život v takej podobe ako existuje na zemi by nebol možný. Ak by pomer prvkov v našej atmosphere bol čo len o pár percent odlišný, všetky živé bytosti na zemi by zahynuli. Pravdepodobnosť náhodného vzniku jedinej bielkovinovej molekuly je 1 k 10243 (to je 10 s 243 nulami). A jediná bunka pozostáva z miliónov bielkovinových molekúl.

Tretím logickým dôvodom Božej existencie je kozmologický dôvod. Každý dôsledok musí mať príčinu. Celý vesmír a všetko v ňom je dôsledkom. Musí byť niečo, čo spôsobilo, že všetko vzniklo. V konečnom dôsledku musí byť nejaká prvotná “príčina”, ktorá spôsobila, že všetko ostatné vzniklo. Táto prvotná príčina je Boh. Štvrtý dôvod je známy ako morálny dôvod. Všetky kultúry v dejinách mali určité zákony. Každý má zmysel pre rozoznávanie dobra a zla. Vražda, klamstvo, krádež a nevera sú takmer univerzálne odsudzované. Odkiaľ pochádza tento zmysel správneho a nesprávneho ak nie od Svätého Boha?

Napriek všetkému tomuto nám Biblia hovorí, že ľudia odmietnu jasné a nepopierateľné poznanie Boha a namiesto toho uveria klamstvu. Rímskym 1:25 hovorí: “Všetci tí, čo pravdu Božiu zamenilil za lož, uctievali stvorené veci a im slúžili miesto Stvoriteľovi, ktorý je požehnaný naveky. Amen.” Biblia tiež hovorí, že ľudia nemajú výhovorku prečo neveria v Boha: “Lebo čo je neviditeľné z Neho, Jeho večná moc a božskosť – to od stvorenia sveta rozjímaním môžu pozorovať z Jeho diel, aby nemali výhovorky” (Rímskym 1:20).

Ľudia hovoria, že neveria v Boha, lebo to nie je “vedecky” dokázané. Skutočným dôvodom je, že keby pripustili, že Boh je, museli by tiež uznať svoju zodpovednosť pred Bohom a potrebu Božieho odpustenia (Rímskym 3:23; 6:23). Ak Boh existuje, potom sme pred Ním zodpovední za naše skutky. Ak Boh neexistuje, potom si môžeme robiť čo chceme bez toho, aby sme sa starali, že bude Boží súd. Verím, že z tohto dôvodu toľkí lipnú na evolučnej teórii – ako alternative k viere v Boha Stvoriteľa. Boh existuje a nakoniec každý tuší, že On existuje. Už len fakt, že niektorí sa s toľkou agresiou pokúšajú vyvrátiť Jeho existenciu je argumentom v prospech toho, že je.

Dovoľte ešte jeden posledný argument v prospech Božej existencie. Ako viem, že Boh existuje? Viem, že Boh existuje, lebo s Ním hovorím každý deň. Jeho reč ku mne nie je počuteľná, ale cítim Jeho prítomnosť, Jeho vedenie, poznám Jeho lásku, túžim po jeho milosti. V mojom živote sa udiali veci, pre ktoré niet iné vysvetlenie, jedine, že Boh ich učinil. Boh ma zázračne zachránil a zmenil môj život tak, že nemôžem inak, len uznať a chváliť Ho za Jeho prítomnosť. Žiadny z týchto dôvodov sám osebe nemôže presvedčiť nikoho, kto odmieta uznať to, čo je take zjavné. Nakoniec, Božiu existenciu prijímame vierou (Židom 11:6). Viera v Boha nie je slepým krokom do tmy, je to bezpečné vkročenie do jasne osvetlenej miestnosti, kde sa nachádza ďalších 90% ľudí.


8.
označiť príspevok

JTull
   13. 2. 2008, 19:21 avatar
Prajem dobry vecer. Rad, by som vedel z ktorych zdrojov ste cerpali dokazy o Bozej existencii.


19.
označiť príspevok

JTull
   16. 2. 2008, 10:25 avatar
Martinper
Dokazy o Bozej existencii, ktore uvadzas podali, v tej ci onej podobe, filozofi napr.: Aristoteles, Maimonides, Tomas Akvinsky /kozmolo. dokaz/, Spinoza, Descartes, Anselm ... a uspesne vyvratili napr.: benediktinsky mnich Gaunilo, filozofi Tomas Akvinsky /ontol. dokaz/ Kant, Hume, Pascal ...


21.
označiť príspevok

JTull
   16. 2. 2008, 14:11 avatar
Martinper
Nastupom krestanstva nemozno vztah vedy a nabozenstva pokladat za idealny. Trvalo dlhe obdobie kym sa vede podarilo z podrucia cirkvi vymanit.
Vseobecne mozno povedat, ze veda hlada odpovede na otazku "ako /sa to deje, prebieha, stalo .../?" a nie "preco?". Pri hladani odpovedi, objavovani zakonov ... vyuzivajuc experimenty, pracuje s teoriami, tvrdeniami, poznatkami len takymi, ktore je mozne vyvratit, alebo potvrdit. Existencia /neexistencia/ Boha je v tomto pripade irelevatna. Do tejto oblasti samozrejme spada i evolucna teoria.


22.
označiť príspevok

JTull
   16. 2. 2008, 15:00 avatar
Martinper
Co sa tyka agresivnej reakcie neveriacich je niekedy naozaj neadekvatna. Ostava vsak len vo verbalnej polohe. A to o mnohych veriacich povedat nemozno.
LP Aqualung Hymnus 43 :
" Jestli Kristus dokaze spasit, at radeji spasi sam sebe pred krvi zacakanymi hledaci slavy, kteri uzivaji Jeho Jmeno pri zabijeni."


2.
označiť príspevok

martinper
   11. 2. 2008, 22:09 avatar
Nikto nie je ako Boh!!!


7.
označiť príspevok

fajer
   13. 2. 2008, 17:47 avatar
nič sa nedá ani dokázať ani vyvrátiť,nič ostane furt nič


3.
označiť príspevok

Degon
   12. 2. 2008, 10:43 avatar
Ani Ježíš (Kristus)???


4.
označiť príspevok

fajer
   12. 2. 2008, 21:04 avatar
čo keby ste pripustili,že boh je obyčajný vymysel,čo potom


5.
označiť príspevok

Degon
   13. 2. 2008, 10:24 avatar
Možno pripustiť, že boh (s malým b) je výmysel naivných ľudí, ale povedať to isté o BOHU Pôvodcovi sveta je bláznovstvom naivných ľudí.


6.
označiť príspevok

jos24
   13. 2. 2008, 13:57 avatar
...velke ci male "B", je to jedno a suhlasim - je to naivne...


9.
označiť príspevok

Degon
   14. 2. 2008, 09:54 avatar
Naivné je popierať svoj nos medzi očami...


10.
označiť príspevok

Richardus
   14. 2. 2008, 10:51 avatar
svoj nos cítiš a keď sa pozrieš do zrkadla tak ho aj vidíš ale boha...ou pardon Boha NIE
prečo sa nám neukáže ,vtedy by uverili všetci a museli by povedať -áno existuje
načo čaká? je to ako by si povedal v tom koši je lopta no ja dnu nevidím. musím ti veriť?
niektorým to stačí, niektorým nie.


