Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Dnes 12.12. máme sviatok Gaudalupskej Panny Márie. Viete, že existuje milostivý obraz, nad ktorým žasnú vedci aj laici z celého sveta?

42
reakcií
1861
prečítaní
Tému 12. decembra 2016, 21:51 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 21:51 avatar
Guadalupská Panna Mária
Sviatok: 12. december

12. decembra si pripomíname zjavenia Panny Márie v Mexickom Guadalupe. Panna Mária sa zjavila jednoduchému Indiánovi Juanovi Diegovi, ktorý v tom čase patril k prvým kresťanom na území dnešného Mexika. Prvé zjavenie sa udialo 9. decembra 1531, keď Juan Diego išiel skoro ráno na sv. omšu. Bolo to na vŕšku Tepeyac, kde boli ruiny niekdajšieho pohanského chrámu aztéckej bohyne „Matke bohov“. Panna Mária pozdravila Juana a vyslovila želanie, aby na tomto vrchu postavili chrám jej zasvätený, aby tam mohla pomáhať chudobnému a utláčanému ľudu. Juan Diego v ten deň išiel za biskupom a porozprával mu, čo videl. Biskup ho síce vypočul, ale neveril mu, jeho slová o stavbe kostola v divokej prírode považoval za nereálne. Juan sklamaný prišiel znova na miesto zjavenia. Zjavenie sa opakovalo a Juan mal ísť za biskupom znova. Napriek tomu, že ho nechceli za biskupom pustiť, dostal sa k nemu a znova svoju žiadosť zopakoval. Vtedy mu biskup povedal, že ak mu donesie nejaké viditeľné znamenie, uverí mu. Znova išiel na Tepeyac, kde to Panne Márii vyrozprával. Tá mu povedala, aby prišiel skoro ráno, znamenie dostane.
Juan Diego išiel za svojím strýkom Bernardinom, no našiel ho vážne chorého, a tak na druhý deň na miesto zjavenia neprišiel, ale staral sa o neho. 12. decembra na svitaní sa rozhodol, že zájde po kňaza, aby strýkovi vyslúžil sviatosti. Cesta viedla znova cez vrch Tepeyac. Juan sa rozhodol ísť inou stranou, myslel si, že vznešenú pani neuvidí. No zjavenie mal znovu. Pani sa ho pýtala, prečo neprišiel a kam ide. Juan jej porozprával o strýkovi. Pani ho uistila, že strýko nezomrie, a poslala ho na vrchol kopca po dôkaz pre biskupa. Juan tam našiel prekrásne červené kastílske ruže, napriek tomu, že bola zima. Nazbieral ich a uložil si ich do tilmy (indiánsky plášť). Panna Mária ho s nimi poslala k biskupovi.
Keď biskup zbadal červené ruže, užasol. Dom sa naplnil vôňou. Ruže po chvíli zmizli a na Juanovej tilme sa ukázal nádherný obraz Panny Márie. Biskup padol na kolená a začal sa modliť. Uveril Juanovi a rozhodol sa, že urobí všetko tak, ako bolo povedané. Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie zaniesli do katedrály k verejnej úcte. V to isté ráno – 12. decembra 1531 – sa Panna Mária zjavila aj Juanovmu strýkovi Bernardinovi, ktorý bol od tej chvíle zdravý. Povedala mu, kam išiel Juan Diego a tiež mu povedala, pod akým menom chce byť uctievaná. Tlmočník, ktorý z reči Aztékov prekladal do španielčiny, preložil meno ako „Vždy panna, svätá Mária z Guadalupe.“ Španieli si to spojili so svätyňou Panny Márie, ktorá sa nachádzala v Španielsku v Guadalupe. No v reči Aztékov to znamenalo „tá, ktorá rozšliapala hlavu kamenného hada“. Týmto spôsobom Panna Mária oznámila, že zvíťazila nad pohanským bohom Quetzalcoatlom, ktorý bol uctievaný ako operený had, a nad ďalšími, za ktorými sa vlastne skrýval satan.
Ihneď po zjaveniach na mieste začali stavať kaplnku. Dokončená bola o 13 dní. Sám biskup dňa 26. decembra 1531 umiestnil Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie. Juan Diego dostal od neho úlohu starať sa o kaplnku aj o zázračný obraz. Neskôr na tomto mieste postavili veľký chrám.
Zjavenia boli dôležitým míľnikom v evanjelizácii Ameriky. Dovtedy sa misionárom nedarilo kvôli pohanským kultom, ale aj kvôli dobyvateľom, ktorí ničili Aztékov a ich kultúru. Obraz Panny Márie bol pre Indiánov veľmi silný. Sú na ňom mnohé symboly, ktorým oni rozumeli. Hromadne sa dávali krstiť. Dá sa povedať, že v rokoch 1532 – 1538 sa uskutočnilo celkové pokresťančenie Mexika. Vtedy to predstavovalo asi 9 miliónov ľudí. Indiáni zanechali svoje pohanské božstvá a obrátili sa k Bohu. Žiadali o krst a boli dychtiví po viere. Mnohí prichádzali na Tepeyac, aby tu získali pomoc a útechu.
Dnes je Tepeyac najnavštevovanejším pútnickým miestom na svete. Ročne ho navštívi 20 miliónov pútnikov z celého sveta. Obraz zostáva po stáročia rovnaký, a to i napriek tomu, že agáva, z ktorej bola Juanova tilma vyrobená, nevydržala v tých časoch ani 20 rokov. Prvý sto rokov uctievania bol navyše obraz bez akejkoľvek ochrany pred dotykmi ľudí. Dodnes sa viackrát podrobil vedeckému skúmaniu, z ktorého vyplýva, že ľudský pôvod tohto diela je nemožný.

www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Klein


2.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   12. 12. 2016, 21:52 avatar
To koľko je tých Márií do márie tu ?


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 21:57 avatar
Dobrá otázka. Je vždy tá istá, ale,kedže je matkou všetkých ľudí pri svojich zjaveniach, kedy ju posiela sám Boh - sa prihovára svojím deťom v rozličných kútoch sveta ich jazykom aj výzorom, aby skutočne videli, že je ich skutočná nebeská Matka. Preto sa stretávame s pomenovaniami alebo tzv. titulmi Panna Mária napr. Lurdská, Fatimská, Gaudalupská....


