Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ako sa vyhnúť utrpeniu?

27
reakcií
1143
prečítaní
Tému 21. januára 2013, 18:17 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
13. 10. 2010
108
14. 11. 2018
10
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   21. 1. 2013, 18:17 avatar
Život je nekonečnou reťazou príčin a dôsledkov. Všetko, čo nás postretne, má svoju príčinu. Možno ju hľadať v našej nedávnej, dávnejšej, alebo veľmi dávnej minulosti. A tak je to aj s utrpením, ktoré nie je nijakým dielom náhody, ale logickým a zákonitým dôsledkom príčiny, ktorú sme my samotní kedysi v minulosti zavdali. Nijaké náhody totiž nejestvujú! Osud nie je slepý! Utrpenie je dôsledkom nami vyvolanej príčiny a prichádza k nám prostredníctvom Zákona spätného pôsobenia, ktorého účinky sa dajú veľmi výstižne vyjadriť slovami: čo kto zaseje, to aj zožne. Naše utrpenie býva teda žatvou toho, čo sme siali v minulosti. Niet v tom ľubovôle, ani nespravodlivosti. Je to dianie vecné, jasné, logické a nanajvýš spravodlivé.

A predsa človek nechce uveriť niečomu tak jednoduchému a jasnému, pretože nechce prijať plnú zodpovednosť za svoje činy. Nechce prijať fakt, že by utrpenie, ktoré ho stretá, mohlo byť naozaj spravodlivým vyvodením zodpovednosti za jeho predchádzajúce činy. Odmieta to pripustiť a radšej hovorí o náhode a slepom osude. A ten len preto, aby mohol žiť aj naďalej tak povrchne a bezmyšlienkovite, ako doposiaľ.

Uvediem konkrétny príklad jednej reakcie na výklad podstaty ľudského utrpenia, aký bol uvedený vyššie:

Mala som tetu, ktorá bola veľmi dobrým človekom. Na konci života však dostala rakovinu a zomierala v dosť veľkých bolestiach. Dobre som ju poznala a preto neverím, že by si niečo takéhoto bola zaslúžila. Osud nebol voči nej spravodlivý.

Áno, na jednej strane býva teória a na druhej prax. Na jednej strane je poznanie Zákona spätného pôsobenia, na základe ktorého sa nám môže prihodiť iba to, čo sme si sami zasiali a na druhej strane je životná realita, v ktorej na nás, trebárs smrťou blízkeho človeka, utrpenie tvrdo dopadne.

A táto silne prežívaná bolesť človeka akoby oslepí. Ak by totiž predtým aj bol teoreticky schopný prijať fakt, že Zákon spätného pôsobenia spravodlivo funguje, veľmi rýchlo ho odmieta, ak tvrdé pôsobenie tohto Zákona dopadne na neho samého, či na jeho najbližších. Ješitnosť a ego človeka jednoducho nechcú pripustiť, že by snáď on sám, alebo jeho najbližší mohli byť niekedy v minulosti až takí zlí, keď ich postihlo takéto utrpenie. Človek má totiž zvláštnu schopnosť vidieť sám seba i svojich najbližších lepších, než v skutočnosti sú. Človek je jednoducho zaujatý, čo vyjadruje aj úslovie: Bližšia košeľa, ako kabát.

Neomylný, chladne vecný a neovplyvniteľne fungujúci Zákon spätného účinku však nepozná nijakú osobnú zaujatosť. On pôsobí vecne a spravodlivo. A práve táto nezaujatá vecnosť a spravodlivosť sa dotýka ega a ješitnosti človeka, ktorý si myslí, že je lepší, ako v skutočnosti naozaj je.

Tvárou v tvár ľudskému utrpeniu, tvárou v tvár bolesti, chorobe a smrti, tvárou v tvár človeku, ktorému po ťažkej chorobe a v bolestiach zomrel niekto blízky sa však pravda ťažko hovorí a ešte ťažšie prijíma.

Ale pravda zostáva pravdou, aj keď ju človek nechce prijať. Zákon spätného účinku tu je a neomylne pôsobí a ľudské utrpenie je jeho dôsledkom.