11.
označiť príspevok

Kaonashi
   14. 2. 2008, 12:30 avatar
Degon,
naivné je veriť, že ten nos máme...vieme o tom len na základe našich zmyslov, sprostredkovane skrz naše vnímanie etc. Je pravdepodobné, že nos máme, pretože nám o tom hovorí zmyslová skúsenosť. Je ale možné, že naše vnímanie je nesprávne. Boha nevnímame ako podnet či vnem, môžeme ho vnímať len introspekciou, celkom subjektívne. (alebo ako halucináciu...teda stav keď predstavu považujeme za vnem, skutočnosť) Subjektívne je opakom objektívneho a subjektívne prežívanie jedinca alebo jedincov sa ťažko dá použiť na opísanie objektívnej reality, lebo takéto predstavy a obrazy majú s realitou ešte menej spoločného ako zmyslové vnemy a sú ťažko ovplyvnené psychikou (ale v menšej miere ako vnemy). Takže...ak povieš, že boh jestvuje, pretože cítiš srdéčkom, že ťa miluje a pod...alebo, že práve tvoj bôžik stvoril svet, pretože to tak stojí napísané kdesi...je to len tvoj pocit. A pocity neslúžia na poznávanie reality. Môžeš tiež používať logiku a snažiť sa rozumom dospieť k dôkazu božej existencie...ale pochybujem, že by tvoj pokus neskončil len ďalšou obyčajnou tautológiou.


12.
označiť príspevok

Kaonashi
   14. 2. 2008, 15:29 avatar
Degon,
naivné je veriť, že ten nos máme...vieme o tom len na základe našich zmyslov, sprostredkovane skrz naše vnímanie etc. Je pravdepodobné, že nos máme, pretože nám o tom hovorí zmyslová skúsenosť. Je ale možné, že naše vnímanie je nesprávne. Boha nevnímame ako podnet či vnem, môžeme ho vnímať len introspekciou, celkom subjektívne. (alebo ako halucináciu...teda stav keď predstavu považujeme za vnem, skutočnosť) Subjektívne je opakom objektívneho a subjektívne prežívanie jedinca alebo jedincov sa ťažko dá použiť na opísanie objektívnej reality, lebo takéto predstavy a obrazy majú s realitou ešte menej spoločného ako zmyslové vnemy a sú ťažko ovplyvnené psychikou. Takže...ak povieš, že boh jestvuje, pretože cítiš srdéčkom, že ťa miluje a pod...alebo, že práve tvoj bôžik stvoril svet, pretože to tak stojí napísané kdesi...je to len tvoj pocit. A pocity neslúžia na poznávanie reality. Môžeš tiež používať logiku a snažiť sa rozumom dospieť k dôkazu božej existencie...ale pochybujem, že by tvoj pokus neskončil len ďalšou obyčajnou tautológiou.


13.
označiť príspevok

jos24
   15. 2. 2008, 00:12 avatar
...a co tak "MATRIX"


17.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 2. 2008, 20:22 avatar
začnem tréning ovládnutia matrixu skákaním z paneláku...ak sa to nepodarí, čo už, jedna batéria hore-dole


14.
označiť príspevok

Degon
   15. 2. 2008, 10:51 avatar
Veriaci majú celkom konkrétne skúsenosti s Bohom. Boh sa zjaví tomu, kto je ochotný ho uznať a prijať a nie tomu, kto sa mu vzpiera a robí si z neho posmech. Myslím, že podobne sa správajú aj ľudia...
A k tej našej zmyslovej skúsenosti: Viete, že človek je schopný vnímať iba 2% z celkového existujúceho spektra elektromagnetického žiarenia? Už pes je na tom lepšie, lebo má pelšie vyvinutý zrak a sluch, ako človek. Nie je potom smiešne sa oháňať našimi zmyslovými skúsenosťami a uznávať iba to, čo nimi dokážeme postrehnúť?


16.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 2. 2008, 20:15 avatar
Hm...až na to, že tvoja osobnosť, tvoje ja, tvoje myšlienky, všetko čo poznáš, to všetko prišlo najprv cez zmysly. No...snáď okrem niektorých vrodených reflexov a pod.


15.
označiť príspevok

jos24
   15. 2. 2008, 16:57 avatar
...vescine ja jasne ze Boh je duchovna zalezitost, ze ked clovek veri tak si ho prispobi podla seba alebo podla toho ako bol vychovany, alebo kto nan vplyval, aj ked sa to nezda verim aj ja, len na to nepotrebujem nadiktovane nezmysly od nejakej ekonomicko-autoritarskej spolocnosti ako je cirkev, a to nemyslim len katolicku, priklady najdeme aj v "svatej vojne", i v ostatnych nabozenstvach a kulturach, ktore vacsinou pomahali udrzat ekonomicko politicku moc a kde sa viera za tymto ucelom zamerne meni na fanatizmus...


18.
označiť príspevok

Degon
   15. 2. 2008, 20:41 avatar
Áno, ale spájať fanatizmus iba s vierou v Boha je prehnané a nezmyseľné. Fanatické správanie možno pozorovať všade vo svete, v športe, politike, ekonomike v rodinnom živote, umení, vede a je preto prirodzenou ľudskou vlastnosťou. Nepopieram, že jestvuje aj náboženský fanatizmus v cirkvi (katolíckej), keď sa hlása láska a prejavuje sa nenávisť voči iným, čo len trochu inak zmýšľajú ako ja. Ale to je opäť ľudská vlastnosť a nie vlastnosť veriaceho človeka v Boha.


20.
označiť príspevok

jos24
   16. 2. 2008, 13:39 avatar
rad by som vedel, co si predstavujes pod pojmom fanatizmus napr. v umeni ci sporte...


23.
označiť príspevok

Degon
   16. 2. 2008, 17:48 avatar
Fanatizmus si predstavujem ako uprednostňovanie určitej činnosti pred ostatnými činnosťami a zveličovanie jeho významnu. Chápem to ako určité otroctvo. Preto za fanatizmus považujem aj závislosť (na cigaretách, drogách a pod.). Platí to podľa mňa aj v športe, keď športovci nepoznajú iné, iba šport, aby v ňom vynikli. A to isté je aj v umení. Umelec často spevu, hudbe, alebo herectvu zasvätí celý svoj život a všetko ostatné odmieta ako neúmerné tej svojej záľube.


24.
označiť príspevok

jos24
   16. 2. 2008, 20:46 avatar
neviem co Ti na to napisat, do istej miery snad aj to sa da povazovat za fanatizmus (lebo ked bezi niekto po ceste v teplakoch alebo v trenkach niekolko km, tak si poviem "to je ale fanatik"- ale myslim si ze spojovat zavislost, kumst a sport (a ich profesionalitu) s fanatizmom tak to sa mi zda nevhodne, ked niekto chce nieco robit na dobrej alebo velmi dobrej urovni musi sa do istej miery obetovat (ale nie ako napriklad samovrazedni fanatici) a musi tomu venovat ked nie vsetok cas, tak aspon vsetok volny cas - a to sa mi nevidi ako fanatizmus...


25.
označiť príspevok

Degon
   17. 2. 2008, 11:03 avatar
Tak konečne viem, o čo Ti ide. V slovníku cudzích slov je definovaný fanatizmus ako vášnivá a slepá horlivosť za nejakú ideu, alebo myšlienku. Ja som to popísal trochu obšírnejšie, lebo táto "horlivosť" sa netýka iba duchovných záležitostí. Ale Tebe ide o ten prejav fanatizmu, ktorý vidíme u samovražedných moslimských atentátnikov. Tu treba povedať, že ich skutky nie sú ani tak motivované ich vieroukou, ale politicky. Je to ich spôsob boja proti nepriateľom, ktorý ich chce zničiť. Tak to oni chápu a preto sú ochotní pre túto vec obetovať aj život. Ja tie ich samovražedné skutky nechápem ako prejav fanatizmu, ale tak, že nemajú možnosť iného účinnejšieho boja proti tej Izraelskej modernej technike, ktorej musia čeliť. Samovraždy a vraždy páchajú aj ľudia bez motívu, jednoducho preto, že ich život už zunoval. Ako v tých amerických školách. To je tiež fanatizmus?


