Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Dobro žije

20
reakcií
1706
prečítaní
Tému 27. decembra 2012, 16:03 založil rose.madder.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
30. 11. 2015
4
17. 12. 2015
2
14. 10. 2017
11
24. 08. 2017
397
15. 06. 2008
63
14. 06. 2015
12
 
 


1.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 16:03 avatar
...a zlo žije tiež a je silné a človek, ktorý si to uvedomí má niekoľko možností ako reagovať: buď sa fňukajúc, či hromžiac, ale v podstate zbabelo prispôsobí, alebo sa bude snažiť voči zlu „bojovať“ a ako inak ako dobrom. ( Zlom sa totiž ešte žiadne zlo nevyhubilo, len rozrástlo. )
Táto téma však nie je o myšlienkach dobra, ani o jeho všeobecných a teoretických princípoch, ktoré sú prítomné v rôznych náboženských filozofiách, ani o prebratých citátoch múdrych ľudí a filozofov.
Táto téma je o realite, v ktorej napriek zlu existujú aj plamienky dobroty a lásky skrz malé, či väčšie činy a skutky rôznych reálnych ľudí :

Rozhodla som sa úplne sponzorovať stravu, vzdelanie, ošatenie atď. jedného nepálskeho dieťaťa. Neviem čo k tomu dodať... asi všetci vedia o možnosti na diaľku si "adoptovať" africké dieťa, jeden čas to bol dosť veľký "boom". Vtedy ma to neoslovilo, nebola som si istá, či tie peniaze skutočne pôjdu dieťaťu alebo sa na tom niekto pekne nabalí.Nedávno som však narazila na knihu od Doroty Nvotovej (Fulmaya), kde som sa dozvedela o detskom domove v ktorom pracuje a keď som si ten detský domov vyhľadala na webe, našla som tam zoznam opustených sirôt alebo polosirôt, ktoré skončili na ulici a ktoré vďaka decáku dostali 2. šancu. Povedala som si, že Dorotke verím a viem, že by peniaze neminula na iné veci ako skutočne potreby sirôt. A tak som sa stala sponzorom jedného 7-ročného chlapčeka (mimochodom, s krásnym menom ).Veľmi sa z toho teším, už hodnú chvíľu mám pocit, že ľudia a ľudskosť je jediná skutočná hodnota..

Pracujem v oblasti sociálnych služieb a vidím veľa biedy. Sám toho veľa nemám, ale keď vidím, že sa niečoho nedostáva inak šikovným deťom, tak sa na to nemôžem len nečinne pozerať. V rámci Úradu práce, sociálnych služieb a rodiny chodíme na "obhliadky" domovov ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú v hmotnej núdzi a potrebujú pomoc od štátu. Takto som navštívil aj rodinu, ktorá má 5 malých detí, od 6 do 14 rokov. Žijú naozaj v hrozných podmienkach (a nie sú to Rómovia, ktorým to často ani neprekáža a sú na to akosi zvyknutí). S dospelými nevieme nič spraviť, všetko záleží od toho či sa zamestnajú alebo nie (tu je tá šanca už naozaj malá), ale deti za nič nemôžu, len akosi cítia, že už od základnej školy sú "podradní" a nič nemajú. Mal som pocit, že sú vďačné, keď majú opraté veci (ani to nie je bežná vec). Povedal som si, že to tak nenechám a usporiadal som medzi kolegami zbierku na počítač pre tieto deti. Nazbieralo sa fantastických 560 eur za ktoré sme kúpili pre deti notebook a nejaký softvér. Potom som tam osobne išiel a deťom všetko ukázal, naučil som ich ako s počítačom pracovať a ako si ho "šetriť". Boli úplne ohúrení, ani rodičia s ním nevedia zaobchádzať, ale deti sa to pomaly učia a myslím, že im to dá aspoň akú -takú šancu do ďalšieho života a uplatnenia. Som veľmi rád, že sa nám pre tieto deti podarilo niečo urobiť a dúfam, že sa z toho aspoň na našom Úrade stane tradícia. Týmto by som chcel poďakovať aj všetkým ochotným kolegom a kolegyniam, lebo ani oni sami nemajú peňazí nazvyš a predsa sa nezištne podieľali na tejto akcii pre "cudzie" deti. Ľudia sú ešte stále dobrí.