9.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   12. 12. 2016, 22:05 avatar
Ja mám len jednu matku, tú svoju!!!!!!!!!!!!!!


20.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 12. 2016, 08:09 avatar
Ešte k tým rôznym sviatkom, či spomeniekam - sám Boh sa stará o svoje stvorenie, a pre posilnenie viery, niekedy dopúšťa viditeľné Božie zásahy a veci. A potom už len na tieto Božské zásahy sa urobí cez kompetentné osoby spomienka či sviatok.Nie je to výmysel ľudí z ničoho nič len tak zo zábavy. Ono treba rozumieť aj širším súvislostiam.


22.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 12. 2016, 08:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

Immanuel
   13. 12. 2016, 08:19 avatar
Nie veriaci Je treba drzat hubu a krok


24.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 12. 2016, 08:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 12. 2016, 08:26 avatar
Jedine Písmo resp. Biblia resp. tzv. sola scriptura je o tom, že všetko sa nachádza v Písme a druhá vec (nápadná či nenápadná) je byť proti katolicizmu a tretia vec(menej nápadná) je trieštenie sa a oslabovanie v rámci protestanských cirkí a denominácií, keď ich počet dosahuje už desiatky a desiatky a tento proces nebiblického a nekresťanského štiepenia pokračuje.

ďalej z wiki:

Římskokatolický pohled na tento problém je poněkud jiný. Např. při určování toho, které knihy Nového Zákona jsou kanonické a které nikoli, to není tak, že by Církev měla právo o tom arbitrárně rozhodnout, ale že má od Ducha sv. vedení, které jí umožňuje kanonické knihy identifikovat mezi nekanonickými. Můžeme říci, že Písmo má primát, co do věcné stránky pravdy, zatímco Církev má primát, co do její interpretace.

Jak pro katolíka, tak pro protestanta je Bible samozřejmě věcně norma normans, interpretačně však je to norma normata. Interpretační norma normans je pro katolíka magisterium Církve vedené Duchem sv., zatímco pro protestanta je to on sám a jeho soukromý úsudek údajně vedený Duchem sv. To je také hlavní důvod, proč se protestantismus dělí na mnoho vzájemně v mnohých věcech nesouhlasících proudů, protože lidský úsudek se člověk od člověka liší.


17.
označiť príspevok

fajer
   13. 12. 2016, 07:29 avatar
Lea..Lea, zase tu zo seba robíš, sfanatizovanú hlupaňu... týmto sprostostiam, snáď veríš len ty...


32.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 12. 2016, 17:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 12. 2016, 07:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 12. 2016, 07:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 21:54 avatar
Obraz nie je ľudským výtvorom, ale stvoril ho sám Boh:

Obraz Panny Márie z Guadalupe je na indiánskom plášti (tilma), ktorý je utkaný z vláken kaktusu agáve. Tilma mala mnohoraké použitie: používali ju ako plášť, v noci ako deku alebo visiacu postieľku pre deti. Plátno z agávových vláken využívali aj na výrobu vriec a tašiek.Tento druh plátna sa zvyčajne do dvadsiatich rokoch po utkaní celkom rozpadne. Na takejto látke, ktorá vyzerá ako vrecovina, nie je možné namaľovať nijaký obraz. Zato v prípade tejto podobizne vlákna tkaniny prispievajú k hĺbke portrétu. Jeho farby sa lomia podobne ako na vtáčom perí alebo na krídlach hmyzu. Po takmer piatich storočiach od vzniku obrazu niet na ňom ani najmenšej stopy po vyblednutí či popraskaní, hoci tkanina by sa za normálnych okolností bola už dávno celkom rozpadla. Tieto fakty svedčia o tom, že máme do činenia s evidentným zázrakom.
Na vysvetlenie všetkých pochybností sa v roku 1976 uskutočnil vedecký výskum, ktorým sa identifikoval druh vláken, z ktorých je utkané plátno s obrazom Panny Márie Guadalupskej. Dokázalo sa, že vlákna pochádzajú z kaktusa Agave popotule zacc. Plátno utkané z týchto vláken po dvadsiatich rokoch celkom spráchnivie a rozpadne sa. Je to jedinečný zázrak: Panna Mária zanechala svoju podobizeň na najnetrvalejšej zo všetkých látok, ktorá sa okrem iného používala aj na výrobu vriec na zemiaky. Plátno však napriek tomu pretrvalo toľko storočí a pretrváva aj napriek všetkým prírodným zákonitostiam a nepodlieha rozpadu.


40.
označiť príspevok

fajer
   15. 12. 2016, 07:23 avatar
Boh nespravil nič, všetko vytvorili ľudia....a príroda....


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 21:59 avatar
Na svete neexistujú farby, z akých bol obraz namaľovaný.