26.
označiť príspevok

jos24
   17. 2. 2008, 17:11 avatar
...to si len potvrdil, ze cirkev a nabozenstvo su realizovane ako politicky boj a prostriedky sa pouzivaju akekolvek aj ked odporuju viere, alebo vieroucenie prisposobime...
...a to druhe to nie je fanatizmus ale choroba, pripadne vychova (lepsiepovedane nevychova)...


27.
označiť príspevok

Degon
   17. 2. 2008, 18:04 avatar
A neprišlo Ti na um, že cirkev môže byť aj zneužívané na politické ciele? Tak ako mnohé iné inštitúcie?
K tomu druhému iba toľko: Až budeš starší a budeš mať vlastné deti, budeš mať iný názor na výchovu. V mladom veku takto všetci rozprávajú...


28.
označiť príspevok

martinper
   17. 2. 2008, 23:10 avatar
Viete aká je pravdepodobnosť náhodného vzniku človeka? Koľko je to núl?

Že človek vznikol náhodou je také pravdepodobné, že keby tornádo prešlo cez skládku odpadu, tak z toho odpadu by vznikol Boening a ešte by sa aj sám naštartoval a odletel.


29.
označiť príspevok

martinper
   17. 2. 2008, 23:10 avatar
Viete aká je pravdepodobnosť náhodného vzniku človeka? Koľko je to núl?

Že človek vznikol náhodou je také pravdepodobné, že keby tornádo prešlo cez skládku odpadu, tak z toho odpadu by vznikol Boening a ešte by sa aj sám naštartoval a odletel.


30.
označiť príspevok

martinper
   17. 2. 2008, 23:12 avatar
Ak človek nemohol vzniknúť náhodou, tak by mal aj existovať Boh. Nie?


32.
označiť príspevok

Kaonashi
   18. 2. 2008, 12:52 avatar
Nie.


31.
označiť príspevok

fajer
   18. 2. 2008, 11:40 avatar
Všetko ľudské poznanie sa postupne rozvíja a zdokonaľuje.Aké osudné okolnosti majú na svedomí,že naše vedomosti o bohu sa nedostali ani o krok vpred.Najcivilizovanejšie národy a najhbší myslitelia sú v tej veci rovnako daleko ako najprimitínejší divosi a najvzdelanejší hlupáci.Dosiaľ každé náboženstvo sa zakladá iba na tom,čo v logike nazýva vedením dôkazu z toho,čo sa má ešte len dokázať.Výtvorí si neodvôvodnené predpokladý a potom ich používa ako dôkazy pre svoje tvrdenia.


33.
označiť príspevok

Degon
   20. 2. 2008, 10:14 avatar
Fajer, myslím, že tvoja argumentácia svedčí o zaujatosti a kto je zaujatý, nemôže prísť k objektívnemu nazeraniu pravdy a poznaniu. Sám sa dopúšťaš toho, čo iným vytýkaš. Ako v tom prísloví: Podľa seba súdim teba...


34.
označiť príspevok

fajer
   20. 2. 2008, 13:47 avatar
Prečo si mysliš ,že som zaujatý.Ja sa iba pítam,kde má náboženstvo logiku.


35.
označiť príspevok

Kaonashi
   20. 2. 2008, 15:03 avatar
Degon,
vodu kážeš, víno piješ


36.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   20. 2. 2008, 21:41 avatar
najvacsi dokaz existencie Boha, ste vy, a vsetko okolo vas...vsak ked existuje vyrobok, musi byt aj autor....a z nicoho nemoze vzniknut cely vesmir a svet....musi existovat Stvoritel, a takze existuje Boh, lebo On je Stvoritel vsetkeho


39.
označiť príspevok

JTull
   21. 2. 2008, 17:36 avatar
knihomol5
Dokazat neexistenciu Boha sa neda. Ak nemame dokazy o neexistencii niekoho, niecoho to este neznamena, ze ta osoba, alebo vec neexistuje. Dokazat existenciu Boha sa uz pokusali mnohi veriaci vedci, filozofi ... Ale zatial na kazdy ich argument sa nasiel prinajmensom rovnako logicky protiargument. Tebou spominane argumenty nic nevysvetluju, len posuvaju vznik sveta do inej roviny. Kto stvoril Stvoritela, a z coho stvoril Stvoritel tento svet?


40.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 22:57 avatar
a keďže sa NIEKTO snažil dokázať tú (ne)existenciu Boha, tak ako by sa ten niekto tu nabral....Ján 1:1- 5 Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Bôh.Ten, to Slovo bolo na počiatku u Boha.Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo. V ňom bol život, a ten život bol svetlom ľudí, a to svetlo svieti vo tme, a tma ho nezadržala.


55.
označiť príspevok

JTull
   22. 2. 2008, 17:02 avatar
knihomol5
Kto stvoril Stvoritela? A kedze z nicoho nemoze vzniknut vesmir a svet, z coho Stvoritel tvoril?


56.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   22. 2. 2008, 21:47 avatar
Boha nikto nikdy nevidel, lebo je nehmotný, a vieš čo znamená slovo stvoriť? znamená stvoriť z ničoho, vzniknúť z ničoho....


67.
označiť príspevok

JTull
   23. 2. 2008, 15:51 avatar
knihomol5
Prepac mi, ale prehliadol som Tvoju odpoved a na inom mieste som sa nou opakoval.
Ja viem, ze je Boh nehmotny, ale to nie je odpoved na otazku" kto ho stvoril? Odpovedou, by mohlo byt, ze je nekonecny, ale to mozeme tvrdit predsa i o hmote. Velky tresk vobec nemusi byt zaciatok. Co ked to tu "trieskalo" nekonecne vela krat a este bude a trieska vsade naokolo mimo horizont nasho vesmiru.
"....a z nicoho nemoze vzniknut cely vesmir a svet....", "...stvoriť? znamená stvoriť z ničoho, vzniknúť z ničoho...." Ak tomu dobre rozujem tak sice z nicoho nemoze vzniknut cely vesmir a svet, ale vzniknúť z ničoho moze ak to robi Boh. Ma to logiku, len ju nevidim.


68.
označiť príspevok

JTull
   23. 2. 2008, 16:21 avatar
knihomol5
Dufam, ze sa na mna nenahnevas za moj predosli prispevok. Nemyslel som to zle. Martinperovi som uviedol: "Dokazy o Bozej existencii, ktore uvadzas podali, v tej ci onej podobe, filozofi napr.: Aristoteles, Maimonides, Tomas Akvinsky /kozmolo. dokaz/, Spinoza, Descartes, Anselm ... a uspesne vyvratili napr.: benediktinsky mnich Gaunilo, filozofi Tomas Akvinsky /ontol. dokaz/ Kant, Hume, Pascal ..."
Tvoja prezyvka mi napoveda, ze mas rad knihy. Napis mi, ak to nie je odo mna moc trufale, ktore su Tvoje oblubene. Ja Ti doporucujem precitat roman o dejinach filozofie "Sofiin svet" od Jostein Gaardera.