Keďže mám veľmi rada prírodu a nedokážem sa pozerať ako sa všade zhromažďujú odpadky, rozhodla som sa zorganizovať hoci len malú, ale eko akciu s cieľom vyčistiť potok, ktorý preteká naším mestom. A tak sme sa všetci pustili do toho a asi o 5 hodín bolo hotovo. Našli sme spústu rôznych vecí od puklíc až po lyžiarske palice a iné smeti. A tak je náš potôčik o niečo prázdnejší, ale určite krajší ...

Inšpirovaný knihou "Muž, ktorý sadil stromy" som sa rozhodol urobiť to, čo on.
Bývam v malom meste v chudobnom (rimavsko -sobotskom) regióne a jediný biznis, ktorý tu firmy majú, je výrub stromov. Pomaly sa nám to za domom mení na holú zem, tak som sa rozhodol, že budem robiť to, čo muž, ktorý sadil stromy a začnem stromy vysádzať naspäť. Robím to už druhý rok, zatiaľ vyrástlo niekoľko desiatok malých tenkých prútikov : )

Peniaze su take jedno velke sialenstvo. Ludia obetuju zivot kvoli par papierikom, zasvecuju svoje dobre duse honbe za pokladmi a uniká im zmysel. Potom su tu taki, co nezabudli snivat a presne takyto ludia mi davaju pocit, ze my ku ktorym sa peniaze vzdy tvrdou pracou, ci nahodou dostanu by sa mali delit. Dnesny svet je rozdeleny na bohatych a chudobnych.Aké hlupe pomenovania sme sme si my ludia vymysleli aby sme udrzovali tento svet v dvoch vecne superiacich taboroch. Ja som sa rozhodla ze sa zacnem delit a tieto svety spajat.
Zacalo to pozvanim na kavu, obed, obcasnym nakupom oblecenia ci knih, darovala som takmer novy matrac, kamosovi som kupila letenky do londyna, kamoska aj vdaka mne cestovala po azii, podporila som par zaujimavych z vacsej casti online projektov zameriavajucich sa na vzdelavanie. Nepotrebujeme byt bohati, ved peniaze su len prostriedok dnesnej spolocnosti povacsine na ziskavanie dalsich veci. A nie vsetky potrebujeme a aj tak si ich kupime. Lenze su tu taky ludia co co potrebuju knihy, rozne nastroje aby sa mohli zlepsovat v hudbe, umeni, zivote ako takom a nemaju na to prostriedky. Su tu ludia ktory pracuju na kope dobrych veci, ktory menia tento svet k lepsiemu, ale tiez z niecoho musia zit....platit ucty....Preto pravidelne podporujem dobre projekty ci ludi. ci je to 5,10 ci 50 eur vzdy dam tolko co mozem resp. prispejem vlastnou rukou k dielu.
Delím sa a neprestanem. A dakujem vsetkym tym, co sa delia tiez.

Stalo sa 15.2.2012 .. keď som poobede vyšla z domu do práce, tak po ľade na ramene bežal havo. naháňal vtáka alebo čo, ale vôbec nedával pozor a nevšimol si, že pred ním už ľad nie je... zahučal rovno do tej ľadovej vody. Chvíľu sa snažil vyliezť, ale nedalo sa mu, furt sa šmýkal, až začal kňučať. Tak som zhodila batoh a prebehla cez ľad k nemu, že ho vytiahnem. Potiahla som ho von, a jeho majiteľ mi len povedal, že on by sa neunúval, že však ten pes by vyliezol...