Nevyhnutne je však potrebné vedieť, že pôsobenie tohto Zákona neberie do úvahy len naše vonkajšie jednanie, ale aj našu reč, ba dokonca i náš vnútorný život, čiže naše cítenie a myslenie. Toto všetko môžu byť príčiny, ktoré po dlhšej, alebo kratšej dobe človeku prinesú dôsledky vo forme utrpenia. To znamená, že naše utrpenie môže zapríčiniť i naše nesprávne myslenie a cítenie, o ktorých kvalitu takmer nikto z ľudí nedbá.

Človeku, ktorý tieto fakty dokáže pochopiť a prijať, sa otvára cesta k životnej múdrosti. Cesta k spoznaniu odpovede na najzásadnejšiu otázku: prečo? Prečo je to tak?

Ak si však človek dokáže odpovedať na otázku, prečo to tak je, čiže prečo nás stretá utrpenie, je mu tým zároveň ukázaná cesta a spôsob, ako sa utrpeniu vyhnúť.

Ako sa teda vyhnúť utrpeniu?

Veľmi jednoducho! Treba siať iba dobro, aby sme v budúcnosti mohli iba dobro žať. A do tohto vedomého konania dobra musíme zahrnúť nielen svoje činy a slová, ale aj svoje myšlienky a city, ktoré by mali byť vždy iba pozitívne. Človek musí jednoducho prijať plnú zodpovednosť za všetko svoje konanie, pretože každý jeho cit, každá jeho myšlienka, každé jeho slovo a každý jeho čin je príčina, ktorej dôsledok ho v budúcnosti určite postretne. A to buď ako utrpenie, alebo ako šťastie a dobro.

A ešte jedna dôležitá vec, spočívajúca v pochopení, prečo medzi príčinou a dôsledkom niekedy ubehne aj pomerne dlhý čas. Pretože toto obdobie je obdobím milosti. Obdobím čakania na nápravu.

Vezmime si človeka, ktorý vykoná niečo zlé. V tom čase sa nachádza v určitom vnútornom a vonkajšom rozpoložení, ktoré je negatívne. V takomto rozpoložení vykoná zlý čin, to znamená, že zavdá príčinu, na základe ktorej môže v budúcnosti očakávať negatívne dôsledky vo forme svojho vlastného utrpenia.

Ak sa človek dovtedy vnútorne nezmení, ak vnútorne i navonok zostane stále takým istým, ak teda nevyužije časovú hranicu milosti medzi príčinou a dôsledkom, onen dôsledok, čiže utrpenie, ho zasiahne v plnej a neskrátenej miere. Presne v duchu Zákona o nevyhnutnosti žatvy toho, čo sme si v minulosti zasiali.

Úplne iné to však môže byť, ak človek síce vykoná zlý čin, ale čas milosti medzi príčinou a dôsledkom využije k zmene seba samého. Ak človek počas tejto doby pochopí, že urobil zle, ak to oľutuje, navonok i vnútorne sa zmení a pevne sa od tej chvíle rozhodne konať už len dobro.

Takýto človek sa potom, v dobe nevyhnutnej žatvy negatívnych dôsledkov nachádza v úplne inom vnútornom i vonkajšom rozpoložení. Jeho myslenie a cítenie, jeho slová a jednanie už predstavujú inú, omnoho pozitívnejšiu kvalitu než v dobe, keď vykonal zlý skutok. Človek je už jednoducho úplne iný - lepší! Je iný, čiže inorodý voči tomu, akým bol v minulosti, keď zlý čin vykonal a je teda inorodý i voči dôsledkom, ktoré mu Zákon spätného pôsobenia prináša. To zlé, za čo by mal oprávnene poniesť zodpovednosť vo forme vlastného utrpenia sa potom už nemá u neho o čo zachytiť. Nenachádza nijakú rovnorodosť, lebo človek je už úplne iný. Lepší! A tak ho negatívne dôsledky minú celkom bez škody, pretože sa musia odraziť od jeho inorodosti.

Je to ako s magnetmi, ktoré v nijakom prípade nemožno spojiť stranami, ktoré sa sa navzájom odtláčajú. Ak sa teda človek dokázal zmeniť a polepšiť v čase medzi vyvolaním príčiny a dopadom dôsledku, využil správne tento čas milosti a zlé spätné účinky vo forme utrpenia mu už nemôžu ublížiť pre jeho inorodosť.