94.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   1. 3. 2008, 10:48 avatar
Boh nemá začiatok ani koniec, je stály...a píše sa, že stvoril nebesia a Zem, on tu bol stále, ešte keď tu nič nebolo...a keďže je nehmotný, tak ho nik nestvoril, ale Zem je hmotná, a aj ten veľký tresk z niečoho musel vzniknúť, a určite to nebolo z ničoho, keď ani vzduch nebol, ...
rada čítam všetko, ale v prvom rade Bibliu, ale potom si prečítam hocičo


96.
označiť príspevok

JTull
   1. 3. 2008, 11:43 avatar
Knihomol5
Na tieto argumenty som uz parkrat reagoval. Mozem tvrdit: Hmota nema zaciatok ani koniec, jej zakladnou vlastnostou je zmena ... a pise sa clovek stvoril Boha na svoj obraz.
... "ateisticke teorie vzniku sveta su rovnako nevyvratitelne /dokazatelne/ ako nabozenske."


97.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   1. 3. 2008, 12:47 avatar
aj ja som už pár krát povedala, že svet nemôže len tak odrazu vznikúť z ničoho...a postupne vedci vyvracajú svoje dohady, že bol veľký tresk


100.
označiť príspevok

JTull
   1. 3. 2008, 14:37 avatar
Knihomol5
Kto tvrdi, nemyslim len seba, ze svet vznikol len tak odrazu z nicoho? V podstate to tvrdis Ty, ked pises ze svet stvoril Boh. Ved z coho ho stvoril, ked nicoho nebolo? Ja som spominal a tvrdim, ze je rovnako zmyslplne tvrdit, ze je hmota nekonecna ako tvrdit ze je nekonecny Boh.


70.
označiť príspevok

Krištof
   23. 2. 2008, 16:25 avatar
"Co ked to tu "trieskalo" nekonecne vela krat a este bude a trieska vsade naokolo mimo horizont nasho vesmiru."
JTull, vieš ako sa niekedy hovorí: áno, ale. :-) Podľa podloženej teórie tento vesmír má počiatok (napr. červený posun, reliktové žiarenie atď.). Určite je dôvod, prečo sa uznáva omnoho viac táto teória, ako nejaká iná. Pre nás je hlavné to, či práve tento vesmír má počiatok a nie niečo iné hypotetické.


71.
označiť príspevok

JTull
   23. 2. 2008, 17:00 avatar
Krištof
Kazdy "tresk" znamena vznik dalsieho vesmiru, kde mozu platit i ine fyzikalne zakony. To znamena ze vznikaju a zanikaju nekonecne mnohe vesmiri. Ale , aby sme si rozumeli vobec nechcem tvrdit, ze je to tak. Bude to asi taktowww.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Existuje nespocetne mnozstvo vesmirov s roznymi fyzikalnymi zakonmi. V najvatsom z nich ziju tvory milionkrat vacsie ako je nas vesmir. Zivia sa najcistejsou energiou zo vsetkych. Svojim na to usporiadanym organom, prijimaju zmes energii a vo svojom traviacom trakte ju oddelia a nepotrebne zhustuju do malych hmotnych velmi hustych guliciek /singularit/ a tie potom vypustia. Lenze im to strasne zapacha. Tak preto ich vypustaju mimo ich svet do prazdna. Tam samozrejme gulicka exploduje velkym treskom.www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


72.
označiť príspevok

Krištof
   23. 2. 2008, 17:09 avatar
JTull, aha  


73.
označiť príspevok

JTull
   23. 2. 2008, 20:01 avatar
Krištof
Pribeh o velkom tresku som vymyslel na odlahcenie temy. Dufam, ze i druhi ucastnici tohto fora to tak vnimaju.
Neviem ako vznikol vesmir. Mozno to ludstvo raz bude vediet. Doteraz vsak prehlbovanie nasich vedomosti dava viac otazok ako odpovedi. Vo svojich prispevkoch sa snazim ukazat, ze ateisticke teorie vzniku sveta su rovnako nevyvratitelne /dokazatelne/ ako nabozenske.


98.
označiť príspevok

Kaonashi
   1. 3. 2008, 13:14 avatar
To myslím vymyslel už Hume: Uspokojivo odôvodniť, prečo nemôže byť usporiadaný systém produktom brucha práve tak ako mozgu, môže teológ len ťažko


101.
označiť príspevok

JTull
   1. 3. 2008, 18:26 avatar
Kaonashi
Ano tiez si matne spominam, ze nieco podobne vymyslel Hume.
Teoria o tvoroch, ktori vo svojom traviacom trakte oddeluju cistu energiu od spinavych a ytvaraju z nich singularity, z ktorych potom velkym treskom vznikaju dalsie svety, si zasluzi Nobelovu cenu za fyziku. Nech niekto dokaze ze nie je pravdiva!


102.
označiť príspevok

Kaonashi
   1. 3. 2008, 18:43 avatar
Nikto nedokáže ani opak, na Nobelovku to teda bohužiaľ nie je...ale bestseller alebo nová sekta by z toho byť mohli


103.
označiť príspevok

JTull
   1. 3. 2008, 18:58 avatar
Kaonashi
... aka skoda ... Uz som sa tesil.


37.
označiť príspevok

Degon
   21. 2. 2008, 16:48 avatar
Pre mňa je absurdné hladať, alebo požadovať dôkazy o existencii Boha. Ja Ho každodenne prežívam a radujem sa z Jeho prítomnosti a dobroty. Myslím, že aj Knihoimol5 to takto cítí a to je dobre, že je nás viac...


74.
označiť príspevok

JTull
   23. 2. 2008, 20:27 avatar
Degon
Scasti suhlasim.
Dve veci naplnuji mysl vzdy novym a vzrustajicim obdivem a uctou, cim casteji a vytrvaleji se jimi premysleni obira: Hvezdnate nebe nade mnou a mravni zakon ve mne ... Prvy pohled na nescetne mnozstvi svetu nici takrka moji dulezitost jako animalniho tvora, ktery hmotu, ze ktere povstal, musi sve planete /pouhemu bodu ve vesmiru/ opet vratit byl kratkou dobu /nevime jak/ opatren silou k zivotu. Druhy pohled naproti tomu pozveda mou hodnotu jako inteligence, pozveda ji nekonecne mou osobnosti, v niz mravni zakon zjevuje zivot nezavisly na animalnosti i na celem zmyslovem svete ...
Immanuel Kant


38.
označiť príspevok

Kaonashi
   21. 2. 2008, 16:55 avatar
A na druhej strane sveta zase prežívajú ľudia prítomnosť iných bohov...a ich bohovia sú tiež stvoritelia všetkého a ani tu a ani tam ľudí pravda nezaujíma, lebo ilúzie sú krajšie.