Každé ráno chodím do práce okolo staršej tetušky, ktorá je bezdomovkyňa a tak si zarába aspoň predávaním toho Nota Bene. Vždy keď má nové číslo, tak si ho od nej kúpim, ale aj tak sa mi zdá strašne smutná a hocikedy ma pristaví na kus reči a hovorí "Vieš Peťko, ja už nevládzem, ja už by som najradšej zomrela a nebola nikomu na obtiaž." Občas mi povie nejakú historku o tom ako sa jej adolescentní chlapci smejú, nadávajú jej a ťahajú ju za oblečenie a za vlasy (stredoškoláci z blízkej školy). Bolo mi jej čoraz viac ľúto a keď sa s niekým vídate tak dlho, tak k nemu nemôžete byť ľahostajní. Našli sme si s tetou teda nový "systém". Okrem kupovania Nota Bene jej každé ráno kúpim v blízkych potravinách nejaké pečivo a šunku alebo syr (nakupujem tam aj pre seba, tak dva rožky naviac ma nezabijú a teta nie je pol dňa hladná). Na obed keď idem do reštiky, tak jej donesiem jablko a niekedy svoj stravný lístok lebo nie som vždy hladný a o štvrtej vždy keksík a džús (nie limonádu ale 100% džús, sám si ich kupujem hektolitre). Tvrdí, že jej to veľmi pomáha, lebo hoci má nejakú peniaze na obed, tak to obvykle bolo jej jediné jedlo a teraz je oveľa menej depresívna a viac si ušetrí Mne to robí minimálne náklady (určite menšie než keď som mal psíka) a jedna ľudská bytosť je o niečo šťastnejšia Už nehovorí, že chce zomrieť, už vládze.

Nie je to žiaden "veľkolepý" dobrý skutok, jednoducho som odpustila a cítim sa veľmi veľmi dobre. Mám v práci kolegyňu, ktorá je veľmi konfliktná osoba. Býva hysterická, keď sa hnevá, tak až tak, že ju trasie od hnevu a evidentne je v živote nespokojná, pretože sa rada háda a vzápätí plače. Strašne mi strpčuje život a boli časy, kedy som chodila do práce so stiahnutým žalúdkom že aké cirkusy zasa v kancelárii narobí.
Potom som si jedného dňa povedala - a dosť. Ak takto chce žiť ona, môže, ale ja takto žiť nechcem. Z najhlbšej hĺbky duše som sa s ňou zmierila, odpustila jej a naučila sa nebrať jej útoky osobne. Keď teraz prídem z práce domov, tak sa na prahu akoby "otrasiem", všetko zlé zabudnem a užívam si svoj deň. Možno to nie je dobrý skutok, ale mohol by ostatných "trpiacich" inšpirovať k tomu, aby problémy s ľuďmi riešili rovnako.
Naozaj sa to dá a vôbec to nebolí!

No môj skutok to nie je, ale som rád, že ho tu môžem napísať. Som 20 ročný chalan z detského domova, od malička čo som žil s rodičmi som žil ťažko. Prežil som biedu aj chudobu a aj bitky rodičov, a ďalšie veci... . Ked som sa dostal na strednú školu tak som žil ako sociálne slabšia rodina v rómskej osade. Nikdy som sa za to nehanbil ako žijem a každého som mal na háku ked sa mi smial. Myslel som si, že nikdy tú školu nedokončím a že nikdy nezažijem stužkovú. Keď som začal druhý ročník na strednej s rodinnými problémami sme to už nevedeli zvládať, tak sme sa moja rodina ocitli v Detskom domove. Za to som sa už trochu hanbil aj bál, ale keď som tak šiel ďalej, tak som začal pociťovať, že ludia okolo mňa mi začínaju pomáhať. Všetko okolo mňa čo sa mi prihodilo až do štvrtého ročníka som dokázal s pomocou mojich spolužiakov, triednej, riaditeľky školy, zástupkyne na internáte, kamarátom, ktorí ma chápali. Teraz som na vysokej škole, vďaka ľuďom, ktorým verím a ľuďom ktorých ani nepoznám mám to, čo možno veľa ľudí nemá, a to len preto, že som začal veriť tomu, že nie je nikdy až tak zle aby to skončilo. Ďakujem.