Konanie dobra, pevné rozhodnutie stať sa dobrým človekom, človekom čistého, ušľachtilého a spravodlivého cítenia, myslenia, slovného prejavu a jednania, takéto rozhodnutie je teda nie len dobrou sejbou, ktorá nám musí zákonite v budúcnosti priniesť dobrú žatvu v podobe šťastia, mieru a radosti, ale je to aj zároveň i bezpečná ochrana a pevná hradba, chrániaca nás pred bolestivým dopadom všetkých negatívnych dôsledkov nášho nesprávneho minulého jednania. Jedine ten, kto koná dobro, sa teda môže vyhnúť utrpeniu vo svojom živote.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí luke85


2.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 1. 2013, 18:23 avatar
Ako obvykle, súhlasím. Kázania bežným ľuďom nikdy nemôže byť dosť. Ale ničím to aj tak nepohne, nič to v ľuďoch nezmení.


7.
označiť príspevok

nabzlo muž
   21. 1. 2013, 18:51 avatar
kokotiny jak furt....


3.
označiť príspevok

anakin
   21. 1. 2013, 18:24 avatar
Karma? Kdeze... Nekonecnostavovy automat...


4.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 1. 2013, 18:27 avatar
Niektorí ľudia prosto inklinujú ku zlu.


5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 1. 2013, 18:34 avatar
heh, cele zle. Prícinou prícin je boh. za kazdeho utrpenie je ON zodpovedny.
Súhlasí Antidogmatik


10.
označiť príspevok

dilemma žena
   21. 1. 2013, 18:57 avatar
za každé utrpenie je zodpovedný samotný človek, ktorý si stvoril boha, aby sa mal vždy na čo vyhovárať.


15.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 1. 2013, 19:13 avatar
Nezmysel..niektoré veci su uplne ine, nez by clovek mohol vobec co i len tusit.
Súhlasí chile72


6.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 1. 2013, 18:39 avatar
lol a heh
Súhlasí trin i ty


8.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 1. 2013, 18:54 avatar
to bolo ku mne?
Súhlasí luke85


14.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 1. 2013, 19:12 avatar
vskutku, velmi inteligentné..
Súhlasí luke85


9.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   21. 1. 2013, 18:56 avatar
Máš pravdu 5. Izaiáš 45/7: ...ja, ktorý formujem svetlo a tvorím tmu, pôsobím pokoj a tvorím ZLO, ja Hospodin činím to všetko! [V niektorých vydaniach Biblie je slovo zlo nahradené pojmom nešťastie.]

PS: Toto je len pre tých, ktorí ešte nevedia, že zlo stvoril ten dobrotivý spravodlivý, všetkých nás milujúci, a t.ď. Pán. Vy, čo viete kto stvoril aj zlo to nečítajte. A hlavne nevypisujte, že to na DF-ku už bolo.
Súhlasí Ranexill, Kasafran


11.
označiť príspevok

dilemma žena
   21. 1. 2013, 19:01 avatar
svojho Pána si môžeš vybrať. zlo existuje len vtedy, ak v nom veríš.


12.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 1. 2013, 19:03 avatar
Ešte si nezažila zlo? Môžem ti ho ukázať, naživo.


13.
označiť príspevok

dilemma žena
   21. 1. 2013, 19:06 avatar
ty by si neprežil to, čo som prežila ja.. preto už viem.. verila som, tomu a tak sa to aj stalo.. aj zlo.. teraz už neverím.. verím v dobro.. a just si pritiahnem dobro. lebo som silná a dokážem to.
Súhlasí Mojka1


16.
označiť príspevok

dilemma žena
   21. 1. 2013, 19:14 avatar
je to len otázka pohľadu.. zlo neexistuje, všetko, čo sa s nami deje, je pre náš prospech, uč sa z toho. škola života.
Súhlasí Mojka1


17.
označiť príspevok

Mojka1
   21. 1. 2013, 19:44 avatar
veru tak dilemma, škola života... 