41.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 22:59 avatar
Je len jeden Bôh, Stvoriteľ všetkého....Všetci ľudia, hocijakého náboženstva sa modlia k jednému a tomu istému Bohu


42.
označiť príspevok

jos24
   21. 2. 2008, 23:27 avatar
...tak ten boh je potom chameleon a vie sa prevtelovat do roznych podob a ras a niekedy aj zvierat, ba aj veci


44.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 23:33 avatar
Bôh je všade, úplne všade, neexistuje miesto vo vesmíre, ani na Zemi, kde by nebol


43.
označiť príspevok

Kaonashi
   21. 2. 2008, 23:32 avatar
takže ak sa všetci modlia k jednému, je totálne jedno k akému patrím náboženstvu...môžem kľudne uctievať aj Belzebuba...veď je to stále ten istý boh
asi si vymyslím zopár vlastných bohov, mne ušitých na mieru...veď je to jedno


45.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 23:36 avatar
ano, lebo existuje len jeden Bôh Hospodin, len jeden Stvoriteľ sveta a vesmíru, života i smrti, skrátka všetkého


46.
označiť príspevok

Kaonashi
   21. 2. 2008, 23:44 avatar
stvoriteľ zemetrasení, malárie, AIDS, 10 km asteroidov rútiacich sa na zem, stvoriteľ genetických vád, rakoviny...


47.
označiť príspevok

Kaonashi
   21. 2. 2008, 23:46 avatar
dokonalý boh by tvoril dokonalé veci, svet je asi tak dokonalý ako ochrana na Windowse...buď je neschopný, nezáleží mu na tom alebo robí chyby naschvál a je sadista


48.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 23:55 avatar
a vysvetli mi, má byť dobrý k ľudom, ktorí ho popierajú, ktorí popierajú svojho Stvoriteľa? nečinia podľa jeho prikázaní....musia byť aj tam nejaké pravidlá...ľudia sú si samy na chybe


51.
označiť príspevok

Kaonashi
   22. 2. 2008, 08:24 avatar
utrpenie a bolesť stíha každého bez rozdielov


57.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   22. 2. 2008, 21:49 avatar
a prečo potom každý človek nemá rakovinu? alebo kdejaké iné choroby? prečo niektorí ľudia takmer vôbec nebývajú chorí? len mi nepovedz, že sa stravujú zdravo...hocikto sa stravuje zdravo, a predsa je stále chorí....waw....nepovedz, že bolesť pri pôrode postihuje aj mužov...hmm...to som nevedela...kedy ideš rodiť?


49.
označiť príspevok

jos24
   21. 2. 2008, 23:55 avatar
...boh je vsade,... lebo je v hlavach, ale len niektorych...nemal by si mat nik "knihomol" ale "bibliomol'...a maj sa idem spat...


50.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   21. 2. 2008, 23:57 avatar
Boh je všade, v každej hlave


52.
označiť príspevok

Kaonashi
   22. 2. 2008, 08:25 avatar
v každej nie...ale len v hlave hej


53.
označiť príspevok

Degon
   22. 2. 2008, 11:19 avatar
Knihomol5, vidíš, že sa s nimi nedá rozumne, ani inak diskutovať. Nemožno zlúčiť dobro so zlom, lásku s nenávisťou, pravdu so lžou, nebo s peklom, svetlo s tmou a vieru v Boha s ateizmom. To naveky ostane oddelené a tak je to správne...


54.
označiť príspevok

Kaonashi
   22. 2. 2008, 13:57 avatar
vraj diskutovať...rozumne...to by jedna strana nemusela byť závislá pri argumentácii od jediného myšlienkového zdroja a nemala by len slepo kopírovať a citovať


58.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   22. 2. 2008, 21:53 avatar
vari sa všetky archeologické nálezy nezhodujú s Bibliou? poviem Ti tak, že sa zhoduje všetko...a ak tomu neveríš, tak si prečítaj napríklad Kauza Stvoriteľ, Kauza Kristus, a aj ďalšie knihy, a keby Ti to nestačilo, tak sa môžeš stať archeológom a ísť sa presvedčiť na vlastné oči. a kto Ti tu kopírujem? nie náhodou Ty? a citovať Bibliu sa hádam môže, je to Božie slovo, list od Boha určený nám ľudom....takže dúfam, že neostane zatvorený, ale že si pretrhneš obálku a prečítaš si tú najradostnejšiu správu určenú pre Teba, a pre každého


59.
označiť príspevok

Kaonashi
   22. 2. 2008, 21:55 avatar
hej, našli napríklad zakopanú božskú podstatu JK

škoda reči...


60.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   22. 2. 2008, 22:04 avatar
Ježiš Kristus vstal z mŕtvych, a išiel do neba, vystúpil tam...takže na Zemi sa nemá čo nájsť, ale nájdu sa všetky miesta spomínané v Novom zákone, veľa udalostí, čo sú spomínané v Novom zákone, sú potvrdené aj v iných spisoch, ktoré nepísali kresťania, alebo Židia, vari nepanoval Herodes, alebo ďalší panovníci? podľa mňa to nie je škoda reči


62.
označiť príspevok

Kaonashi
   23. 2. 2008, 08:06 avatar
ale je...to, že panoval Herodes a podobné veci...to nedokazuje, že by bol JK božím synom...to len dokazuje, že panoval Herodes počas jeho života...

zamyslieť sa...skús


66.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   23. 2. 2008, 09:47 avatar
nie? konkrétne toto nedokazuje, ale keď sa pozrieš na jeho skutky, slová, a podobné vlastnosti, tak Ti asi dojde, ak nie si nejaké mesačné bábätko, že to nemôže byť normálnz človek ako si ty...keď sa pozrieš sko robil tie skutky, ako uzdravoval, daval najesť tisícom z pár chlebov a rybičiek, a ešte ostalo koľko veľa jedla....


77.
označiť príspevok

Kaonashi
   24. 2. 2008, 15:48 avatar
ak nie je človek idiot, tak nepovažuje všetko čo mu povedia automaticky za pravdu


105.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   14. 3. 2008, 22:55 avatar
mňa NIK neviedol k Bohu, ak ťa to zaujíma....sama, úplne sama som zistila, že aká som hriešna, a že sú len dve cesty-nebo a peklo, Boh a Satan....a zistila som aj to, že k Bohu sa dá dostať jedine vierou v Pána Ježiša Krista...
a za to som veľmi vďačná, že mi Boh dal milosť spoznať aká som bola hriešna, a že mi dal spoznať Pána Ježiša ako svojho Spasiteľa


61.
označiť príspevok

luckap
   23. 2. 2008, 07:35 avatar
Ježiš je Boh Spasiteľ,Stvoriteľa,Uzdraviteľa Priateľ.Boh bude navždy.Veriaci sa radujú z Jeho prítomnosti,lásky a Jeho priateľstva.Vedia, že život s Ním je úžasný a nevymenili by to.Ja som veriaca a verím v Boha ,milujem Ho a VIEM že ŽIJE.Nie je to naivné ani výmysel ľudí.Koľkým ľuďom sa zjavil! Biblii máme toľko veľa.Doonca i v historických spisoch z tých čias, je písané o Ježišovom božstve.Je nezmyselné myslieť si že Boh neexistuje, veď On nám svoju existenciu stále dokazuje i čp sa týka prírody okolo nás-nikdy by nemohlo niečo také krásne vzniknúť samé,a nie to výbuchom.


63.
označiť príspevok

Kaonashi
   23. 2. 2008, 08:06 avatar
povedz, čo sa ti stalo? aká strašná vec, že si musela hladať v útechu v tomto?