Nezabúdajme, že obraz Panny Márie Guadalupskej bol od chvíle svojho vzniku v roku 1531 po celý čas vystavený ničivému vplyvu poveternostných podmienok, vlhkému vzduchu s čiastočkami soli, ktorý je v súčasnosti na dôvažok znečistený dymom zo státisícov komínov a áut Mexico City, tejto vyše dvadsaťmiliónovej metropole. V priebehu 479 rokov ustavičného kultu sa pred obrazom spálilo nespočetné množstvo sviec, ktoré pri spaľovaní vylučujú čiastočky čiernej sadze a ultrafialové lúče, ktoré normálne spôsobujú blednutie farieb. Napriek pôsobeniu toľkých škodlivých činiteľov má podobizeň Panny Márie stále živé, intenzívne a svieže farby, akoby bola práve teraz namaľovaná. Ba čo viac, z neznámych príčin na obraz nepriľnú nijaké čiastočky prachu ani hmyz. Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu prof. Richard Kuhn v roku 1936 zistil, že na podobizni sa nenachádzajú ani organické ani minerálne farby, pričom farbivá, ktoré sú na obraze použité, veda vôbec nepozná.
Ako teda vznikol obraz Panny Márie? Mikroskopický výskum, ktorým obraz viac ráz prešiel, potvrdil, že na ňom niet nijakých stôp po štetci, takže máme dočinenia s faktom, ktorý veda nedokáže nijako vysvetliť.
V roku 1963 odborníci známej firmy Kodak podrobne skúmali podobizeň Panny Márie a vyhlásili, že ho nenamaľovala ľudská ruka, ale že má všetky vlastnosti fotografie. Vedecké posudky potvrdili, že na obraze nie sú nijaké farby, niet na ňom nijakých stôp po základnom nátere, náčrtoch ani laku, z čoho vyplýva logický uzáver, že ho nevyhotovila ľudská ruka.
Dvaja známi americkí vedci S. Callahan a J. B. Smith z univerzity na Floride skúmali v roku 1979 obraz Panny Márie Guadalupskej, pričom zhotovili infračervené fotografie, ktoré sú štandardným vedeckým nástrojom pri skúmaní všetkých vzácnych obrazov. Táto fotografická technika sa využíva na začiatku reštaurovania obrazov, pretože na infračervených fotografiách vidno skice obrazu. Pomocou nej je možné určiť aj podklad obrazu, metódy kompozície, všetky zmeny, ako aj odhaliť všetko to, čo bolo domaľované neskôr.
Spomenutí vedci zistili, že ružový pigment na obraze neodrazil infračervené žiarenie, čo je celkom nevysvetliteľná skutočnosť, nakoľko ružová farba neprepúšťa infračervené žiarenie. Okrem toho zistili, že farebnosť obrazu Panny Márie je natoľko výnimočná, že sa nedá dosiahnuť nijakými maliarskymi technikami. Má také vlastnosti, aké sa vyskytujú len v prírode u vtákov alebo hmyzu. Výskum pomocou infračerveného žiarenia taktiež potvrdil, že pod podobizňou nie sú nijaké stopy po náčrtoch či základnom nátere, čo je nevyhnutné pri maľovaní na plátno. Obraz taktiež nie je nalakovaný.
Neexistujú maliarske techniky, ktoré by umožnili dosiahnuť takýto výsledok. Nie je možné rozumovo vysvetliť ustavičnú živosť a jasnosť farieb na obraze, ktorá sa nezmenila napriek tomu, že uplynulo už takmer päť storočí od jeho vzniku v roku 1531.


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 22:01 avatar
Obraz je nezničiteľný a vždy zázračne Bohom chránený, nad všetky zákony a logiku.

Treba pripomenúť tiež dva obdivuhodné fakty. V roku 1791 jeden z pracovníkov baziliky nechtiac vylial na obraz kyselinu dusičnú, ktorá rýchlo rozkladá celulózu. Avšak plátno to vôbec nepoškodilo a na obraze niet nijakej stopy po tejto nehode. Možno to vysvetliť jedine tak, že obraz je pod mimoriadnou Božou ochranou.
Počas krvavého prenasledovania Katolíckej cirkvi slobodomurármi v roku 1921 ateisti položili pred obraz Panny Márie výbušninu, aby ho úplne zničili. Silný výbuch zničil oltár, vitráže v oknách, zohol kovový kríž, ktorý stál nad oltárom, ale zázračného obrazu sa vôbec nedotkol. Bolo mnoho pokusov o zničenie zázračného obrazu, ale nijaký sa nevydaril. Obraz sa zázračne zachránil pred iracionálnou agresiou ľudí, ktorých zotročovalo zlo.


26.
označiť príspevok

veriaci-4
   13. 12. 2016, 08:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   13. 12. 2016, 09:14 avatar
a ani si neuvedomuju, ze taketo veci ich maju pekne odvadzat od Boha . Zameriavaju pozornost na obrazy sochy ludi atd a Boh a biblia ide pekne bokom.
Súhlasí veriaci-4


28.
označiť príspevok

Immanuel
   13. 12. 2016, 09:14 avatar
Biblia je kniha plna bludov


29.
označiť príspevok

asmodei muž
   13. 12. 2016, 10:43 avatar
(6.) Daj sem ten obraz a ja ta rychlo presvedcim, ze je znicitelny. To je podobne ako s tymi americkymi biblickymi pasakmi hadov, ktori veria, ze ich strkac neuhryzne a ak ano, tak ze im neublizi. Samozreejme tomu veria iba do okamihu, ked ich uhryzne prvy strkac a oni umru. :D Cele generacie takychto blaznov uz pomreli na hadie uhryznutia.

Co maju spolocne slobodomurari s ateistami? :D


31.
označiť príspevok

Fotooon muž
   13. 12. 2016, 16:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

asmodei muž
   14. 12. 2016, 09:12 avatar
(31.) Smiesne alibisticke vykrucacky. Bud je ten obraz znicitelny alebo nie je. Overit sa to da velmi jednoducho. Taketo vzdusne zamky si priam pytaju byt zburane. :D


36.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 12. 2016, 11:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

asmodei muž
   14. 12. 2016, 11:44 avatar
(36.) Potom ale nerozumiem preco reagujes na mna, tie kydy o pokusani si pis autorovi temy, ktory tvrdi, ze sa ten obraz neda znicit.


38.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 12. 2016, 12:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

asmodei muž
   15. 12. 2016, 07:15 avatar
(38.) Aka klamna analogia? Co nie je analogicke na tom, ak tuto fanaticka dava odkazy na to, ze nejaky obraz je neznicitelny s tym, ak niekto o sebe povie, ze je "neotravitelny" v dosledku hadieho uhryznutia?


42.
označiť príspevok

fajer
   15. 12. 2016, 07:29 avatar
mňa by len zaujímalo, čo sa tam motal s kyselinou dusičnou a ako oblial nechtiac.... obraz ktorí visí na stene....tie báchorky sú smiešne a nemajú žiadnu logiku....


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 22:03 avatar
Viac o milostivom gaudalupskom obraze Panny Márie Gaudalupskej tu:

verim-a-doverujem.webnode.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


41.
označiť príspevok

fajer
   15. 12. 2016, 07:26 avatar
neverím-a- nedôverujem, takýmto sprostostiam...