Viete ako to chodí. Príde výplata, zaplatíte všetko čo treba, natankujete plnú nádrž a zistíte že vám skoro nič nezostalo. No aj tak mi odchádza ako prvé inkaso 10€ pre unicef. Môže sa nám zdať že to je málo, ale unicef vie z tých peňazí stravovať dosť detí na to aby som bol presvedčený o tom že to má veľký zmysel. Kiežby sa k nám pridalo viac ľudí a firiem, a svet by bol zasa o niečo krajší :-)

atd.
atd.
atd.

Zdroj: dobreskutky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tak čo, ľudia, nenecháme tých pár výnimiek v tom samých, spravíme z výnimočnosti samozrejmosť a pridáme sa? : )
Súhlasí piskotka, Sinaja


12.
označiť príspevok

Vlado muž
   27. 12. 2012, 21:45 avatar
Možno dobro žije, to neviem, ale dobro dobre znie. sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí rose.madder, Sinaja


13.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 21:49 avatar
...a vynašiel ho slovák, som hrdá na náš národ, slovák vynašiel dobro ; )))
Súhlasí Vlado


2.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   27. 12. 2012, 16:05 avatar
Pridajme sa, ale najprv si dajme a spievajme.


3.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 16:08 avatar
..cumľo, že ty si to vôbec nečítal? ; )))
Súhlasí Sinaja


4.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   27. 12. 2012, 16:09 avatar
Čítal, a to ešte dva krát.
Súhlasí rose.madder


5.
označiť príspevok

piskotka žena
   27. 12. 2012, 16:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 18:49 avatar
..niekde som počula, či čítala ...s kým sa stretávaš, tým sa stávaš : ) ...takže bodaj by v našom okolí bolo čo najviac takých ľudí, ktorí chcú aktívne pomáhať iným živým tvorom a tým pádom aj sebe samému ..
...slová nestačia ...
Súhlasí Sinaja, piskotka, zajomato


7.
označiť príspevok

Sinaja žena
   27. 12. 2012, 21:22 avatar
už aj timkovi vštepujem, aby nezištne konal dobro..aby bol dobrým človekom a aby ho mali ľudia radi...nie vždy to chápe, ale snažím sa mu ísť príkladom..zlepšujme si svet navzájom...
Súhlasí rose.madder


8.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 21:29 avatar
..zlatý je ...očká po mamke ; )
..ak bude mať aj zlaté srdce, ked vyrastie, bude raz dobrým partnerom nejakej žienke a dobrým ockom tým svojim deťom ...v rodine je základ vsetkého, som o tom presvedčená ...


10.
označiť príspevok

Sinaja žena
   27. 12. 2012, 21:39 avatar
je to čertík )...a dosť tvrdohlavý..no barani sú takí
hádam sa mýlim?! )
tak ale každé znamenie má niečo negatívne...dokonalosť neexistuje.
Súhlasí rose.madder


11.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 21:41 avatar
..juuuj, veru súúú ; ))))
..ale poteším ťa, vekom pomaličky tie negatíva strácajú na sile a každý baran raz skrotne ; ) ..len škoda, že ty si ešte užiješ to najhoršie, sinaji ...baraniu pubertu .-)
Súhlasí Sinaja


14.
označiť príspevok

Sinaja žena
   27. 12. 2012, 21:49 avatar
to si viem predstaviť ešte že je to tak daleko....)


15.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 21:53 avatar
...sme minule v robote skonštatovali, že najhoršia puberta je siedmy ročník ZŠ ..veková hranica sa akoby znižuje, deti skôr dospievajú ...čo si o tom myslíš?