65.
označiť príspevok

jefitto4444
   23. 2. 2008, 09:44 avatar
Ale Biblia nevraví, že veľký tresk nemohol byť. On je vedecky dokázaný. To, čo bolo pred vznikom vesmiru, sa dozvieme až po smrti


64.
označiť príspevok

jefitto4444
   23. 2. 2008, 09:42 avatar
A čo si mysléte, ako asi vznikol svet? Kto stvoril prvý atóm, alebo ako to vôbec celé vzniklo???????
Musel niekto začať aspoň úplne prvú časť. Čiže Boh stvoril vesmír. V Biblii sa nepíše, že stvoril vesmír v dnešnej podobe. Možno stvoril prvý atóm a potom sa jeho vôľou vytvoril cez veľká tresk vesmír. Nemohol predsa svet vzniknúť iba náhodou, keď nemal z čoho. Teda jediné vysvetlenie začiatku sveta spočíva v BOHU, ktorý stvoril aspoň to najprvšie, čo bolo hmotné. TO JE SKUTOČNÝ DOKAZ EXISTENCIE BOHA, hoci nehovorím, že nášho Boha JAHVEho. Preto je ale ateizmus bludom, lebo neuznáva nijakého boha.
Spýtate sa: Ako viem, že práve náš Katolícky Boh stvoril svet? Nijako. Je to len viera. Dôležité ale je, že nejaký boh určite existuje.

Keby to bol alah, svet by bol zničený svätými vojnami.

Iný dôkaz existencie Boha Jahve:
Vedecký je dokázané, že Židia naozaj vyhrávali bitky, ktoré sa opisujú v Biblii. ako mohli Židia vyhrať bitku nad Amalekítmi, keď nevedeli bojovať, a amalekúti sa narodili s mečom v ruke? ako Dávid dokázal zabiť Goliáša? Ako Samson roztrhol leva na dva kusy holými rukami? Existencia Goliáša bola vedecký dokázaná. Tak isto aj vyhrané Židovské bitky. Život Ježiša bol tiež dokázaný a takisto aj jeho ukrižovanie, lebo sa našiel jeho kríž, ktorí Boh vyznačil zmŕtvychvsatním istej ženy (keď na kríž položili mŕtvu ženu, ožila). To všetko sú dôkazy existencie Boha


75.
označiť príspevok

fajer
   23. 2. 2008, 21:00 avatar
nehnevaj sa ,ale žiadny dôkaz v tvojom článku nevidím,opisuješ tu len nepodložené fantasmagorie.


81.
označiť príspevok

jefitto4444
   25. 2. 2008, 14:16 avatar
Nemám chuť, ani vedomosti ti to tu vedecký opisovať. Okrem toho- nepochopil by si


84.
označiť príspevok

Kaonashi
   25. 2. 2008, 16:32 avatar
v skutočnosti to len nemáš ako obhájiť, ani nevieš čo znamená slovo atóm...inak by si nepísal to čo píšeš

Keby to bol alah, svet by bol zničený svätými vojnami. - HEHEHE...no comment

mimochodom...rím vs. židia = 1:0...židia vs. novobabylonská ríša...no hádaj kto zase vyhral...židia vs. nemci? :-DDD


78.
označiť príspevok

Kaonashi
   24. 2. 2008, 15:51 avatar
Ja tvrdím, že vesmír stvoril superinteligentný údený sleď z inej dimenzie a stvoril ho z 20kg hnedého cukru.


69.
označiť príspevok

Richardus
   23. 2. 2008, 16:23 avatar
Ale kto stvoril Boha? a nehovorte mi ze Boh nema zaciatok, to je blbost vsetko raz musi vzniknut vsetko ma svoj zaciatok


76.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   23. 2. 2008, 22:53 avatar
Bôh bol, je a bude...nemá začiatok, ani koniec....je stály


79.
označiť príspevok

Kaonashi
   24. 2. 2008, 15:53 avatar
Nie je stály, mení sa podľa módy...v Starom Zákone je to pomstychtivý autoritatívny vojnový boh, v Novom je z neho zrazu stelesnená láska.

Ale aj na toto sú už vymyslené protiargumenty, aby tí čo chcú mohli zotrvať v lži.


80.
označiť príspevok

jefitto4444
   25. 2. 2008, 14:15 avatar
Tvoj mozog nie je stály. Keď si sa narodil, mal normálnu veľkosť. A mení sa podľa módy. V dnešnej dobe majú mnohí ľudia malé mozgy, napr. fajčiari, gamblery a alkoholici.
mimochodom. Ten tvoj avatar sa podobá tvojej inteligencii 


82.
označiť príspevok

Kaonashi
   25. 2. 2008, 15:19 avatar
radšej sa ani neozývaj, strápňuješ sa


83.
označiť príspevok

Kaonashi
   25. 2. 2008, 15:22 avatar
aha...vek 14 rokov...bjútifl :D


85.
označiť príspevok

jefitto4444
   26. 2. 2008, 14:40 avatar
Vieš. Ja som v kostole každý skoro každý deň, lebo som organista. A Počúvam kázne. Viem teda ako tak argumentovať v porovnaní s tvojími myšlienkovými pochodami.


86.
označiť príspevok

jos24
   26. 2. 2008, 14:48 avatar
...a tvoj mozok sa ako meni?...


88.
označiť príspevok

JTull
   26. 2. 2008, 15:47 avatar
jefitto4444
... prisli ku mne "Svedkovia Jehovovi" a chceli som mnou diskutovat. Spytali sa ma ci som cital Bibliu. Odvetil som, ze ano a zaujimal som sa ake knihy citaju oni. Odvetili mi, ze im postacuje slovo Bozie pripadne tlac, ktoru vydavaju. Myslis si, ze ludia takto jednostranne zamerani dokazu zmysluplne argumentovat?


91.
označiť príspevok

Kaonashi
   26. 2. 2008, 15:51 avatar
Nechceš uzavrieť stávku na to čo ti odpovie? Ale myslím, že by sme stavili na tú istú vec...


95.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   1. 3. 2008, 10:52 avatar
odkiaľ si už len zobral, že bol pomstichtivý a podobný Boh? za to, že ľudia neposlúchajú svojho Stvoriteľa, tak na to asi aj musia nejako doplatiť, hádam ty by si nechal svoje dieťa aby sa ti hralo s motorovou pílou, a pritom ma len rok a pol?
Príslovia 29:15 Prút a káranie dáva múdrosť; ale rozpustilé decko robí svojej matke hanbu.
a keďže je Bôh náš Otec, tak aj jemu robíme hanbu svojim správaním, tak nás musí nejako trestať..a sme si len a len samy na chybe


99.
označiť príspevok

Kaonashi
   1. 3. 2008, 13:18 avatar
potopa...zabil skoro všetkých ľudí, tiež sodoma a gomora
mojžiš a jeho pochybnosti o yhwh - nedovolil mu vstúpiť do zeme zasľúbenej
eva a jablko - za 1 zlyhanie utrpenie celého ľudstva
je to despota? je

ak bôh človeka zabije, tak ho nechce napraviť...lebo po smrti sa už sotva napraví

slobodná vôľa? nie, ak máme slobodnú vôľu...sme za ňu kruto trestaní


104.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   14. 3. 2008, 22:53 avatar
waw....tuším ľudia neposlúchali Boha, sami si boli na vine, a aj jeden hriech nás oddeľuje od Boha ako milióny hriechov, presne takisto....
a Noe staval archu mnoho storočí, a popri stavaní vravel ľuďom, že čo sa má stať, a aj prečo...ale tí sa mu vysmiali, lebo boli presne takí ako vačšina dnešných ľudí.....
slobodná vôľa....potom sa nezabudni čudovať nad tvojím rozsudkom, ktorý bude mať nad Tebou Boh, keď ti povie, no tak...neprijal si Pána Ježiša ako svojho Spasiteľa, a je jasne napísané, že jedine cez Pána Ježiša Krista sa dá dostať k Bohu ako k otcovi...vierou, nie skutkami....a ešte k tej slobodnej vôli, keď popieraš svoju existenciu, tak potom sa nečuduj ako skončíš


106.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 09:00 avatar
nečudujem sa, skončím ako všetci. mŕtvy.