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 22:05 avatar
A opäť sa poukazuje na biblické, že je to práve Panna Mária, ktorá porazí, hada a satana, lebo tak jej urobil a touto úlohou je poveril sám Boh:

Obraz Panny Márie z Guadalupe je na indiánskom plášti (tilma), ktorý je utkaný z vláken kaktusu agáve. Tilma mala mnohoraké použitie: používali ju ako plášť, v noci ako deku alebo visiacu postieľku pre deti. Plátno z agávových vláken využívali aj na výrobu vriec a tašiek.Tento druh plátna sa zvyčajne do dvadsiatich rokoch po utkaní celkom rozpadne. Na takejto látke, ktorá vyzerá ako vrecovina, nie je možné namaľovať nijaký obraz. Zato v prípade tejto podobizne vlákna tkaniny prispievajú k hĺbke portrétu. Jeho farby sa lomia podobne ako na vtáčom perí alebo na krídlach hmyzu. Po takmer piatich storočiach od vzniku obrazu niet na ňom ani najmenšej stopy po vyblednutí či popraskaní, hoci tkanina by sa za normálnych okolností bola už dávno celkom rozpadla. Tieto fakty svedčia o tom, že máme do činenia s evidentným zázrakom.
Na vysvetlenie všetkých pochybností sa v roku 1976 uskutočnil vedecký výskum, ktorým sa identifikoval druh vláken, z ktorých je utkané plátno s obrazom Panny Márie Guadalupskej. Dokázalo sa, že vlákna pochádzajú z kaktusa Agave popotule zacc. Plátno utkané z týchto vláken po dvadsiatich rokoch celkom spráchnivie a rozpadne sa. Je to jedinečný zázrak: Panna Mária zanechala svoju podobizeň na najnetrvalejšej zo všetkých látok, ktorá sa okrem iného používala aj na výrobu vriec na zemiaky. Plátno však napriek tomu pretrvalo toľko storočí a pretrváva aj napriek všetkým prírodným zákonitostiam a nepodlieha rozpadu.