16.
označiť príspevok

Sinaja žena
   27. 12. 2012, 22:07 avatar
súhlasím, celkove najkritickejšie ročníky na škole , kde sa najhoršie učí je šiesty a siedmy..potom sa to ukludnuje, a deviaty ročník už je úplne v pohode.
I ked tí deviataci sa cítia poniektorí veľmi dospelo, a zažila som už aj od jedného riadne provokácie... asi vieš akého myslím charakteru
Súhlasí rose.madder


17.
označiť príspevok

rose.madder žena
   27. 12. 2012, 22:25 avatar
...mne raz hodili akože "náhodou" na stôl kondom, ked som zastupovala v sedmičke a následne sa takmer šli popukať od smiechu ...tak som im v rámci matematiky dala lekciu, či vedia ako sa to používa, kedže to takto pohadzujú kade-tade a žiadala som následnú ukážku ako sa to otvára ...hned ich smiech prešiel a tí chalani sa červenali až po korienky vlasov ; )))


9.
označiť príspevok

dilemma žena
   27. 12. 2012, 21:33 avatar
len sa skrýva pred zlom. a dubák má problémy. je mi ľúto.


18.
označiť príspevok

dubák muž
   28. 12. 2012, 01:27 avatar
takto si sa zabávala.. toto je podľa teba podstatné a toto si riešila.


19.
označiť príspevok

zajomato
   28. 12. 2012, 16:42 avatar
cesta do pekla je vydláždená dobrými skutkami


20.
označiť príspevok

Mojka žena
   28. 12. 2012, 16:50 avatar
tak teda toto čítam/počujem prvýkrát..keby si zajo vysvetlil, mne ťažko chápavej..ako je to s peklom a dobrými skutkami  ..možno máš pravdu, až na to peklo, v ktoré ja neverím.


21.
označiť príspevok

piskotka žena
   28. 12. 2012, 17:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:02,  https://approvalbook.sk/COVID-19/Charts/dashboard
dnes, 11:55,  Aký rozdiel je medzi najlepšími a najhoršími okresmi? Lebo 37 najlepších sa nebude musieť...
dnes, 11:50,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/141531623_1350475005305608_213649422...
dnes, 11:26,  Títo právnici práveže uvádzajú, že odkedy Matovičova vláda začala pôsobiť a najmä za...
dnes, 11:21,  Ministerstvo reaguje na výzvu ľudí z oblasti práva na zachovávanie princípov právneho...
dnes, 11:00,  ˇCoho sa vlastne boja , títo ludia?.....vadi im snad že sa Slovensko čisti?....Nemali by sa...
dnes, 10:54,  Bohužiaľ niekto až k tomu dobrému pocitu nikdy nedôjde.
dnes, 10:50,  veru je to zhnite, v posledej dobe sa ale Slovensko od toho smradlaveho zápachu začina...
dnes, 10:49,  1. Mimochodom ako vidno ku tejto výzve sa postupne pridávajú ďalší právnici. Teraz je už...
dnes, 10:38,  nikto nebude nikde zapísaný kvôli GDPR :P ..a enax sa pýta, ako má byť šťastný, nie ja :P
dnes, 10:22,  mnohým ta sloboda škodí, myslím že by im bolo lepšie v klietke.....
dnes, 10:20,  milane a ty si preco dal suhlas na 37?......ved to aj tvoj milovaný Kotleba zapričimil......
dnes, 10:12,  To vážne? Budeš nasledovať EnaXnaY? A budeš tak zapísaný v knihe života?...
dnes, 10:07,  keby to bolo ľahké, nebol by z toho taký dobrý pocit
dnes, 10:01,  Lahko sa povie, to prvé možno aj lahko urobí, ale to druhé býva ťažký problém.
dnes, 10:01,  Ja si pamatam, že... condor... na to radil nasadiť si vojensku disciplinu, zaradiť si na...
dnes, 09:56,  1. Rozdaj všetko čo máš a nasleduj ma :P
dnes, 09:56,  Áno, ale to píše aj on sám, že ak sa mu niečo podarí - ale že to trvá len krátko....
dnes, 09:53,  Olga Lounova - K vyskam
dnes, 09:49,  Samozrejme, to netrvá dlho. A preto v medziobdobí si robím radosť predstavami, ako budúci...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
I v pekle dobre, keď máš strýca diabla.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 709 bytes in 0,201 seconds)