107.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 10:39 avatar
tento pozemský život je len príprava na večnosť, ktorá nikdy neskončí...tu sa rozhodneš kde chceš tráviť čas vo večnosti...


108.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:02 avatar
uhm...či v hrobe...alebo na roztpylovej lúke...alebo inak


111.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:16 avatar
a existujú len dve cesty po smrti...nebo a peklo


112.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:18 avatar
z článku o fanatikoch:
· potreba jednoduchosti ako redukcia mnohoznačných súvislostí na niekoľko princípov a poučiek, ktoré sa dajú jednoznačne a jednoducho formulovať

Hodnota myšlienok nesmie byť spochybnená. Svet delia na „dobrý“ a „zlý“, vždy majú iba dve možnosti „buď/alebo“... Majú sklony k zjednodušovaniu súvislostí, aby vylúčili čo najviac rozporuplných faktov.

sedí ako riť na šerbel


113.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:21 avatar
takže podľa teba je Bôh blázon...a Biblia je nemenná, kto z nej odníme, alebo niečo zmení, tomu Bôh vezme meno z Knihy života


114.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:32 avatar
ako zoznam poslušných a neposlušných detí Mikuláša...hehehe


115.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:51 avatar
fakt veľmi vtipné, hahaha....Mikuláša si vymysleli ľudia, tak ako Kráľovnú nebies-Pannu Máriu...ale ľudia samy nevznikli, a tak si nevymysleli ani Boha...lebo Stvoriteľa si nemožno vymyslieť


118.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:55 avatar
podceňuješ ľudskú kreativitu mimochodom, sv.Mikuláš je historická postava...


120.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:57 avatar
historická postava z roku 1600...síce hej, aj včerajšok je história....a inak je zvláštne, že ľudia uctievajú ľudí a nie Boha...nijaký Mikuláš sa nespomína v Biblii


121.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:58 avatar
ani kvantová mechanika či žiarovka sa tam nespomínajú


124.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:00 avatar
neviem, že by ľudia uctievali žiarovku...a tá má trochu iný význam ako Mikuláš v predstavách ľudí...


125.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 12:01 avatar
predstavy...veru, sú to len samé predstavy...


127.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:03 avatar
ale podľa tvojho rozmýšľania neexistujú ani tie predstavy


130.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 12:04 avatar
aspoň niekto tu premýšľa...hoci aj nesprávne, vždy je lepšie sa držať vlastného rozumu ako slepo príjmať cudziu ideológiu


132.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:07 avatar
problém je v tom, že ja sa riadim vlastnou hlavou, ale ty sa riadiš cudzou hlavou....vari sa archeologické nálezy nezhodujú s Bibliou? vari neexistuje Jeruzalem, Egypt, podobné veci? či sa nenašli rôzne veci, ktoré sa spomínajú aj v Biblii?


134.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 12:12 avatar
iste...veď aj Mekka a Medina jestvujú, aj Kaaba v Mekke...hurá, stanem sa moslimom :D


139.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   16. 3. 2008, 22:12 avatar
čítala som aj Korán, ak ťa to zaujíma, porovnala som si ho s archeologickými nálezmi, akurát okrem týchto dvoch miest sa nenašlo NIČ viac...ale keď som si porovnala Bibliu, tak sa našla väčšina miest a vecí spomínaných v nej, aj panovníci sa zhodujú, aj udalosti z iných zdrojov, aj archeologické nálezy....


141.
označiť príspevok

Kaonashi
   16. 3. 2008, 22:18 avatar
o živote Mohameda sa toho vie veľa...ale škoda reči, umri šťastná v ilúzii, mne je to jedno


87.
označiť príspevok

Kaonashi
   26. 2. 2008, 15:45 avatar
jefitto: tak sa predveď, zatiaľ to nestálo za veľa

jos24: ak predpokladáme, že nejaký mozog má a nie len magnetofónovú pásku s nahratými kázňami a Bibliou


89.
označiť príspevok

Makovec
   26. 2. 2008, 15:47 avatar
Niektorý tu spomínate, že sa vám boh, alebo Boh zjavil. Viete mi vysvetliť ako sa vám zjavil? Niekde totiž píšete, že je Boh všetko a všade. Odpustite mi, ale neviem si predstaviť ako sa može všetko zjaviť


90.
označiť príspevok

Kaonashi
   26. 2. 2008, 15:49 avatar
Sranda, že za myšlienku panteizmu (boh je všetko a všade) Giordana Bruna upálili


92.
označiť príspevok

Makovec
   26. 2. 2008, 15:54 avatar
Upálili aj Galilea...trochu neskoro priznali, že Zem sa točí.


93.
označiť príspevok

Kaonashi
   26. 2. 2008, 15:56 avatar
Jeho neupálili, dostal domáce väzenie.


109.
označiť príspevok

jefitto4444
   15. 3. 2008, 11:02 avatar
Kaonashi
Tým Boha ľudia zabili si asi myslel Ježiša. Omyl. Ježiša nikto nezabil. Vlastne zabili ho po našoum vnímaní, ale on len dokončil to, načo bol zoslaný na zem. Bol zoslaný na to, aby ho ukrižovali. Nie na to, aby robil zázraky. smrťou a zmrtvychvstaním nás zachránil od večnej smrti (teda od pekla). Máme možnosť byť spasení.

Potopu, Sodomu a gomoru si ľudia spôsobili sami. Boh to dopustil, ale prečo? pretože ho ľudia medzi sebou nechceli. Mohol tomu zabrániť. Veď ešte Abrahám prosil boha o ľútosť nad Sodomou :
Nato sa mužovia pobrali odtiaľ a i šli do Sodomy; Abrahám však stál ešte pred Hospodinom. I pristúpil Abrahám a povedal: Či zahubíš s bezbožným aj spravodlivého? Možno bude v meste päťdesiat spravodlivých; či ich zahubíš a neodpustíš miestu pre päťdesiat spravodlivých, ktorí sú v ňom? Vystríhaj sa konať tak, aby si s bezbožným usmrtil aj spravodlivých. Potom by spravodlivý pochodil ako bezbožný. Vystríhaj sa toho! Či by ten, čo súdi celú zem, nemal konať spravodlivo? I riekol Hospodin: Ak v Sodome, v obvode mesta nájdem päťdesiat spravodlivých, odpustím kvôli nim celému tomu miestu. Abrahám odpovedal: Hľa, odvážil som sa hovoriť so svojím Pánom, i keď som len prach a popol. Možno bude spravodlivých o päť menej ako päťdesiat; či pre tých piatich zahubíš celé mesto? I riekol: Nezahubím, ak tam nájdem štyridsaťpäť. On mu však hovoril ďalej: Možno sa ich tam nájde štyridsať. I riekol: Kvôli štyridsiatim to neurobím. A povedal: Nech môj Pán nevzbĺkne hnevom, ak budem ešte hovoriť: Možno sa ich tam nájde tridsať. On však na to riekol: Neurobím to, ak tam nájdem tridsiatich. Potom povedal: Hľa odvážil som sa hovoriť so svojím Pánom. Možno sa ich tam nájde dvadsať. I riekol: Ani kvôli dvadsiatim nezahubím. A hovoril ďalej: Nech môj Pán nevzbĺkne hnevom, ak budem ešte raz hovoriť: Možno sa ich tam nájde desať. A On riekol: Ani kvôli desiatim nezahubím. Keď s Abrahámom dohovoril, Hospodin odišiel a Abrahám sa vrátil na miesto svojho pobytu.