Nezabúdajme, že obraz Panny Márie Guadalupskej bol od chvíle svojho vzniku v roku 1531 po celý čas vystavený ničivému vplyvu poveternostných podmienok, vlhkému vzduchu s čiastočkami soli, ktorý je v súčasnosti na dôvažok znečistený dymom zo státisícov komínov a áut Mexico City, tejto vyše dvadsaťmiliónovej metropole. V priebehu 479 rokov ustavičného kultu sa pred obrazom spálilo nespočetné množstvo sviec, ktoré pri spaľovaní vylučujú čiastočky čiernej sadze a ultrafialové lúče, ktoré normálne spôsobujú blednutie farieb. Napriek pôsobeniu toľkých škodlivých činiteľov má podobizeň Panny Márie stále živé, intenzívne a svieže farby, akoby bola práve teraz namaľovaná. Ba čo viac, z neznámych príčin na obraz nepriľnú nijaké čiastočky prachu ani hmyz. Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu prof. Richard Kuhn v roku 1936 zistil, že na podobizni sa nenachádzajú ani organické ani minerálne farby, pričom farbivá, ktoré sú na obraze použité, veda vôbec nepozná.
Ako teda vznikol obraz Panny Márie? Mikroskopický výskum, ktorým obraz viac ráz prešiel, potvrdil, že na ňom niet nijakých stôp po štetci, takže máme dočinenia s faktom, ktorý veda nedokáže nijako vysvetliť.
V roku 1963 odborníci známej firmy Kodak podrobne skúmali podobizeň Panny Márie a vyhlásili, že ho nenamaľovala ľudská ruka, ale že má všetky vlastnosti fotografie. Vedecké posudky potvrdili, že na obraze nie sú nijaké farby, niet na ňom nijakých stôp po základnom nátere, náčrtoch ani laku, z čoho vyplýva logický uzáver, že ho nevyhotovila ľudská ruka.
Dvaja známi americkí vedci S. Callahan a J. B. Smith z univerzity na Floride skúmali v roku 1979 obraz Panny Márie Guadalupskej, pričom zhotovili infračervené fotografie, ktoré sú štandardným vedeckým nástrojom pri skúmaní všetkých vzácnych obrazov. Táto fotografická technika sa využíva na začiatku reštaurovania obrazov, pretože na infračervených fotografiách vidno skice obrazu. Pomocou nej je možné určiť aj podklad obrazu, metódy kompozície, všetky zmeny, ako aj odhaliť všetko to, čo bolo domaľované neskôr.
Spomenutí vedci zistili, že ružový pigment na obraze neodrazil infračervené žiarenie, čo je celkom nevysvetliteľná skutočnosť, nakoľko ružová farba neprepúšťa infračervené žiarenie. Okrem toho zistili, že farebnosť obrazu Panny Márie je natoľko výnimočná, že sa nedá dosiahnuť nijakými maliarskymi technikami. Má také vlastnosti, aké sa vyskytujú len v prírode u vtákov alebo hmyzu. Výskum pomocou infračerveného žiarenia taktiež potvrdil, že pod podobizňou nie sú nijaké stopy po náčrtoch či základnom nátere, čo je nevyhnutné pri maľovaní na plátno. Obraz taktiež nie je nalakovaný.
Neexistujú maliarske techniky, ktoré by umožnili dosiahnuť takýto výsledok. Nie je možné rozumovo vysvetliť ustavičnú živosť a jasnosť farieb na obraze, ktorá sa nezmenila napriek tomu, že uplynulo už takmer päť storočí od jeho vzniku v roku 1531.
Treba pripomenúť tiež dva obdivuhodné fakty. V roku 1791 jeden z pracovníkov baziliky nechtiac vylial na obraz kyselinu dusičnú, ktorá rýchlo rozkladá celulózu. Avšak plátno to vôbec nepoškodilo a na obraze niet nijakej stopy po tejto nehode. Možno to vysvetliť jedine tak, že obraz je pod mimoriadnou Božou ochranou.
Počas krvavého prenasledovania Katolíckej cirkvi slobodomurármi v roku 1921 ateisti položili pred obraz Panny Márie výbušninu, aby ho úplne zničili. Silný výbuch zničil oltár, vitráže v oknách, zohol kovový kríž, ktorý stál nad oltárom, ale zázračného obrazu sa vôbec nedotkol. Bolo mnoho pokusov o zničenie zázračného obrazu, ale nijaký sa nevydaril. Obraz sa zázračne zachránil pred iracionálnou agresiou ľudí, ktorých zotročovalo zlo.
čítaj viac: Guadalupe
Najslávnejší mexický maliar Miguel Cabrera, ktorý v roku 1753 založil v Mexiku prvú maliarsku akadémiu, dostal ponuku namaľovať kópiu obrazu Panny Márie z Guadalupe pre pápeža Benedikta XIV. Umožnili mu priamy, neobmedzený prístup k obrazu, aby sa dobre oboznámil s druhom plátna, farebnosťou a maliarskou technikou.
Cabrera spolu s ďalšími siedmimi maliarmi usúdil, že nie je možné vytvoriť kópiu tejto zázračnej podobizne, ale len namaľovať jej portrét. Keď ho Cabrera namaľoval, zapísal svoje úvahy. Vyjadril sa, že pri skúmaní obrazu Panny Márie odhalil mnohé zázraky. Prvým je trvanlivosť obrazu. Plátno, na ktorom sa obraz nachádza, sa skladá z dvoch rovnakých častí, ktoré sú zošité tenkou bavlnenou niťou, ktorá musí udržať ich tiaž, pričom v takomto slanom a vlhkom prostredí by sa niť mala už dávno rozpadnúť, čo sa však nestalo. Je to udivujúca skutočnosť.
Cabrera ďalej zistil, že na obraze nie je základný náter, čiže chýba prvá etapa maliarskej práce. Samotná podobizeň je neopakovateľným veľdielom, ktoré ocení každý znalec maliarstva. Tvrdí, že v prípade tohto obrazu sa jedná o "doposiaľ neznámy druh maliarstva, ktoré môže pochádzať len z nebeského štetca, pretože obraz v sebe spája nielen to, čo je v maliarstve najlepšie, ale aj štyri rozličné maliarske techniky: olejomaľbu, maľbu akvarelovými farbami a dva druhy maľby temperou. Každá z nich si vyžaduje iný základ, pričom na obraze nie je nijaký... Toto dielo presahuje všetko, čo kedykoľvek vytvoril najväčší zo všetkých umelcov".
Tajomstvo zreničiek
Mimoriadne dôležitú úlohu pri výskume obrazu Panny Márie Guadalupskej zohrala fotografia. Prvé vysokokvalitné fotografie tohto obrazu vyhotovil v roku 1928 Manuel Ramos. Keď v roku 1929 istý očný lekár prehliadal pomocou lupy zväčšené zreničky, zrazu udivene vykríkol a vypustil lupu z ruky. V očiach Panny Márie uvidel odraz niekoľkých postáv. Pochopil, že sú to "živé zreničky", ktoré nikto z ľudí nedokáže namaľovať.
Tento objav potvrdil v roku 1951 fotograf a kreslič José Carlos Salinas Chávez. Až potom arcibiskup Mexika Luis María Martínez zvolal osobitnú vedeckú komisiu, ktorá mala tento úkaz preskúmať. Po štvorročnom výskume komisia vydala v roku 1955 dokument, v ktorom tvrdí, že oči Panny Márie sú ako živé a že ich nemohol namaľovať nijaký človek. V očných zreničkách Panny Márie je viditeľná postava muža, ktorým je najpravdepodobnejšie Indián Juan Diego, nakoľko jeho tvár na portrétoch vyhotovených v čase zjavení sa veľmi podobá na tvár, ktorá sa odráža v pravom oku Panny Márie.
Ďalší výskum očí Panny Márie, ktorý vykonali v roku 1956 oční lekári Dr. J. Toroello-Bueno a Dr. Torijo Lavoi­gnet, viedol k objavu, že ľudské postavy sú viditeľné na rohovke obidvoch očí Panny Márie. Výskum vykonali pomocou oftalmoskopu. Pri ohlásení výsledkov výskumu Dr. Lavoignet vyhlásil: "Na rohovke obidvoch očí vidno ľudskú postavu. Umiestnenie aj deformovanie optického obrazu je totožné s obrazom, aký sa tvorí v ľudskom oku. Ak nasmerujeme svetlo oftalmoskopu na očnú zreničku na obraze Panny Márie, vidíme rovnaký efekt ako v normálnom oku: zrenička vyžaruje rozptýlené svetlo, pričom vytvára dojem rytiny. Toto sa nedosiahne na plochom, nepriehľadnom povrchu, aký sa nachádza na obyčajnom obraze. Preskúmal som oči na obraze aj na fotogra­fiách, ale nespozoroval som podobný efekt. Oči na obraze Panny Márie vytvárajú dojem živých očí."
Výsledky tohto výskumu potvrdili aj iní vedci - lekári, ktorí v 60. a 70. rokoch 20. storočia vydali podobné posudky. Profesor Bruno Bonnet-Eymard vyhlásil: "Všetko nasvedčuje tomu, že vo chvíli, keď vznikal obraz, človek, ktorý bol tvárou obrátený k Panne Márii a ktorý sa odráža na povrchu rohovky jej oka, bol akoby odfotografovaný."
Vďaka ďalšiemu vedeckému výskumu sa v očiach Panny Márie odhalili obrazy, ktoré zanechali svoj odraz v jednotlivých vrstvách oka (dvakrát priamo a raz obrátené o 180°). Je to tzv. Purkyně-Samsonov efekt, ktorý sa vytvára len v živom oku.
Americký optik Dr. Charles Wahlig spolu s odborníkmi z iných oblastí skúmal obraz pri 25-násobnom zväčšení a objavil dve nové tváre, ktoré sa odrážajú v očiach Panny Márie. Podarilo sa identifikovať jednu z nich; veľmi sa podobala na tvár Juana Gonzáleza (prekladateľa biskupa Zumarraga), ktorého obraz pochádzajúci z roku 1533 sa našiel dva roky predtým.
V roku 1979 sa po prvý raz pri výskume obrazu použila najnovšia digitálna technika. Použili zariadenia, aké využíva NASA na vyhotovenie satelitných fotografií. Umožnilo to vytvoriť 2500-násobné zväčšenie. Na obraze sa nenašli nijaké stopy po farbe, pričom farby sú veľmi živé, svieže a žiarivé. Pre vedu je to nevysvetliteľná záhada. Dôkladná analýza 2500-násobne zväčšených mikroskopických častí dúhovky a zreničky Panny Márie umožnila rozlíšiť v zreničkách Panny Márie scénu stretnutia Juana Diega s biskupom, a to vo chvíli, keď sa na Indiánovej tilme vytvorila podobizeň Panny Márie. Vidno skupinu ľudí - biskupa Zumarraga a jeho prekladateľa Gonzáleza, Juana Diega s otvoreným plášťom, sediaceho Indiána, skupinu Indiánov s dieťaťom, ženu a bradatého Španiela, dievčinu s tmavou pokožkou atď. Treba upozorniť na fakt, že v závete biskupa Zumarraga, ktorý sa nedávno našiel v sevillskom archíve, je zmienka o čiernej otrokyni Márii, ktorej biskup udelil slobodu. V očiach Panny Márie sa vytvoril obraz 13 ľudí. Bola to chvíľa, o ktorej sa dočítame v Nican Mopohua - prvom historickom opise tejto udalosti: "A rozprestrel svoj biely plášť, do ktorého boli zavinuté kvety... Keď biskup a ostatní zhromaždení uvideli tento zázrak, v údive si pokľakli. Potom vstali, aby si plášť pozreli."
Treba tu zacitovať odpoveď Josého Astu Tonsmanna na pochybnosti nemeckého novinára Paula Baddeho: "Keby existovala len jedna z tých ,fotografií', uznal by som, že máte pravdu. Tu však máme dve takéto momentky v oboch očiach. Na dôvažok ,fotografie' nie sú rovnaké, ale ich refrakcie a proporcie sa presne zhodujú - rovnako, ako je to teraz vo vašich očiach, v ktorých sa nachádzajú dve rôzne, ale presne si zodpovedajúce zobrazenia rovnakej scény. Takisto aj v očiach Panny Márie sú zachytené dve ,fotografie', vyhotovené z dvoch rôznych uhlov, ktoré presne zodpovedajú vektoru, o aký sa posúva obraz, ktorý vidí ten istý pár očí. V tom spočíva dôkazová sila týchto obrazov. Jeden by mohol byť len náhodou či výsledkom zámernej interpretácie. Avšak podľa všetkých rozumových zákonitostí to nie je možné v prípade dvoch obrazov. Zhody a deformácie, ktoré vtedy vznikajú ako dôsledok zakrivenia rohovky oka, sú príliš komplikované... Nijaký človek by to nedokázal nakresliť. A kto by to robil? A prečo?"
Jeden z najväčších zázrakov
Odkedy v roku 1521 Španieli dobyli Mexiko až do zjavení na vrchu Tepeyac, čiže v priebehu desiatich rokov, sa španielskym misionárom podarilo obrátiť len malý počet Indiánov. Zato po zjavení Panny Márie v roku 1531 sa uskutočnilo najviac obrátení v celých dejinách ľudstva. Indiáni, ktorí boli poväčšine nepriateľsky nastavení voči kresťanskému náboženstvu, kultúre aj prítomnosti španielskych dobyvateľov, vďaka zjaveniu Panny Márie a zázračnému obrazu z Guadalupe prijali v priebehu siedmich rokov, a to v počte 9 miliónov, krst a stali sa horlivými katolíkmi. Historické dokumenty hovoria, že misionári od rána do večera krstili Indiánov, ktorí čakali v rade a sobášili ich. Takto napríklad františkán P. Torbido zapísal, že spolu s iným kňazom pokrstil v priebehu piatich dní 14. 200 duší. A to isté sa dialo vo všetkých misijných strediskách. Každý deň tisíce Indiánov čakalo na prijatie krstu a iných sviatostí. Zjavenie Matky, jej posolstvo obsiahnuté v zázračnej podobizni natoľko oslovilo všetkých Indiánov, že spontánne prijímali kresťanskú vieru, evanjelium a sviatosť krstu, ktorou sa stávali členmi spoločenstva Katolíckej cirkvi. Udial sa veľký zázrak, pretože zmizla nenávisť a vzájomné nepriateľstvo medzi Indiánmi a Španielmi. Ba čo viac, tieto dva národy, ktoré sa líšili kultúrne, rasovo aj nábožensky, sa spojili do jedného veľkého mexického národa. Celkom zanikol rasizmus a nacionalizmus. Všetci sa stali deťmi Panny Márie, Matky pravého Boha Ježiša Krista, ktorý sa pre našu spásu stal skutočným človekom. Christianizácia Indiánov, ale aj premena španielskych dobyvateľov a ich posilnenie vo viere prebehli veľmi hlboko a bleskurýchlo. Bezpochyby to bol jeden z najväčších zázrakov a jedna z najdôležitejších udalostí v dejinách ľudstva.
Rozhodujúcu úlohu pri obrátení Indiánov zohrali zjavenia Panny Márie a zázračný obraz, ktorý Panna Mária zanechala na tilme Indiána Juana Diega. Obraz Panny Márie z Guadalupe s celou svojou bohatou symbolikou je prekladom hlavného posolstva Svätého písma do jazyka Aztékov.
Nesmieme zabúdať, že Aztékovia vykonávali zvlášť barbarské náboženské obrady, uctievali si vyše 200 hlavných bohov a 1. 600 menších bôžikov. Najdôležitejším z nich bol boh Slnko, ktorého svetlo na zázračnej podobizni z Guadalupe zaclonila Panna Mária. Dôležitý bol aj boh Mesiac, ktorý sa na obraze nachádza pod nohami Panny Márie. Aztékovia dokázali v priebehu týždňa obetovať svojim bohom vyše 20. 000 ľudí. Preto neprestajne viedli vojny, aby získavali zajatcov a mohli ich obetovať bohom, pričom im z hrude vytrhávali bijúce srdcia. Tieto krvavé obety prinášali hlavne bohu Slnku, aby mal silu vstať a svietiť nasledujúce ráno.
Na podobizni z Guadalupe Panna Mária zacláňa slnko. Znamená to, že slnko nie je boh a nesmú sa mu prinášať ľudské obety. Kvety na jej šatách znamenajú, že svet je stvorený ako rúcho pre Pannu Máriu. A plášť s hviezdami symbolizuje, že jej závojom je celý vesmír. Panna Mária nie je bohyňa, pretože má ruky zopäté k modlitbe, ale je Matkou Božieho Syna, ktorého nosí vo svojom lone.
Podobizeň Panny Márie je ako živá monštrancia, ktorá nám svojím postojom a pohľadom ukazuje Božieho Syna, ktorého nosí vo svojom lone. V strede obrazu sa nachádza štvorlístkový kvet jazmínu, ktorý bol pre Indiánov symbolom slnka. Bolo to pre nich čitateľné znamenie: svätá Panna nosí vo svojom lone pravého Boha, ktorý sa stal skutočným človekom, aby nás oslobodil z otroctva diabla, hriechu a smrti. V strede kvetu jazmínu, ak sa pozeráme cez lupu, vidno tvár Nemluvňaťa. Hviezdy na Máriinom plášti zodpovedajú postaveniu hviezd nad Mexikom z 12. decembra 1531, pričom sú zachytené v smere z vesmíru k Zemi. Takto sa na obraze zaznamenal dátum zjavenia Panny Márie.