18.
označiť príspevok

luke85 muž
   21. 1. 2013, 20:01 avatar
škôlka


19.
označiť príspevok

Mojka1
   21. 1. 2013, 20:03 avatar
komu ako... 
Súhlasí Ranexill


20.
označiť príspevok

Petrana žena
   21. 1. 2013, 20:11 avatar
...voľakedy bol taký vtip, návod, že ako sa vyhnúť totalite...zomrieť!   Asi tak nejako to bude aj s tým utrpením.


21.
označiť príspevok

piskotka žena
   21. 1. 2013, 20:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

Petrana žena
   22. 1. 2013, 12:10 avatar
...život prináša aj utrpenie a dobro je veľmi relatívny a subjektívny pojem.  Ale vo všeobecnosti keď si človek spraví dobre - spokojnosť, tak sa asi zbavuje utrpenia - čiastočne. Dobre mu však môže robiť aj keď robí iným zle....ale nezvažuje následky...takže asi treba zvažovať následky dobrých skutkov a pátrať po príčinách utrpenia a tie odstraňovať. Dobro potom spočíva v zvažovaní másledkov každého konania a odstraňovaní príčin utrpenia...lenže všetky utrpenia následne spôsobuje život...a som v koncovke. 


22.
označiť príspevok

Chiara
   21. 1. 2013, 22:36 avatar
M.Š. ako sa koná dobro?


23.
označiť príspevok

Ranexill muž
   21. 1. 2013, 22:38 avatar
On nevie reagovat, on je spamer.


24.
označiť príspevok

Chiara
   21. 1. 2013, 22:42 avatar
Ano? Chce mať aj názory, nevieš?


25.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   22. 1. 2013, 00:42 avatar
My máme radi, keď sa nám robí zle. Spoločnosť slovenských masochistov.
Súhlasí luke85


26.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   22. 1. 2013, 00:45 avatar
My zasa radi robíme zle iným. Zväz slovenských sadistov svätého Jána z Boha.
Súhlasí luke85


27.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   22. 1. 2013, 00:48 avatar
Ja som sadomasochistický psychopat. A kam sa na mňa vy chudáci hrabete. Zbožňuje ma najmenej miliardové stádo ovečiek a pastierov.
Súhlasí luke85
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 19:35,  https://www.youtube.com/watch?v=nV1ODATNHpw
včera, 18:50,  Bodá jako núž, ako spieva Lucie Bílá v jednej zo svojich pesničiek...
včera, 18:43,  Ondro si dobrý človek . To viem dávno . Si človek ktorý dokažeš pomôcť podať sladkosť...
včera, 18:36,  prečo piješ okenu ? Sú dva druhy vodky jedna chutí ako okena a tá druhá tiež . Potom už...
včera, 18:34,  Toto je príjemná hudba drakov z Fínska https://www.youtube.com/watch?v=e4Ao-iNPPUc
včera, 18:30,  Ondrej ja Nie som lepší od teba....
včera, 18:26,  22...Láska bolí to si nevedel?
včera, 18:14,  To nje je prauda! Bol to utok ameriki, pisu o tom diskutujucy na...
včera, 18:13,  A viete, kto bol majiteľom lode s nebezpečným nákladom, ktorý vybuchol v Bejrúte?!!!! Meno...
včera, 17:58,  Prečo sa pýtaš na tieto otázky, ak si zjavne presvedčený, že niet Boha? Nie je to tak, že...
včera, 17:56,  Počul si niekedy radu: Nekŕmte trolov? *05
včera, 17:48,  Najskôr sa skúša argumentovať . Ak niet argumentov treba utekať .
včera, 16:46,  Počul si niekedy radu: Nekŕmte trolov? ;)
včera, 16:31,  Presne elfe si trol a užitočný idiot
včera, 16:31,  Edo s tou tvojou Amerikou to ide dobre z kopca :)
včera, 16:31,  Troll a užitoční idiot
včera, 16:30,  Len opakuj elfí trole
včera, 16:30,  Banderovci vraždia obyvateľov Donbasu
včera, 16:26,  to je ono papúšku vyopakuj se nám
včera, 16:25,  Okupanti a vrahovia
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Musíš sa veľa učiť, aby si vedel, ako málo vieš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(97 931 bytes in 0,442 seconds)