Boh bol ochotný upustiť od svojho zámeru ak by Abrahám našiel v Sodome aspoň 10 spravodlivých (sodoma bola taká veľká ako dnešná Žilina. A čo je 10 spravodlivých z toľko ľudí?). Ale nenašlo sa tam ani toľko spravodlivých, Boh ich teda zrušil, aby nedajbože nenakazili iné národy svojím učením


110.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:05 avatar
Hm...Rím v dobe úpadku nikto nezrušil...len prišli barbari a bol úpadok ešte väčší...Berlín tiež neikto nezrušil...až spojenci...sranda, že sa ten boh výrazne činí len v knihách...


116.
označiť príspevok

JTull
   15. 3. 2008, 11:51 avatar
jefitto4444
...Sodoma, Gomora ... Aco deti? Neboli v tychto mestach deti? Aj tie, zavisle na materinskom mlieku, tie robiace svoje prve neiste kroky, ... boli nespravodlive?


117.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:55 avatar
ani deti nežili podľa Boha...a každý človek sa narodí hriešny, a čo i len jeden hriech má, tak ten ho oddeľuje od BOha takisto ako milióny hriechov


119.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:56 avatar
chcel by som vidieť ako batoľa pácha hriechy...


122.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 11:58 avatar
také niečo ako dedičný hriech si nepočul? a určite si videl, ako robí hriechy


135.
označiť príspevok

JTull
   15. 3. 2008, 13:11 avatar
knihomol
Ako vznikol dedicny hriech?


136.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 13:45 avatar
keď prví ľudia spravili hriech, tak odvtedy už každý človek je hriešny, lebo prví ľudia...ich otcovia sú hriešni, a dieťa sa počne v hriechu a narodí v hriechu


137.
označiť príspevok

JTull
   15. 3. 2008, 15:12 avatar
knihomol5
ako "prví ľudia spravili hriech"?


123.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 11:59 avatar
toto nemá zmysel...končím debatu...Herodes čo dal údajne zabíjať novorodencov bol menej krutý ako ten váš boh...


126.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:01 avatar
mal Herodes dôvod zabíjať tie deti? akurát pre svoju žiarlivosť, že niekto iný prevezme tu jeho vládu....ale Boha ľudia neposlúchali, dával im mnoho času, aby sa spamätali,ale ony nie


128.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 12:03 avatar
áno, kojencom dal rozhodne veľa času...


129.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:04 avatar
každý človek je hriešny...dedičný hriech je tiež hriech, taký istý ako vražda, či čokoľvek iné


138.
označiť príspevok

fajer
   15. 3. 2008, 18:46 avatar
kvôli takýmto ľudom ako si ty,kresťanstvo vymiera a to je dobré.


140.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   16. 3. 2008, 22:14 avatar
až na to, že je fakt málo skutočných kresťanov, kresťanov, ktorí sa riadia Božím slovom, veria mu, a chodia s Bohom


131.
označiť príspevok

Kaonashi
   15. 3. 2008, 12:05 avatar
aj z tohto si spravím screenshot...dnes samé perly


133.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 3. 2008, 12:08 avatar
fakt vtipné...nechceš ísť robiť zabávača/humoristu?


142.
označiť príspevok

ateista muž
   13. 4. 2008, 19:13 avatar
kedze kazdy clovek ma dedicny hriech takze si hriesna aj ty ze knihomolka?Urazanie australo pitekusov.Vravite ze boli v raji a pritom cely zivot bojovali o zivot.Totiztoprave australo pitekus bol prvy naznak ludstva.(pokial viem)


143.
označiť príspevok

santer muž
   11. 11. 2008, 12:42 avatar
Na to či existuje boh nepotrebujeme dôkazy.
Zamyslime sa:
čo keď sa naozaj stane že cirkev padne.
že sa zničí všetko sväte.
No a čo keď s tím príde aj koniec sveta.
Pretože Boh už nebude mať moc a tým pádom zabijeme boha.
a zabijeme tým aj seba.
to je samozrejme iba úvaha ale človek nikdy nevie ako to vlastne funguje.


144.
označiť príspevok

salbea žena
   11. 11. 2008, 12:58 avatar
santer skôr si myslím,že asi ťažko sa nájde chlap,ktorý by sa postavil na čelo upratovacej čaty 


145.
označiť príspevok

santer muž
   12. 11. 2008, 11:27 avatar
Veď to áno ale človek nikdy nevie.
Súhlasí lubko1983


146.
označiť príspevok

Medlik muž
   23. 10. 2014, 10:40 avatar
Ľudia nazývajú bohom to čomu nerozumejú. Boh hádzal blesky, kým sa nezistilo že je to len výboj, boh otváral vodné víri, kým sa nezistilo že sú to len protichodné prúdy, boh liečil, kým sa neprišlo na to že sugescia naozaj funguje atď... .
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:43,  Nie, nie, JA SOM programátor ;)
dnes, 21:42,  Robotky je dosť, stačí sa len premôcť, tebe by pomohla fyzická práca. *04
dnes, 21:07,  V roku 2006 sa zmenil môj svet ;) Zbláznil SOM sa ;) A zavreli ma na psychiatriu ;)...
dnes, 19:59,  Všade samí mágovia, celá hudba je preniknutá mágiou :)
dnes, 19:57,  Mne nikto nič nenakukal :) 74 je napísaná v úplne všeobecnej forme. Ak si sa v nej našiel,...
dnes, 19:35,  -era-, kto Ti nakukal, že chcem žiť v minulosti? ... žijem aj prítomnosťou... je však...
dnes, 19:28,  -era-, kde som písal, že to čo mám rád, na čo sa vždy rád vrátim v spomienkach do tých...
dnes, 19:25,  Toto je gitarový mág Fero Griglák https://www.youtube.com/watch?v=EsBXTAkHiAQ
dnes, 19:16,  Lemmy, je pravdou, že na mnohé rockové koncerty* sa chodilo do Budapešti, niečo v Prahe......
dnes, 19:01,  Ale ak niekto chce žiť v minulosti, nech sa páči, nenamietam. Nech sa bárs aj obloží...
dnes, 18:59,  To, čo bolo, bolo. A môj vzťah k tomu je, že to bolo v nejakej minulosti oprávnené, možno...
dnes, 18:56,  Určite, keby mi tu niekto o nich napísal: Túto knihu milujem, to je proste niečo úžasného!...
dnes, 18:47,  Tento za 25,90 € vyzerá dobre:...
dnes, 18:47,  -era-, prečo hneď študovať? ... aj o Euklidovi, Daimlerovi by si tvrdil, že sú...
dnes, 18:46,  Nie, len teraz komunikujem len s jedným bezdomovcom. Nie je to vôbec jednoduché, komunikovať...
dnes, 18:44,  Myslíš Loap Beach Shade M?
dnes, 18:43,  Si charakterný muž, určite pôjdeš do humánneho neba.
dnes, 18:43,  Roluj nižšie ;)
dnes, 18:43,  Najlacnejší tam vidím za 14,90 ;)
dnes, 18:41,  Aha, 65 eur, tak to je veľa. Z toho nič nebude.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(301 352 bytes in 0,429 seconds)