Panna Mária sa nazvala v jazyku nahuatl Coatlaxopeuh, čo znamená Premožiteľka hada, čiže satana, ktorý je najväčším nepriateľom človeka. Diabol, čiže satan, je padlý anjel, ktorý sa skrze hriech totálnej pýchy stal "akoby kozmickým ,luhárom' a ,otcom lži' (Jn 8, 44): sám žije v radikálnom odmietaní Boha a zároveň sa svoju tragickú ,lož o Dobre', ktorým je Boh, snaží vnútiť ľuďom" (Ján Pavol II., 13. 8. 1986). Takže diabol a ostatní zlí duchovia celou svojou bytosťou nenávidia Boha a chcú svojou nenávisťou nakaziť aj ľudí, a takto ich zviesť na cestu vedúcu do pekla - do stavu totálneho egoizmu. Diabol využíva celú svoju veľkú inteligenciu na to, aby priviedol človeka na vrchol nenávisti, totálnej pýchy, zúfalstva a sklamania. Jedinou záchranou človeka pred hrozivou silou zlých mocností je úplné zasvätenie sa, skrze Máriu, Ježišovi Kristovi, ktorý svojím umučením, smrťou a zmŕtvychvstaním definitívne oslobodil všetkých ľudí z otroctva diabla, hriechu a smrti.


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 22:06 avatar
A opäť sa poukazuje na biblické, že je to práve Panna Mária, ktorá porazí, hada a satana, lebo tak jej urobil a touto úlohou je poveril sám Boh:

Panna Mária sa nazvala v jazyku nahuatl Coatlaxopeuh, čo znamená Premožiteľka hada, čiže satana, ktorý je najväčším nepriateľom človeka. Diabol, čiže satan, je padlý anjel, ktorý sa skrze hriech totálnej pýchy stal "akoby kozmickým ,luhárom' a ,otcom lži' (Jn 8, 44): sám žije v radikálnom odmietaní Boha a zároveň sa svoju tragickú ,lož o Dobre', ktorým je Boh, snaží vnútiť ľuďom" (Ján Pavol II., 13. 8. 1986). Takže diabol a ostatní zlí duchovia celou svojou bytosťou nenávidia Boha a chcú svojou nenávisťou nakaziť aj ľudí, a takto ich zviesť na cestu vedúcu do pekla - do stavu totálneho egoizmu. Diabol využíva celú svoju veľkú inteligenciu na to, aby priviedol človeka na vrchol nenávisti, totálnej pýchy, zúfalstva a sklamania. Jedinou záchranou človeka pred hrozivou silou zlých mocností je úplné zasvätenie sa, skrze Máriu, Ježišovi Kristovi, ktorý svojím umučením, smrťou a zmŕtvychvstaním definitívne oslobodil všetkých ľudí z otroctva diabla, hriechu a smrti.


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   12. 12. 2016, 22:15 avatar
"e je to práve Panna Mária, ktorá porazí, hada a satana, lebo tak jej urobil a touto úlohou je poveril sám Boh:">>
Nie Maria, ale potomkovia Evy..

Ktovie preco na kazdom obrazku ma Maria inu farbu pleti..


12.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   12. 12. 2016, 22:23 avatar
Panna Mária je nová Eva a zvoláva svoje deti po celom svete a deti jej odpovedajú na jej volanie. Preto má inú pleť, oblečenie, lebo je matkou všetkých ľudí a všetkých rás.


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   12. 12. 2016, 22:28 avatar
OK odpoved na moju druhu otazku so zavretym okom beriem..

Len mi nejde do hlavy vztah
Adam - Eva = druh - druzka
Jezis - Maria = syn - matka

ako sa stala z druha a druzky syn a matka?
Súhlasí lea_pragmaticka1


14.
označiť príspevok

Klein muž
   13. 12. 2016, 02:10 avatar
Lebo Boh na pociatku v knihe Genezis po páde Adama a Evy vyriekol jedno vecne nepriatelstvo medzi diablom a zenou s potomstvom pricom potomstvo tejto zeny diabla znici...
Boh tu nehovori o Eve, ale je to proroctvo o dalekej buducnosti ktore sa naplnilo v Marii a jej Synovi ktory premohol diabla...

Cele svate pismo cely stary a novy zakon toto proroctvo absolutne nespomina az odrazu zaver biblie, v Zjaveni apostola Jana sa docitas : Drak sa na zenu nahneval a odisiel bojovat z ostatnými z jej potomstva ktori zachovavaju Bozie prikazania a maju Jezisovo svedectvo... Preco? Lebo diabol si dobre pamata na nepriatelstvo ktore na pociatku vyslovil Boh medzi Mariou a nim...
Kto je tato zena??? Apostol Jan to definoval presne : Ze tato zena porodila syna chlapca, ktory ma zeleznym zezlom panovat nad vsetkymi narodmi... Myslim ze takéhoto syna porodila jedine Maria....

A je do oci bijuca spojitost medzi Mariou a Evou...

Eva pocuvla zlého anjela, Maria pocuvla dobrého anjela.
Cez Evu prisla na svet smrt a odsudenie, cez Mariu pozehnanie, milost a zivot...
Eva naviedla Adama na prvy zly skutok, Maria naviedla Krista na prvy slavny skutok....
Eva - matka vsetkych zijucich, Maria - matka vsetkych ktori zachovavaju Bozie prikazania a maju Jezisovo svedectvo...
Eva - prekliata pre neveru, Maria - pozehnana medzi zenami, blahoslavena ta, ktora uverila ze sa splni co jej povedal Pán...
Súhlasí lea_pragmaticka1


15.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 12. 2016, 04:44 avatar
Klein 14, tak tie posledné spojitosti nie sú tak zjavné, aspoň mne nie, Neviem si vybaviť, kde sa o tom píše. ...
1. Tvrdíš, že "Eva bola prekliata pre neveru." V živote som nič také nepočul.
2. Tvrdíš, že "Maria je matka vsetkych ktori zachovavaju Bozie prikazania". To je rúhanie. Skutočný kresťan sa narodil / počal z Boha, nie z Márie, porovnaj s Ján 3,1+. Viac k bodom možno neskôr.

Kto je žena v zjavení Jána, ktorá porodila syna, ktory ma zeleznym zezlom panovať? Wolfe to bude vedieť lepšie ako ja. Myslím, že to nie je Mária. Žena v zjavení Jána môže byť cirkev, teda žena = cirkev = spoločenstvo ľudí. Ale aká cirkev? Mal by to byť Izraelský národ, ktorý bol nevestou, ktorá sa vydávala Bohu pomocou Mojžišovej zmluvy. Ale neviem isto. Ježiš hovorí, že spása je zo Židov.
Súhlasí Wolfe


16.
označiť príspevok

Klein muž
   13. 12. 2016, 05:59 avatar
Eva bola prekliata pre nepocuvnutie Bozieho prikazu : Rozmnožím tvoje trápenie v tehotenstve, v bolestiach budeš rodiť deti. Budeš túžiť po svojom mužovi, ale on bude vládnuť nad tebou.

Takze podla teba nie Maria ale cirkev porodila Syna ktory ma zeleznym zezlom panovat nad vsetkymi narodmi....

Samozrejme ze skutocny krestan sa narodil z Boha, je chore porovnavat stvorenie a stvoritela...
Avsak Cez Mariu prisiel na svet Kristus teda zivot, a My sme v Kristovi jedno telo a jeden duch... Teda Maria je aj nasou matkou a tak to ucia nastupci apostolov od prvých storoci...
Súhlasí lea_pragmaticka1


34.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 12. 2016, 20:05 avatar
Klein, tak len krátko k jednotlivým odsekom:

ad 1: ok tak Eva bola prekliata, keď to takto berieš, ja som sa moc tým pojmom / slovom nezaoberal, neovládam jeho význam.

ad 2: áno, cirkev porodila Syna. Skrze prisľúbenia, ktoré boli dané Izraelitom, prišiel Ježiš, aby bol Kráľom. Oni dostali prisľúbenia ako abrahámovu a dávidovu zmluvu, ktoré sa naplnili v Synovi. Ostatné veci ako Mária ma nezaujímajú.

ad 3: áno to si správne poznamenal "My sme v Kristovi jedno telo a jeden duch", no nemyslí sa tým fyzické telo, ale akési virtuálne / duchovné. To telo je Kristova cirkev, ktorá nie je potomkom Márie ale Ježiša narodeného z Boha. Chápeš ten rozdiel? Čo sa narodilo z tela je telo, čo sa narodilo z ducha je duch (Ján 3).


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 12. 2016, 15:00 avatar
Suhlasim, az na to, ze to nie je cirkev ako taka, ale je to Izrael..
Treba pozorovat symboly, ktorymi bola ta "zena" oznacena. Presne tak oznacuje starozakonny Jozef rody Izrealea ..


43.
označiť príspevok

fajer
   15. 12. 2016, 07:37 avatar
Kniha Genezis , je totálny blud..už ani cirkev ju neuznáva...


21.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   13. 12. 2016, 08:12 avatar
Je to také zvláštne a nepochopiteľné. Nielen teba aj mnohých(aj vrátane) na prvú šupu príde na um také porovnávanie a potom zastane človeku rozum stáť. To je normálne, Božská logika a myslenie je nad naším. A dole už Klein vysvetlil. Ja sa už nečudujem, keď Boh robí veci, ktoré nedokážeme ihneď spracovať a pochopiť a keď pochopíme aj tak sa nám to vidí byť také čudné. Ale tak to je. Aspoň ja si myslím.


33.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 12. 2016, 18:30 avatar
"To je normálne, Božská logika a myslenie je nad naším. A dole už Klein vysvetlil. Ja sa už nečudujem, keď Boh robí veci, ktoré nedokážeme ihneď spracovať a pochopiť a keď pochopíme aj tak sa nám to vidí byť také čudné. Ale tak to je." >>

Ale ak to nemoze pochopit clovek, pretoze Bozska logika a myslenie je nad nasim, tak potom to nevie vysvetlit nikto, ani katolicky klerus.
Súhlasí Ludwig, milky945
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:33,  Len kár
dnes, 15:29,  Zpívající Rusko. Alexandrovci aneb O záludnosti kulturní propagandy Česko se ve druhé...
dnes, 15:24,  Od tých čias sa mnohé veci zmenili . Podobne ako Noční vlci zistili až v roku 2014 ,...
dnes, 15:22,  V Litve po vstupe do EU poklesol počet samovrážd . Tak ako u nás z toho množstva ktoré sme...
dnes, 14:36,  ... tu ich máme: www.youtube.com/watch?v=i9-SRBYjGto www.youtube.com/watch?v=oCc7ySI9YMw...
dnes, 13:58,  Prečo ponechávame dvere otvorené? Lebo nemáme strach. - V roku 2004 vystúpili...
dnes, 13:23,  A prečože prečo tá Litva, keď je už členom gejrópy? Prečo nie sú ľudkovia spokojní?...
dnes, 12:47,  A odkial tento hoax pochádza ? Z facebookovej skupiny Referendum o odvolaní Zuzany...
dnes, 12:41,  Ale to ešte boli ZSSR a Nemecko spojenci
dnes, 12:31,  Hrdina vzdušných bojov Battle of Britain: Hawker Hurricane: https://bit.ly/2C4ZEoU
dnes, 12:23,  Je smutné, že Robert Fico (Smer) politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí. Týmito...
dnes, 12:21,  Na rozdiel od pobaltských krajín má v Česku a na Slovensku ich estrádny propagandistický...
dnes, 12:19,  Pred 80-mi rokmi, 10. júla 1940 sa formálne začala letecká operácia nacistického Nemecka...
dnes, 12:17,  V posledných dňoch je virálne zdieľaný článok o ukrajinskej pripravenosti na vojnu s...
dnes, 12:13,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p960x960/107638569_573951889936446_41944662625256...
dnes, 12:03,  Nuž za žuvačku i život dám v tom boji divokom*13*13*13
dnes, 12:01,  10. marec 1975, Sokolniky - priateľský hokejový zápas juniorov Kanada - ZSSR sa skončil...
dnes, 12:00,  Chabarovsk online!!!!! Aktuálne!!!! https://www.youtube.com/watch?v=rn2NfDC7xOM&feature=emb_logo
dnes, 11:58,  Nemecko navrhlo, aby EÚ uvalila na Rusko za kyberútoky na Bundestag v roku 2015...
dnes, 11:57,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/108164118_2704167179842482_1847767735793770300_n....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
O práci iba v práci. O škole iba v škole.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(167 931 bytes in 0,381 seconds)